Google, Android Deprem Uyarı Sistemi’ni tanıttı! Bildirimleri 'cep'e geliyor

Google, deprem uyarı sistemini Türkiye'de tanıttı. Şirketin yaptığı açıklamada Android Deprem Uyarı Sistemi'nin AFAD'a ekleneceği belirtildi. Sistem depremleri önceden tespit edip uyarı mesajı gönderiyor.

GİRİŞ 03.02.2022 10:46 GÜNCELLEME 03.02.2022 13:54
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Google, dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği Android Deprem Uyarı Sistemi'ni tanıttı. Sistem, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

GOOGLE ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİNİ TANITTI

Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde yapılan çalışmalar, afet yönetiminde önemli bir rol oynuyor. Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi

Afet yönetimi, Türkiye gibi etkin deprem kuşaklarının üzerinde yer alan ülkelerde önemli konuların başında yer alıyor. Afet ve kriz yönetimini kolaylaştırmayı amaçlayan teknolojik gelişmeler, deprem konusunda da önlemlerin alınabilmesi için çalışmaları kolaylaştırıyor. Google tarafından geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde birer uyarı cihazına dönüşen Android telefonlar, deprem anlarında kullanıcılarına saniyeler kazandırabilecek bildirimler gönderiyor.

Sistemi sayesinde Android telefonlar, birer uyarı cihazına dönüşüyor

Android Deprem Uyarı Sistemi, Ocak ayında Türkiye'de merkezi Alanya ve Balıkesir olmak üzere 4.5 büyüklüğü üzeri iki depreme dair Android kullanıcılarına uyarı bildirisi göndermişti.

Kullanıcılar deprem uyarısı aldıktan sonra AFAD’ın web sitesine giderek bilgi alabilecek. Deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi online düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner Android Deprem Uyarı Sistemi’nin katkılarını ve sistemin detaylarını anlattı. Toplantıda ayrıca yılın sonuna doğru sistemdeki uyarılara yerleştirilmesi planlanan link sayesinde, kullanıcıların deprem uyarısı aldıktan hemen sonra AFAD’ın web sitesine giderek depremle ilgili detaylara ve deprem anında doğru davranışlar gibi gerekli bilgilere ulaşabileceği bilgisi de verildi.

''DEPREM ANINDA ZAMAN KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ''

Android Deprem Uyarı Sistemi ile doğal afetlerde her saniyenin fark oluşturduğu bilinciyle kullanıcılara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen Spooner, ''Android Deprem Uyarı Sistemi, bugün özellikle etkin deprem bölgelerinde yaşayanlar için oldukça önemli bir sistem olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, geçen yıl Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android deprem uyarılarının ABD dışında kullanıma sunulduğu ilk ülkeler arasında yer alıyor. Sistem teknik olarak bir depremin meydana getirdiği titreşimi ve hızını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli uyarıları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza deprem anında zaman kazandırmayı hedefliyoruz. Çünkü biliyoruz ki deprem anında kazanılan birkaç saniye, doğru konum almak ve hazırlanmak için çok kritik olan bir süreyi kazandırıyor" dedi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Android Deprem Uyarı Sistemi ile ivmeölçeri olan Android telefonlar prize takılıyken ve tamamen hareketsizken mini bir sismometreye dönüşerek depremi algılayabiliyor ve kullanıcılara uyarı gönderebiliyor. Sistem, 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için depremin şiddetine ve yoğunluğuna bağlı olarak ''Farkında Ol'' ve ''Harekete Geç'' olmak üzere iki tür uyarı gönderiyor. Sistem, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; cihaz konumu ve ''Deprem Uyarıları'' açık olan tüm Android OS 5.0 ve üzeri tüm telefonlarda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar, cihaz ayarlarından ''Deprem Uyarıları'' seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • metin güner 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu da Bir şeymi.. Teknolejiye gerek yok... Balıklar Zaten Biliyor. Rabbim Onlara Doğustan bu yeteneği vermiş... Her seferinde Uyarıyorlar ... Anlayan Anlıyor..
  Cevapla
 • Millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Kilictarogluda bilir
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi olur.
  Cevapla
 • OKTAY 2 yıl önce Şikayet Et
  TELEFONA INEN HER ŞEYDE bır çakal oyunu oluyor ...
  Cevapla
 • Bamsı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kelimeyi şehadet getirin yeterli Rabbimiz korur.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail, Yemen'e harekat başlattı! Husilerden tüm Arap ülkelerine son dakika duyurusu
Van Gölü'ndeki tehlike! 19 kişinin ölümüne neden olan girdap uzaydan böyle çekilmiş