Bilim dünyası yıllardır bu anı bekliyordu! Son şeklini aldı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), uzaya fırlattığı en güçlü uzay teleskobu olan James Webb ayna açılışını tamamlayarak son şeklini aldı.

GİRİŞ 08.01.2022 21:58 GÜNCELLEME 08.01.2022 22:01
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), geçtiğimiz sene 25 Aralık’ta uzaya gönderdiği en güçlü uzay teleskobu James Webb ayna açılışını tamamlayarak son şeklini aldı.

Son ayna panelinin açılmasıyla petek şeklini alan uzay teleskobunun açılış anı, NASA tarafından canlı olarak yayınlandı.

NASA sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Fırlatmadan 2 hafta sonra James Webb bir sonraki dönüm noktasına ulaştı. Aynaların yerleşimi tamamladı ve yeni nesil teleskop son şeklini aldı" denildi.

James Webb Uzay Teleskobu


EVRENİN TARİHİNİ İNCELEYECEK

NASA'nın eski Hubble Uzay Teleskobunun yeni modeli olarak tasarlanan James Webb Teleskobu ilerleyen süreçte evrenin tarihini inceleyecek. 6.2 ton ağırlığında ve 6.5 metre genişliğinde ayna ile çerçevelenen James Webb teleskobunun önümüzdeki 10 yılın önde gelen gözlemevi olacağı söyleniyor. James Webb, evrendeki cisimlerden gelen sinyalleri algılayarak dünya dışında yaşam olup olmadığına yönelik ipuçları toplayacak.

James Webb Uzay Teleskobu

İsmini NASA'nın eski yöneticisi James Webb'den alan uzay teleskobu geçtiğimiz sene 25 Aralık'ta Fransız Guyanası'nda yer alan Kourou Uzay Üssü'nden Ariane 5 roketi ile başarılı şekilde uzaya fırlatılmıştı.

YORUMLAR 49
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  bu teleskop bize cok seyler ogrenmemize araci olacak , yeni dogan bir bebegin etrafina bakmasina benziyor merakli gozlerle etrafi anlamaya calisiyoruz
  Cevapla
 • Muh 2 yıl önce Şikayet Et
  Tayipi izleyecekler. Ne kadar siha üretiyor diye.
  Cevapla
 • Sedat 2 yıl önce Şikayet Et
  Uzayda hayat var mı bilmem ama madenler kesin var altın elmas dolu göktaşları var gezegenler var uzay açılımımızı bu yönde görüyorum inşallah
  Cevapla
 • işte öyle 2 yıl önce Şikayet Et
  kargalar aklıma geldi nedense..
  Cevapla
 • Fikri 2 yıl önce Şikayet Et
  Boşkonuşmayın bilime saygı purojeleri yirmi yıldır chpmi yapıyor büyük birolay dünyağ ötesini görüntülemek emeğei geçenlerin eline sağlık belki ülkemizde buişlere adım atar
  Cevapla
 • Neco 2 yıl önce Şikayet Et
  Keşke kemalide uzaya gönderseler yine döner dolaşır gök taşı gibi Türkiyeye düşer
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya bu pozisyonu konuşuyor! 90+9'da golden 1 saniye önce maçı bitirdi
CHP'li Aytuğ Atıcı DEM'le ittifak yapılan yerleri saydı: Keşke daha çok yerde yapılsa