MİLGEM 5. gemisinin kritik parçası teslim edildi

TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen MİLGEM 5. Gemisinin Sonar Deniz Birimi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

MİLGEM 5. gemisinin kritik parçası teslim edildi
MİLGEM 5. gemisinin kritik parçası teslim edildi
GİRİŞ 08.10.2021 10:52 GÜNCELLEME 08.10.2021 10:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve ASELSAN A.Ş. arasında imzalanan sözleşme kapsamında, MİLGEM 5. Gemisine ait karinaya monteli sonar deniz biriminin geliştirme, üretim, test-karakterizasyon ve kabul faaliyetleri TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü İleri Akustik Teknolojileri Grubu tarafından başarıyla tamamlandı. Geliştirilen Sonar Deniz Birimi gemiye entegre edilmek üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Tersanesi Komutanlığı’na Eylül ayında teslim edildi.

TÜRKİYE'NİN İLK VE TEK KAMU AR-GE LABORATUVARI

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü İleri Akustik Teknolojileri Proje Grubu’nun bünyesinde bulunan önemli altyapılardan biri olan Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM 1. Gemisinin Sonar Deniz Birimleri’nin geliştirilmesi kapsamında ülkemizin ilk ve tek akredite kamu Ar-Ge laboratuvarı olma özelliği taşıyor.

KRİTİK TEKNOLOJİLERDE ROLÜ ÖNEM TAŞIYOR

TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde bulunan SAL, kurulduğu günden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının sualtı akustiği alanındaki suüstü ve sualtı platformlarının ihtiyaçlarına yönelik kritik teknolojilerin geliştirilmesi ve ülkemize kazandırılmasında önemli rol oynuyor. Bu kapsamda kazanmış olduğu bilgi, tecrübe ve insan gücü ile ülkemizin suüstü ve sualtı platformlarındaki akustik sistemlerine yönelik çözümler üretiyor ve bu alanda faaliyet göstermekte olan sanayi kuruluşlarının test, kalibrasyon ve ölçüm ihtiyaçlarına yönelik hizmet veriyor.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ramço 1 ay önce Şikayet Et
  Herşey çok güzelde gemi üretimimiz çok yavaş işliyor
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  Yola devam
  Cevapla
 • bursadan 1 ay önce Şikayet Et
  yapandan ve yaptırandan Allah razı olsun....çok şükür
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Deniz kıyısındaki kayanın üzerine yaptı! Bu ilginç ev Türkiye'de...
Son dakika haberi: Sigaraya 5 TL zam iddiasına ilk açıklama geldi