Türk Kızılay ve Microsoft Türkiye mülteciler için proje başlattı

Türk Kızılay, göç yolunda birbirini kaybeden aile bireylerinin kavuşması, kayıp aile bireylerinin aranması ve iletişim kurabilmeleri için yürüttüğü çalışmalara, Microsoft AI for Humanitarian Action desteğiyle ivme kazandırmaya hazır.

Türk Kızılay ve Microsoft Türkiye mülteciler için proje başlattı
Türk Kızılay ve Microsoft Türkiye mülteciler için proje başlattı
GİRİŞ 14.07.2021 09:58 GÜNCELLEME 14.07.2021 09:58

Türk Kızılay, Türkiye’de kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç olan göçmen ve sığınmacılara yönelik acil yardım ile uyum, koruma ve psikososyal destek hizmetleri, ayni ve nakdi yardımların sağlanması gibi birçok alanda çalışma yürütmektedir. Bu hizmetlerden biri olan Aile Bağlarının Yeniden Tesisi aracılığıyla, göç yolunda ayrı düşmüş aile bireylerinin yeniden birleşmeleri ya da akıbetlerinin belirlenmesi ve düzenli iletişim kurması konusunda kolaylaştırıcı rolü üstlenmektedir. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak Microsoft ve Türk Kızılay işbirliğiyle hayata geçirilen platform ile kayıp araştırma, aile birleştirme ve aile mesajı iletimi hizmetlerine ulaşım için başvuru olanakları çevrimiçi ortama taşınırken, yapay zekâ teknolojileri ile kayıp arama sürecine hız ve etkinlik kazandırılması amaçlanıyor.

Türk Kızılay ve Microsoft Türkiye işbirliği ile uluslararası ölçekte örnek olacak bir çalışma:

AI ve bulut teknolojileri ile insani yardım alanında çözümler geliştirmeye odaklanan Microsoft’un AI for Good programı kapsamındaki bu işbirliği, insani yardım alanındaki operasyonların kapasitesini güçlendirme, bu faaliyetlere hız ve verimlilik katma, AI odaklı çözümleri insani yardım alanında ölçekleyebilme ve bu alanda bir uygulama sahası gösterme açısından ilham verirken 6-7 ay gibi kısa sürede faaliyete geçmesiyle bu adımların ne kadar hızlı atılabildiğini de kanıtladı.

Aile bireylerinin akıbetlerini öğrenme veya yeniden bir araya gelme sürecinin başlaması için, göçmenlerin Türk Kızılay’ın Türkiye çapında bulunan 16 Toplum Merkezinden birine veya başka ülkelerdeki Kızılay ve Kızılhaç kurumlarına başvuruda bulunması gerekiyor. Kızılay ve Kızılhaç uzmanlarının yüz yüze yaptığı görüşmelerde hazırlanan başvuru formunun Türk Kızılay’daki ABYT ekibine iletilmesiyle arama süreci resmi olarak başlamış oluyor. Başvuru formunu sisteme giren ekip, başta yaklaşık 3.5 milyonluk yararlanıcı veri tabanı olmak üzere, Türk Kızılay içerisinde farklı birimlerin veri tabanlarında araştırma yapılması üzere ekiplerle iletişime geçiyor. Ardından Göç İdaresi, kolluk kuvvetleri ve vaka ile ilgili olabilecek tüm kurumlarla iletişime geçilip, aranan kişinin akıbeti araştırılıyor.

ETİKETLER
mülteci Yapay Zeka
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Almanya'dan puanla döndü!
İHA ve SİHA bilgilerini sızdırdılar! 11 kişi hakkında dava açıldı