Windows kullanıcıları dikkat! Sıfır gün açığı tehlikesi

Windows işletim sistemini kullanan milyonlarca kişi yeni bir, sıfır gün açığıyla karşı karşıya. Uzmanlar Windows kullanıcılarını bu açığa karşı önlem almaları için uyardı.

Windows kullanıcıları dikkat! Sıfır gün açığı tehlikesi
Windows kullanıcıları dikkat! Sıfır gün açığı tehlikesi
GİRİŞ 28.11.2021 10:29 GÜNCELLEME 28.11.2021 10:29

Windows 10 ve 11 kullanıcılarına yeni tehlike uyarısı geldi. Microsoft tarafından sürekli güvenlik güncellemeleri ile korunan işletim sistemleri, son dönemde saldırılara karşı yoğun bir savaş veriyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan son atağın devamları da olabilir.

Bilgisayar korsanları tarafından sürekli zorlanan yeni güvenlik açığı geçtiğimiz günlerde Microsoft cephesi tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Görünüşe göre saldırılar bir süre daha devam edecek.

BİLGİSAYAR KORSANLARININ AÇIK HEDEFİ OLABİLİRSİNİZ

Kasım ayının başında yayınlanan güncelleme ile güvenlik sorunları ortaya çıkan Windows işletim sistemlerinde, açıklar giderilmiş değil. Ortaya çıkan bir zafiyet ile korsanların dikkatini çeken bu durum, kullanıcıların da canını epey sıkmıştı. Sıfır gün saldırıları olarak da adlandırılan olaylar, Microsoft‘un güvenlik açıklarını kapatmaması durumunda sürmeye devam edecek.

Microsoft cephesinin aslında Kasım ayı başında kapattığına inandığı açıklık, bir önceki güvenlik zafiyetini geride bırakarak, işletim sistemini kullanan kişilerin bilgisayarlarına sınırsız erişim imkanı veriyor. Cisco‘nun güvenlik birimlerinden olan Talos firması da konuyla alakalı şunları söyledi:

“Talos, bu güvenlik açığından yararlanmaya çalışan kötü amaçlı vahşi birkaç yazılım örnekleri tespit etti. Bu, düşmanların halka açık bir istismarı silahlandırmak için ne kadar hızlı çalıştıklarına dair daha fazla kanıt.”

YENİ GÜVENLİK GÜNCELLEMESİ BEKLENİYOR

İlk çıkan sıkıntıyı üçüncü parti yazılımlarla çözebilen birçok kullanıcı, yeni bir düzeltme bekliyor. Birçok kişi Microsoft’u beklerken, yeni saldırı ihtimalleri herkesi korkutuyor. Sıfır gün saldırılarına karşı sistemlerin düzeltilme ihtimali oldukça yüksek olmasına rağmen oluşan sessizlik, biraz tat kaçırıyor. Keza Microsoft‘un bu konudaki sicili de pek güven vermiyor diyebiliriz.

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
ETİKETLER
bilgisayar korsanı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ağrı’da balıkçılar, eksi 30 derecede buzu kırıp balık avlıyor
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Türkiye ziyaretinde en etkilendiği olayı Erdoğan'a anlattı