Hakaretler sosyal medya fenomenlerine gelir kapısı oldu

Avukat Enes Saran, bazı fenomenlerinin kendilerine hakaret edilmesini sağlayacak davranışlarda bulunarak, hakaret eden kişilere tazminat davası açmayı gelir kapısı haline getirdiğini söyledi.

GİRİŞ 03.10.2021 11:53 GÜNCELLEME 03.10.2021 11:53
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapan bazı fenomenler, kendilerine yapılan hakaret içerikli yorumları gelire çeviriyor. Avukat Enes Saran, hakaret suçunun uzlaştırmaya tabi bir suç olduğunu söyleyerek, “Herkes şeref ve saygınlığını korumak için savcılıklara şikayette bulunma hakkına sahiptir. Ama ne yazık ki son dönemlerde çeşitli sosyal medya fenomenlerinin bunu hakkın kötüye kullanılması olarak nitelendirebileceğimiz şekilde kullandığını gözlemlemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Ünlü oyuncu sosyal medya paylaşımıyla Ankaralıları kızdırdıÜnlü oyuncu sosyal medya paylaşımıyla Ankaralıları kızdırdı

HAKARET BEKLENTİSİYLE PAYLAŞIM YAPIYORLAR

Bazı sosyal medya fenomenlerinin toplumun belirli kesimlerini tahrik edecek şekilde paylaşımlarda bulunduğunu söyleyen Saran, “Zaten bunlar hakaret beklentisi ile yapılan paylaşımlar. Bu paylaşımların üzerine gelen hakaretlerle alakalı toplu şekilde savcılığa şikayette bulunuyorlar. Eğer savcılık dava açma kararı verirse, uzlaştırmaya tabi suç olduğu için uzlaştırma bürosuna gönderiyor. Uzlaştırmacı taraflar ile iletişime geçiyor. Genelde bu bahsettiğimiz fenomenlerin belli rakamları var. 3-4-5 bin TL gibi. Toplu şekilde bu kişilerin hepsine aynı bedel teklif ediliyor. Bu şekilde bu şartlarda anlaşabiliriz deniliyor. İstatistiklere göre yüzde 80 uzlaşma durumu söz konusu” dedi.

KENDİSİNE HAKARET ETTİREREK GELİR ELDE EDİYORLAR

İlk bakışta bunun bir hak arama özgürlüğü gibi göründüğünü belirten avukat Enes Saran, “Bunun kasıtlı olarak yapılıyor olmasını biz hukukçular olarak hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendiriyoruz. Çünkü burada kişi doğacak sonucu tahmin ediyor, kendisine hakaret edilmesini sağlıyor ve bu hakaretlerden bir gelir elde etmek istiyor” şeklinde konuştu.

“Belki binlerce kişiye karşı şikayet olduğu için çok ciddi bir gelir kaynağı oluşmuş oluyor”
Şikayet edilen kişilerin uzlaşmayı mantıklı gördüğünü söyleyen Saran, “Bunu istismar eden sosyal medya fenomenleri açısından düşünürsek yüzlerce, belki binlerce kişiye karşı gerçekleştirilen bir şikayet olduğu için çok ciddi bir gelir kaynağı oluşmuş oluyor. Bu durum da istismar edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

Uzlaştırma kurumunun amaçlarından birinin yargının üzerindeki iş yükünü azaltmak olduğunu söyleyen avukat Saran, “Ama istatistiklere baktığımız zaman en çok hakaret suçuyla alakalı uzlaştırma dosyası olduğunu görüyoruz. Bunların çoğunda uzlaşma söz konusu. Bu konu istismar edilmeye bu kadar açık olunca, mahkemeler üzerinde, savcılık üzerinde iş yükü her geçen gün artmaya devam ediyor. Uzlaştırmanın yargı üzerindeki yükün kalkmasına faydasının olabilmesi için mutlaka bir düzenlemeye ihtiyaç var” şeklinde konuştu.
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Uzlaştırma İstatistiği verilerine göre 2020 yılında en fazla uzlaşma sağlanan ilk on suç arasında hakaret ilk sırada yer alıyor.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Güzel İnsan 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu meslek haline getiren Avukatlarda var.özellikle siyasetci ve meşhur kimselerin sosyal medya hesaplarını takip edip burda hakaret edenlere tazminat davası acıyorlar.bu bir sektör olmuş durumda kesin çözüm; sosyal medya hesapları yasaklansın herkes rahat etsin bitsin
  Cevapla
 • mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  ama yinede siber zorbalık hat safhada maşallah millet dilini klavye başında o kadar serbest bırakıyor ki finalde ne dedi nereye gitti farkında değil. Ne demişler dinsizin hakkından imansız... her neyse ...
  Cevapla
 • Alparslan 1 ay önce Şikayet Et
  Hakimin varlık amacı yasaya göre karar vermek. Ezbere yasaları bilen yapay zeka da aynı işi daha iyi yapar. %20'de mantık katılır, daha isabetli karar verir.
  Cevapla
 • murat Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Fenomen degil asil avukat ve gazetecilerin gelir kapısı niye yalan soyluyon
  Cevapla
 • ayna 1 ay önce Şikayet Et
  alnı durum ip genel başkanı içir de geçerli
  Cevapla
 • Hüüüğğ 1 ay önce Şikayet Et
  Ağlama
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan bomba açıklama: Bu sözler tehdittir! Bir açıklama da Türkiye'den
Liste açıklandı! İşte en çok satan sıfır araçlar