Nesli tükenmekte olan arılar için Türk bilim insanları 'Robot Arı' geliştiriyor

ODTÜ Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (ROMER) görevli Türk bilim insanları tarafından geliştirmesi devam eden robot arılar, yok olma tehdidi altındaki kovanları erkenden tespit edecek.

GİRİŞ 01.08.2022 12:54 GÜNCELLEME 01.08.2022 14:12
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

ODTÜ'lü araştırmacılar, dünya genelinde nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya kalan arıların sağlıklı şekilde çoğalması için robot arıların yerleştirileceği yeni nesil arı kovanlar geliştirmeye başladı.

ODTÜ Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ROMER) Müdürü ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Şahin, yaptığı açıklamada, AB Çerçeve Programı Horizon kapsamında desteklenen Roboroyale isimli projede, ODTÜ ekibi olarak Doç. Dr. Ali Emre Turgut ve Doç. Dr. Hande Alemdar ile yer aldıklarını, İngiltere, Avusturya, Çekya'daki ortaklarla birlikte 20 kişilik bir Ar-Ge ekibiyle araştırmayı yürüttüklerini anlattı.

ROBOT ARILAR KRALİÇE ARIYA HİZMET EDECEK

ROMER Müdürü ve Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Şahin bu kapsamda geliştirilen robot arılarla ilgili "Öncelikle kovandaki arıları birey birey takip etmeyi planlıyoruz. Ardından mikro-robot arılarımız, kraliçe arıya hizmet edecek, temizliğini, beslenmesini, bakımını yapacaklar. Böylelikle koloni zor şartlarla karşılaşsa dahi kraliçe arının sağlığını koruyor olacağımız için kraliçe yavrulamaya, koloni de varlığını sürdürmeye devam edecek" dedi.

ROMER Müdürü ve Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Şahin

Çiçekli bitkilerin tozlaşmasında oldukça kilit bir tür olan arıların, pestisitler, hastalıklar, değişen iklim koşulları nedeniyle sayılarının giderek azaldığına işaret eden Şahin, şöyle devam etti:

"Arıların yok olması durumunda bütün ekosistem bir anlamda çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Arı kolonisinin var olmasını sağlayan tek birey, kovandaki kraliçe arı. Çünkü kovandaki bütün diğer arıları yumurtlayan kraliçe arı. Yani kraliçe kovandaki bütün işçi arıların annesi. Kraliçe arının sağlığını takip edip daha fazla yavru vermesini sağlayabilirsek bütün kovanın bir anlamda sağlığını korur, hatta daha iyi hale getirebiliriz. Bu şu anlama geliyor, kovanda daha çok işçi arı olursa daha çok tozlaşma olur, ağaçlar daha çok meyve verir, daha çok tohum da daha çok besin demek. Böylece bir anlamda bütün ekosistemi korumuş oluruz. Projedeki temel fikir bu."

Projeye yeni başladıklarını ve 4 yıl süresince çeşitli çalışmalar yürüteceklerini belirten Şahin, "4 yılın sonunda yeni nesil arı kovanları geliştirmeyi planlıyoruz." dedi.

DÜNYA ARILARA MUHTAÇ VE ONLARIN YERİNE KOYACAK ALTERNATİF YOK

Projenin Avusturya'daki ortağının arılar konusunda uzmanlardan oluştuğunu aktaran Şahin, Türkiye'de de arı konusunda uzman biyologlarla beraber çalıştıklarını anlattı.

Çalışmalarda bir taraftan kovanlar için mekatronik tasarım, kontrol ve görüntü işlemesi yaptıklarını bir taraftan da binanın çatısına kurdukları kovandaki arılar üzerinde deneylere başladıklarını bildiren Şahin, "Arı neslinin sağlığını ve verimini korumak için biyologlar ve mühendisler olarak bir araya geldik" dedi.

Tüm bu çalışmalardaki amaçlarının daha çok bal almak olmadığının altını çizen Şahin, "Arıları daha çok çiçekleri tozlaştıran bir tür olarak değerli görüyoruz. Çiçeklerin döllenmesini sağlayacak hiçbir yapay sistem ve çözüm yok. Bu nedenle dünya, arılara muhtaç ve onların yerine koyacak alternatifi yok." dedi.

