İngiliz Telegraph gazetesi yazdı: Elon Musk ile SİHA'lar Ukrayna'da gücünü birleştirdi!

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre İHA ve SİHA'ların Elon Musk'ın kısa bir süre önce gönderdiği Starlink uyduları aracılığıyla haberleşerek temasta kaldığına vurgu yapıldı.

GİRİŞ 21.03.2022 06:54 GÜNCELLEME 21.03.2022 09:24
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Rusya ve Ukrayna'ya karşı tarafsız olmaya devam eden Türkiye, savaşın gidişatında kritik bir rol üstleniyor. Savaştan önce Ukrayna'ya çok sayıda drone (İHA ve SİHA) satan ve birkaç ay önce Ukrayna ile Türkiye arasında iş birliği anlaşması yapılmasının ardından Kiev güçleri, Türk yapımı araçlarla Rus askerlerini püskürtmeye çalışıyor.

İngiliz Telegraph gazetesi ise Elon Musk'ın kısa bir süre önce gönderdiği Starlink uydularının savaşta kritik bir önemi olduğunu ortaya çıkardı. İngiliz Telegraph gazetesi, Aeurorozvidka isimli özel Ukrayna güçlerinin aralarında Türk yapımı İHA/SİHA'nın da olduğu farklı drone'larla Rus askerlerini vurduğunu aktardı.

DRONE'LAR MUSK'IN UYDULARIYLA HABERLEŞİYOR

Gazete, bu drone'ların merkez üs ile milyarder Elon Musk'ın uyduları aracılığıyla haberleşerek temasta kaldığını yazdı. Starlink sistemlerinin bölgede internet ve bağlantı hızını artırdığına dikkat çeken İngiliz medyası, Starlink'in uygulamasının da son 2 haftada en çok indirilen uygulama olduğunu belirtti.

"İSTİHBARAT SAĞLIYORLAR"

24 Şubat'tan beri Aerorozvidka'nın Rus dronelarına ve Rusya'nın tanklarına saldırdığını yazan Telegraph, "Sahada kullanılan dronelar, yakın zamanda kullanıma başlanan Starlink'i kullanarak bağlantıda kalıyorlar ve istihbarat sağlıyorlar. Drone'lar aracılığıyla tanksavar silahları yönlendirebiliyorlar" yorumunu yaptı.

MUSK'IN DÜELLO DAVETİ SES GETİRMİŞTİ

Savaş dolayısıyla Ukrayna'da internet ve elektrik kesintilerinin çok yaygın olduğuna dikkat çekilirken, Putin ile birebir dövüşme teklifinde bulunarak gündem olan Elon Musk'ın Starlink uydularının bu noktada kritik bir öneme sahip olduğu belirtildi. Musk, bu hafta başında Putin'i düelloya davet ederken, devreye Çeçen lider Ramzan Kadirov girmiş ve Elon Musk'a hakaretler yağdırmıştı.

YORUMLAR 42
 • emre19 3 ay önce Şikayet Et
  Sirf Rusyayi Turkiyeye karsi kiskirtma girisimiyle ugrasiyorlar.Rusya savas uzarsa, bundan sonra saldiraca yeri kimse tahmi edemez. Savasin seyri aninda degisir.
  Cevapla
 • Soru 3 ay önce Şikayet Et
  Peki Neden İngiliz Telegraph gazetesi bunları yazdı ifşa etti Rusya ya bildirmiş oldu? Yoksa Rusya İngiltere ABD gizli bir anlaşma yapıp birlikte mi çalışıyor lar savaşıyor lar
  Cevapla
 • Çaldıran....1514 3 ay önce Şikayet Et
  İlle kendilerine pay çıkaracaklar...
  Cevapla
 • abdulbaki 3 ay önce Şikayet Et
  elon musk değerli bir iş adamı. ne işin var senin putin gibi it besleyenler ile beyim. ülkemizle ticaret yapan elon musk hakkında böyle haberleri çıkaranlar adamı sıkıştırmak ve Türkiye taraftarlığı ile karalamak istiyorlar. uydu meselelerinde bizimle çalışmasını amerika ve avrupa bir türlü kabul edemiyor. hazımsızlıkları ondan
  Cevapla
 • vatandas 3 ay önce Şikayet Et
  Tabi suriyede savasirken starlinkmi vardi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin, mahkumları cepheye gönderiyor! Canlı dönene para ödülü
İsveçli bakanla milletvekili arasında 'PKK'yı en çok sen savundun' tartışması