James Webb'ten yeni keşif: İlk kez karbondioksit keşfedildi

James Webb Uzay Teleskobu'ndan (JWST) erken ve heyecan verici bir sonuç bugün açıklandı. Bir ötegezegenin atmosferinde ilk kez karbondioksit tespit edildi.

James Webb'ten yeni keşif: İlk kez karbondioksit keşfedildi
James Webb'ten yeni keşif: İlk kez karbondioksit keşfedildi
GİRİŞ 26.08.2022 11:34 GÜNCELLEME 26.08.2022 11:34
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İlk kez Güneş Sistemi'nin ötesindeki bir gezegende karbondioksit tespit edildi. Gökbilimciler, 700 ışıkyılı uzaklıktaki Satürn boyutundaki bir gezegenin atmosferinde karbondioksit (CO2) buldular.  

JWST tarafından yapılan keşif, gezegenin nasıl oluştuğuna dair ipuçları sağlıyor. Sonuç ayrıca Webb'in metan ve amonyak gibi bir gezegenin yaşam için potansiyel yaşanabilirliğine işaret edebilecek bir dizi diğer gazları ne kadar hızlı tanımlayabildiğini de gösteriyor.

Yeni teleskop ile İlk ötegezegen gözlemleri için gökbilimciler, yıldızının yörüngesinde her 4 günde bir Merkür'ünkinden çok daha dar bir yörüngede dönen sıcak gaz devi WASP-39b'yi seçtiler. Bu gezegeni uzun bir süre inceleyen ekip teleskoptan ilk verileri 10 Temmuz'da aldı. Veriler incelendiğinde ise gezegende karbondioksit olduğu anlaşıldı.

İnceleme için James Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografını (NIRSpec) kullanan ekip, 4,1 ve 4,6 mikron dalga boyları arasındaki spektrumda karbondioksite karşılık gelen bir aralıkta net bir çıkıntı tespit etti. Bu yeni Webb gözlemleri, bir ötegezegen için şimdiye kadar ölçülen 3 ila 5.5 mikron arasındaki renkler için parlaklıktaki en küçük farklılıkları yakalayabiliyor.

Gaz bulutu nedeniyle WASP-39b gezegeninde insanlığa benzer bir yaşam formunun olmadığı düşünülüyor. Yine de bilim insanları, başka bir dünyanın atmosferinde CO2 bulmanın, dünya dışı yaşamın kimyasal biyo-izleyicilerini bulma yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyorlar.

JWST, daha küçük Neptün boyutlu gezegenlerde ve hatta potansiyel olarak Dünya'ya benzer büyüklükte kayalık gezegenlerde çok daha fazla gaz ortaya çıkarmayı vaat ediyor, ancak yaşam olup olmadığını doğrulaması teknik olarak pek mümkün değil.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 24
 • Muşlu efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan yalan yalan insanları oyalayıp biz güçlüyüz demek için Allah’ın size verdiği dünya dışında hiçbir yerde nefes alamayacaksınız
  Cevapla
 • Remzi Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Araba lastiği yakmışlardır.karbondioksit.karbonmonoksit ve kükürt bakımından zengindir.
  Cevapla
 • Çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayağı yakınmış inceleyen bilim adamı 100 yıl yaşadı -600 yıl kaldı geriye bütün insanlığın yaşını üst üste koysanız bile rabbinizi tanımadan asla vakıf olamayacaksiniz
  Cevapla
 • merihli-müslüman- 1 yıl önce Şikayet Et
  18 bin alemde yalniz oldugumuzu sanan söyleyen ya kör ya cahil yada .......
  Cevapla
 • Enes 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu 700 ışık yılı demek ışığın 700 yıl boyunca yol katetmesi demek . Bizim ışık hızında aracımız yok ve olsa bile 700 yıl omrumuz yok
  Cevapla
 • ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  sallamak parayla mı ben de geçen gün dürbünle baktım 900 ışıkyılı uzakta altından bir göktaşı gördüm..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Soykırımda ikinci aşama: Sürgün planı ortaya çıktı! - 3 Aralık 2023 Gazete manşetleri
Ayçin Kantoğlu'ndan çarpıcı sözler: Kariyerimin bir anlamı kalmadı artık