Facebook içerik üreticilerine 1 milyar dolar dağıtacak

Facebook, içerik üreticilere 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Bu yatırımın Instagram ve Facebook’ta yer alan içerik üreticilere aktarılacağı paylaşıldı.

Facebook içerik üreticilerine 1 milyar dolar dağıtacak
Facebook içerik üreticilerine 1 milyar dolar dağıtacak
GİRİŞ 15.07.2021 09:44 GÜNCELLEME 15.07.2021 09:44

Facebook, platformlarındaki içerik üreticilerine destek olmak üzere 1 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırım ile içerik üreticileri, ürettikleri özgün ve başarılı içerikler karşılığında Facebook'tan belli miktarlarda ödemeler alabilecek.

Yargıdan Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kararına yeşil ışıkYargıdan Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kararına yeşil ışık

Facebook’tan Android ve iOS uygulamaları için araştırmaFacebook’tan Android ve iOS uygulamaları için araştırma

Farklı konseptlerle sunulacak olan ödemeler, 'bonus programları' adı altında belli kriterlerin sağlanması durumunda verilecek. Şu an için herkesin kullanımına açılmış durumda olmayan bonus programları, Facebook'tan gelen açıklamaya göre zaman içinde kapsamını genişletecek.

STAR CHALLENGES PROGRAMI

Facebook için bir başka bonus programı ise Stars Challenges. Bu bonus programı ile platformdaki yayıncılar belli hedeflere ulaştıkça ödeme alacaklar. Ödemeler aylık olarak gerçekleşecek ve üç ay boyunca devam edecek.

INSTAGRAM’DA PARA KAZANMA ÖZELLİĞİ

Instagram'da ise karşımıza çıkan ilk bonus programı IGTV için. IGTV Instagram'da Facebook'un hayal ettiği etkiyi yaratamamıştı ancak Facebook bu durumu değiştirmek istiyor gibi görünüyor. IGTV reklam özelliğini aktif eden içerik üreticileri için geçerli olacak bonus programında içerik üreticileri videolarında yer alan reklamlardan gelir elde edebilecekler. Ayrıca, bir seferliğe mahsus olmak üzere reklam özelliği ilk aktif edildiğinde de bir ödeme gerçekleştirilecek. Özellik şu an için yalnızca ABD'de kullanılabilir durumda.

REELS VE CANLI YAYINLAR İÇİN YENİ SİSTEM

Canlı yayın ve Reels için de bonuslar mevcut. Canlı yayında bazı hedeflere ulaşan içerik üreticileri rozetler elde edecek ve bonuslar kazanacak. Reels için de özgün ve yaratıcı içerikler üreterek belli aşamaları geçen içerik üreticileri bonus kazanma şansı elde edecek. Reels Summer bonus programı adı altında verilecek olan bu bonuslar, reels videolarının performanslarına göre şekillenecek.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Girit'e uçak gemisini yanaştıran ABD'den skandal paylaşım!
Emre Kongar'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Ben bu yanlışı örtemem...