İnternet kullanıcılarının en fazla vakit geçirdiği site YouTube oldu

İlk web sitesinin erişime açılmasının 31 yıl ardından internet kullanıcıları günümüzde en çok Google'ı ziyaret ediyor, en fazla vakti ise YouTube'da geçiriyor.

İnternet kullanıcılarının en fazla vakit geçirdiği site YouTube oldu
İnternet kullanıcılarının en fazla vakit geçirdiği site YouTube oldu
GİRİŞ 06.08.2022 12:39 GÜNCELLEME 06.08.2022 12:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Berners-Lee tarafından 6 Ağustos 1991'de ilk web sitesinin erişime açılmasının ardından geçen 31 yıllık süreçte birçok web sitesi kullanıma sunuldu. Bu siteler arasında öne çıkanlar yıldan yıla değişiklik gösterse de arama motorları ve sosyal ağ siteleri kullanıcılardan yoğun ilgi gördü.

Günümüzde 2 milyara yakın web sitesi bulunuyor. ABD merkezli arama motoru pazarlama şirketi Semrush'ın Haziran 2022 verilerine göre, en fazla ziyaret edilen web siteleri arasında ilk sırada 47,8 milyar ziyaretçi ile Google yer alıyor. Google'ı; YouTube (46,8 milyar), Facebook (10,6 milyar), Wikipedia (5,8 milyar) ve Twitter (4,8 milyar) takip ediyor.

HER ZİYARETTE YOUTUBE'YE YAKLAŞIK 22 DAKİKA HARCANIYOR

Similarweb'in verilerine göre, ziyaret başına en fazla vakit geçirilen siteler arasında zirvede YouTube yer alıyor. İnternet kullanıcıları her ziyaretlerinde YouTube'da ortalama 21 dakika 47 saniye geçiriyor. Google'da 11 dakika 4 saniye, Twitter'da 10 dakika 40 saniye, Facebook'ta 10 dakika, Instagram'da ise 7 dakika 49 saniye harcanıyor.

İNTERNET KULLANICILARININ YÜZDE 93'Ü SOSYAL MEDYA KULLANIYOR

Kullanıcıların sosyal medyaya olan ilgisi popüler web siteleri listesinin şekillenmesinde önem taşıyor.

Statista'nın verilerine göre, Nisan 2022 itibarıyla dünyada 5 milyar aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 63'ünü oluşturuyor. 5 milyar internet kullanıcısının yüzde 93'ü sosyal medyayı kullanıyor.

Nüfusa oranla en fazla aktif sosyal medya kullanıcısına sahip ülkeler arasında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Güney Kore öne çıkıyor. Türkiye'de sosyal medya kullanıcıları toplam nüfusun yüzde 80,8'ini oluşturuyor.

KAYNAK: AA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 1
  • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
    google ile girersin cok yere mecbur onun icin cok kullanir gibi olur youtube ise cok canli kanal var artik insanlar orda tv bakiyor film bakiyor benzeri uygulama baska yerde olsa canli kanallar insanlar ordan bakar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Yılbaşı öncesi 81 ilde baskın! Çok sayıda gözaltı var
Taban aylıklara ve kök maaşa zam geliyor! En düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olacak?