Elon Musk’ın şirketi CO2’yi roket yakıtına çevirecek

SpaceX şirketinden yapılan açıklamada karbondioksit (CO2) roket yakıtına dönüştürülerek atmosferden temizlenecek. Bu programın özellikle Mars görevi için kritik bir öneme sahip olduğunun altı çizildi.

Elon Musk’ın şirketi CO2’yi roket yakıtına çevirecek
Elon Musk’ın şirketi CO2’yi roket yakıtına çevirecek
GİRİŞ 14.12.2021 10:24 GÜNCELLEME 14.12.2021 10:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Atmosferde büyük sorunlara yol açan karbondioksit yani Co2'yi yakıta dönüştürmenin yollarını arayan Elon Musk bu alanda başlatılan programı, sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Musk yaptığı paylaşımda, "SpaceX, atmosferdeki CO2'yi alıp roket yakıtına dönüştürmek için bir program başlatıyor. İlgileniyorsanız lütfen katılın. Mars için de önemli olacak." ifadelerini kullandı.

TIME dergisi Elon Musk’ı ‘Yılın Kişisi’ seçtiTIME dergisi Elon Musk’ı ‘Yılın Kişisi’ seçti

Uzmanlar Musk'ın programının insanlığın uzay yolcuğunda ve yakıt teknolojisinde bir devrim yapacağını belirtirken, programın özellikle Mars görevleri için neden bu kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

2024'TE MARS'A GİTMEYİ PLANLIYOR

Musk'ın yeniden kullanılabilir Starship araçları, Mars'ı keşfetmek amacıyla inşa ediliyor. Milyarder, geçen yıl SpaceX'in ilk insansız görevini 2022'de Mars'a göndermeye çalışacağını, ilk insanlı görevi ise 2026'da -ya da "şansımız varsa" 2024'te-- yapacağını açıkladı.

SpaceX'e göre Starship, yörüngeye girerken Dünya'ya dönen bir güçlendirici roket tarafından itilecek. Yörüngede, bir yakıt gemisi tarafından yakıt ikmali yapılacak ve gemi Mars'a doğru altı aylık bir yolculuğa çıkacak. Aracın daha sonra Dünya'ya geri dönmesi planlanıyor.

MARS GÖREVİNDE KRİTİK ÖNEME SAHİP

Mars'ın atmosferini yaklaşık %96 karbondioksit, %1.9 argon ve %1.9 oranında azot ve serbest oksijen, karbonmonoksit, su ve metandan oluşuyor.

Şirket, Mars'tan Dünya'ya geri dönmeden önce, araçların bu kaynağı kullanılarak yakıt ikmali yapabileceğini iddia ediyor.

YORUMLAR 2
  • deli kadir 11 ay önce Şikayet Et
    siz insanlık için hiçbir şery yapmazsınız kimbilir o roketlerle dünyaya gene neler serpeceksiniz,,deccalin çocukları
    Cevapla
  • mehmet KIŞLAR 11 ay önce Şikayet Et
    Atmosferdeki gazı mahf etti sonrada inekleri suçladı hiç kimse çıkıpta bin inek bir arabanın eksozundan çıkan gaz kadar atmosferi kirletiyormu demedi. Adam baktı saha boş o da atıyor işte. Bende bir virüs üretecem tüm uyduları yesin bakalım kaç kişi inanacak
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hırvatistan yarı finalde! Brezilya veda etti
TPAO yeni bir kuyu daha açıyor: Siirt’te petrol arayacak