Elon Musk'ın şirketi uzay çöplerini toplayacak

Elon Musk, kurucusu ve CEO'su olduğu SpaceX şirketinin dev uzay gemisi Starship'in uzay çöplerini toplayabileceğini açıkladı.

Elon Musk'ın şirketi uzay çöplerini toplayacak
Elon Musk'ın şirketi uzay çöplerini toplayacak
GİRİŞ 06.07.2021 20:38 GÜNCELLEME 06.07.2021 20:38
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin Starship adlı uzay aracının, hareket eden kapısıyla uzayda enkaz toplayabileceğini söyledi. Musk, Twitter hesabında şu sözlere yer verdi: “Starship’i uzayda uçurabiliriz ve kaportadaki hareketli kapı sayesinde enkaz toplayabiliriz.”

MUSK TAKİPÇİSİNE VERDİĞİ CEVAPLA AÇIKLADI

SpaceX’in roket sistemine dair kullanma kılavuzunda yer alan bilgilere göre uzay aracındaki kapı belli bir yörüngeye ulaşınca açılabilir, uzay aracını fırlatabilir ve Starship Dünya’ya dönmeden önce kapanabilir. Musk, bu durumu, kendisine SpaceX’in uzaydaki atıkları toplamak için herhangi bir fikri olup olmadığını soran bir Twitter kullanıcısına cevap vermek suretiyle açıkladı.

UZAY ÇÖPLERİ ÇARPMA RİSKİ TAŞIYOR

Ölü uydular ve ayrık roket parçaları dahil olmak üzere uzayda uçan atıklar gittikçe artmakta ve bu, Dünya yörüngesinde çarpışma riski yaratmakta. Havacılık uzmanları Mart ayında, 1,657 Starlink uydusuyla SpaceX’in Dünya’nın alt yörüngesini etkili bir şekilde ele geçirdiğini ifade etti. Bu sayı daha da artacak; zira SpaceX2027 yılının ortasında 42,000 uydu ile bir mega takımyıldızı oluşturmayı planlıyor.

 
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • cumali 3 ay önce Şikayet Et
  dünyadaki çöpü temizlediniz de uzay kaldı
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  İşi gücü yok dünyanın çöpünü temizleyecek, ayrıca uzaydan kafana taş yağmasından iyidir değil mi
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  uzayi bu kadar dusunur de kendi attigi kac bin uydu ne olacak belli sure sonra ømru bitecek o da yeni sorun demek kendi para kazanmak icin baska bir sorun daha cikariyor
  Cevapla
 • Talebe 3 ay önce Şikayet Et
  Demedi demeyin. Bu adam dünyanın başına bela olacak.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den Yunanistan ve Rum yönetimine: Rotasını şaşıran cevabını alır!
MEB'den son dakika hamlesi! Resmen duyuruldu