Astronot kanı ve Mars tozundan kozmik beton

Bilim insanları Ay ve Mars’ta bulunan tozların astronot kan, ter ve gözyaşı ile karıştırılarak betondan daha dayanıklı bir malzeme elde edilebileceğini açıkladı.

Astronot kanı ve Mars tozundan kozmik beton
Astronot kanı ve Mars tozundan kozmik beton
GİRİŞ 16.09.2021 14:31 GÜNCELLEME 16.09.2021 14:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bilim insanları, uzun bir süredir Mars ve Ay gibi Dünya dışı gezegenlerde yaşamanın ve yeni koloniler kurmanın yollarını arıyor. Son derece büyük maliyetler ve geniş kapsamlı araştırmalar gerektiren bu hedef için, NASA'daki bilim insanlarından şaşırtıcı yöntem geliştirildi.

Son dakika: İlk uzay turistleri yola çıktı: Spacex'in astronotsuz uzay yolculuğu başladıSon dakika: İlk uzay turistleri yola çıktı: Spacex'in astronotsuz uzay yolculuğu başladı

TEKNOFEST İHA Yarışmaları heyecanı Bursa'da devam ediyorTEKNOFEST İHA Yarışmaları heyecanı Bursa'da devam ediyor

NASA'daki araştırmacılar, Mars gibi farklı gezegenlerde yapı inşa etmek için astronotların kan, ter veya gözyaşı gibi vücut sıvılarının, gezegende yer alan tozla birleştirilip betondan daha sert bir malzeme elde edebileceklerini açıkladı.

YERİNDE ÜRETİM İÇİN KAN, TER GÖZYAŞI

Başka bir gezegende yaşamanın ancak karadan yaşam ile mümkün olabileceğini belirten bilim insanları, bunun için beton gibi yapı malzemelerine ihtiyaç duyulacağını, ancak Dünya'dan farklı gezegenlere malzeme taşımak son derece maliyetli olacağı için bunun neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor.

Bilim insanları, bunun için alternatif çözümler üretmek için araştırmalara başladı ve Mars veya Ay tozunun vücut sıvıları ile birleştirilerek beton elde edilebileceğini buldu. Bunun için insanların kan plazmasında bulunan Albumini'den (HSA) yararlanan araştırmacılar, deneylerinde en az beton kadar güçlü bir malzeme elde etmeyi başardı.

KAYNAK: WEBTEKNO, HABER7
ETİKETLER
Uzay kozmik
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Bamsı 2 ay önce Şikayet Et
  İman edin islama girin en büyük icadınız bu olur
  Cevapla
 • ertan 2 ay önce Şikayet Et
  afrika da insanlar aç ve susuz bunlar ayda mars ta beton yapacak
  Cevapla
 • Martli 2 ay önce Şikayet Et
  bol bol insan öldürecekler demekki
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Türkiye ile Katar arasındaki anlaşmalar imzalandı
Mehmet Acet yazdı: İşte yeni ekonomi modeli...