Proje kapsamında kovanın içini gözlemleyerek başta kraliçe arı olmak üzere kovandaki arıların sağlığını takip edebileceklerini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda öncelikli olarak kovan içerisindeki arıların gerçek zamanlı takip edilmesini sağlayan bir sistem kuruyoruz. Bunun için arıların üzerlerine barkod yapıştırarak kamera ile takibini sağlıyoruz. Gelecekte ise kovan içerisindeki arıları barkodsuz olarak da birey birey takip edebileceğiz. Bu çalışmalar ile kraliçe ile işçi arıların etkileşimini inceleyebileceğiz.

Bunun ardından işçi arıları taklit eden kraliçe arıyı besleyecek dışarıdan kontrol edebileceğimiz yani mikro-robotlar yapıyoruz. Mikro-robot arılarımız, kraliçe arıya hizmet edecek, temizliğini, beslenmesini, bakımını yapacaklar. Kraliçe daha çok yavru verecek ve koloni sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürebilecek. Böylelikle koloni zor şartlarla karşılaşsa dahi kraliçe arının sağlığını koruyor olacağımız için kraliçe yavrulamaya, koloni de varlığını sürdürmeye devam edecek."

Doç. Dr. Erol Şahin, Roboroyale Projesi ile eş zamanlı olarak Doç. Dr. Hande Alemdar ile TÜBİTAK destekli yürüttükleri KOVAN 4.0 projesinde ise arıların kovanın dışındaki etkileşimlerini yapay zeka metotlarıyla otomatik analiz edecek sistem geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 7
 • Doymayan İnsanlık 4 ay önce Şikayet Et
  Burdan bir uyarı yapalım ilgililere. Arıların gereğinden fazla ya da kotrolsüz çoğalmasına yol açarsanız işte o zaman ekosistemi kısa sürede bozup doğal felaketlere kahı aralarsınız. Tıpkı sulu tarımı destekleme amacıyla konrolsüz ve durmadan artan sayıda su sondaj kuyularının açılması sonucu doğal yeraltı sularının yokedilmesi felaketiyle karşı karşıya olduğumuz gibi.
  Cevapla
 • Hayrettin 4 ay önce Şikayet Et
  2- Arıların mikro çiplerle takibi yapılarak kovaniçi ve dışındakı etkenler karşısında aldıkları tavır ve davranışlara göre kovan yönetimlerinin nasıl olması yönünde yapılması gereken tedbirler olsaydı daha özgün olurdu. Balarıları doğaldır ve doğalı sever.
  Cevapla
 • Hayrettin 4 ay önce Şikayet Et
  1- "Arıları daha çok çiçekleri tozlaştıran bir tür olarak değerli görüyoruz. Çiçeklerin döllenmesini sağlayacak hiçbir yapay sistem ve çözüm yok. Bu nedenle dünya, arılara muhtaç ve onların yerine koyacak alternatifi yok." Sayın Şahin işte bu yüzden Kraliçe arı yapay zeka arıları kabul etmez. Çünkü kraliçe arı ancak kendi kokusunu taşıyan işçi arılara ilgi duyar. Ayrıyeten diğer işçi arılar da bunların kovan içinde hareketlerine seyirci kalmayacaklardır. Bu proje bence eksik dizayn edilmiştir.
  Cevapla
 • Fatih 4 ay önce Şikayet Et
  Arıya hizmet edecek robotu yapan işçi ayrımı yerine geçebilecek mikro robotu da yapar. Ama ben her halükarda gerçek arıyı tercih ederim
  Cevapla
 • bayırbucak 4 ay önce Şikayet Et
  buna 6lı masa ve chpkk çok üzülelecek oylar akp ye...falan filan heykel
  Cevapla
 • aynen knk 4 ay önce Şikayet Et
  sizinkiler allah diyen ekm ek dolabı yapmıştı. siz odtü düşmanısınız, bilim karşıtısınız, size göre arapça kelimelerle her şey halloluyr hurafelere inanıyorsunuz. odtüyü kapatmaya çalışan sizlersiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de kadına toplu dayak! Parti binasında dehşet anları
EYT'de yaş sınırı olacak mı? Uzman isimler açıkladı