Sigorta sektörünün kalbi İTÜ Çekirdek'te atıyor

İTÜ ARI Teknokent ve sigorta sektörünün önde gelen kurumlarının iş birliği ile geçtiğimiz yıl hayata geçirilen İTÜ Çekirdek InsurTech Programı bu yıl da büyük bir hızla devam ediyor.

Sigorta sektörünün kalbi İTÜ Çekirdek'te atıyor
Sigorta sektörünün kalbi İTÜ Çekirdek'te atıyor
GİRİŞ 26.05.2021 13:05 GÜNCELLEME 26.05.2021 13:05

Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent öncülüğünde, sigorta sektörünün önde gelen şirketleri Agito, Aksigorta, AvivaSA, Axa Sigorta, Eureko Sigorta, HDI Sigorta ve Türkiye Sigorta iş birliği ile hayata geçirilen İTÜ Çekirdek InsurTech Programı’na başvurular devam ediyor. Sigorta teknolojileri alanında çalışmalarını yürüten girişimleri geliştirmek, bu alanda sektörel bir ekosistem oluşturmak, girişimlerin ticarileşmesi ve global başarı hikayeleri oluşturmalarını sağlamak adına hayata geçirilen programa tüm Türkiye’den başvuru yapılabiliyor. InsurTech Programı’na katılan girişimciler eğitim, mentorluk, demo day, sektörel buluşma gibi sunulan pek çok desteğin yanı sıra Big Bang Start-up Challenge’da geçtiğimiz yıl 54 milyon TL’lik ödül, nakit ve yatırım kaynağından da yararlanmıştı. Bu yıl programa katılan girişimciler de İTÜ ARI Teknokent ekosistemi desteklerinden ve kaynaklarından pay alabilecek.

Programla ilgili konuşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, “Sigorta sektörünün önde gelen şirketleriyle birlikte yürüttüğümüz İTÜ Çekirdek InsurTech Programı, bu alanda Türkiye’nin özgün, teknolojik değeri yüksek ve küresel ölçekte ses getirecek değerli girişimcilerine ev sahipliği yapıyor. İTÜ Çekirdek’in önemli dikey programlarından olan InsurTech Programı, sigorta sektöründe dijital dönüşümle ortaya çıkan yeni girişimcileriyle öncü olmaya devam edecek. Programa kabul edilen girişimcilerin İTÜ Çekirdek ekosisteminde büyüyeceğine ve sektörün öncü aktörleri arasında olacaklarına inanıyorum.” dedi.

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş

İşte InsurTech programı kapsamında destek alan ve başarılı olan girişimlerden bazıları;

Lumnion: DIA Community tarafından 2021’de izlenmesi gereken 100 sigorta teknolojisi şirketi arasında gösterilen Lumnion, Sabancı Ventures ve StartersHub’tan 4.6 milyon TL tutarında yatırım aldı. Aldığı yatırımla yurt dışı operasyonlarını büyütmeye odaklanan Lumnion, tüm Avrupa pazarında etkin konuma gelmeyi hedefliyor. Lumnion ayrıca Almanya’daki Insurtech Hub Münih NXT Enterprise Hızlandırma Programı’na  kabul edildi.

Syntonym: Kameralardan gelen görsel verileri GDPR-KVK uyumlu bir şekilde veriye metrik kaybı yaşatmadan anonimize eden yapay zeka platformu Syntonym, verileri anonim hale getirerek hem geleceğin teknolojisi için verinin kullanımına olanak sağlıyor hem de verinin mahremiyeti endişelerini ortadan kaldırıyor. Girişim, Amerika'da faaliyet gösteren büyük bir medya şirketinin ve Türkiye’den büyük bir holdingin içerisinde olduğu satış öncesi görüşmelerine başladı.

Missafir: Kısa ve orta dönem kiralama yapan ev sahiplerine profesyonel hizmet sunan Missafir, bu yıl 10 kat büyüme gösterdi. Şu anda 8 ayrı şehirde hizmet veriyor.

Adlema: Veri yönetimi ve üretim analizi yazılımıyla birlikte endüstrinin en geniş sızıntı tespit cihazı portföyünü sunan Adlema, Tofaş ile iş birliği yaptı. Yeni ürünü için Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor.

Archmir: Oto kaza hasar süreçlerini yapay zeka ve görüntü işleme teknolojileriyle uçtan uca dijitalleştiren çözümler sunan Archmir, yatırım turuna ve özel sektör ile iş birliği görüşmelerine devam ediyor.

Eyecheckup: Görme kaybını engelleme amaçlı yapay zeka destekli göz muayene sistemi sunan EyeCheckup, beş göz hastalığı için teşhis koyarken bu sayıyı 20'ye çıkartmayı hedefliyor.

Bugbounter: Kurumların siber güvenlik açıklarının keşfedilme, doğrulanma ve raporlanma ihtiyacını kendine üye bağımsız güvenlik araştırmacıları ile sağlayan blokzincir tabanlı platform Bugbounter, sistemine kayıtlı 650 araştırmacı ile hizmet veriyor.

İTÜ Çekirdek #InsurTech Programı ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için www.itucekirdek.com/insurtech adresini ziyaret edebilirsiniz.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakatta dikkat çeken 9'uncu madde
Miçotakis'ten Türkiye ve F-16 açıklaması