Uzaya gitmek isteyen 36 bin Türk arasından 30 kişi seçildi

Uzaya gidecek ilk Türk astronot için geri sayım başladı. Astronot olmak için başvuran 36 bin kişiden 30 aday seçildi.

Uzaya gitmek isteyen 36 bin Türk arasından 30 kişi seçildi
Uzaya gitmek isteyen 36 bin Türk arasından 30 kişi seçildi
GİRİŞ 08.09.2022 17:00 GÜNCELLEME 08.09.2022 17:46
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Programı’ Tanıtım Toplantısı, geçtiğimiz yılın başlarında gerçekleşmiş ve Türkiye'nin uzay hedefleri açıklanmıştı. Bu hedefler arasında bir Türk astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na göndermek de bulunuyor.

TÜBİTAK bir araştırmacıyı ücretsiz uzaya gönderecekTÜBİTAK bir araştırmacıyı ücretsiz uzaya gönderecek

İlk Türk astronotun eğitim sürecinin 4 ila 6 ay arasında olacağını belirten Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, sene sonuna doğru astronotumuzun hazır olacağını söylemişti.

ELEMELERDE 30 ADAY BELİRLENDİ

NTV'de yer alan habere göre, 36 bin aday başvurusu arasından 30 kişi seçildi. Adaylar, nihai seçim için Ankara’ya çağırıldı. 30 aday içinden 10 tanesinin kadın olduğu bilgisi paylaşıldı.

Adaylar; mühendislik, fizik, tıp ve astronomi alanlarından seçildi. Adayların katıldıklar projeler, aldıkları ödüller, yaptıkları sporlar seçimde belirleyici oldu.  Seçilen 30 kişi, şimdi ise gerekli tıbbi testlerden geçecek.

TÜBİTAK Uzay Yolcusu Proje  Yöneticisi Ömer Ataş, ''Hem NASA'nın hem de Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bazı standartları var. Uluslararası Uzay İstasyonu'nu ziyaret edecek astronotlar için psikolojik testler, adaylar Ankara'ya geldiğinde yapılacak'' dedi.

UZAYA GİDECEK İLK TÜRK KASIM'DA AÇIKLANIYOR

Ataş, kasım ayının başına doğru iki adayın da belirlenmiş olabileceğini söyledi. Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilecek iki adayı orada da zorlu bir eğitim süreci bekliyor.

Ataş, ''Eğitim biraz yoğun ve zorlu olacak. Özellikle Uluslararası Uzay İstasyonu'nun çalışması sistemleri hakkında teorik dersler alacaklar. Hem Avrupa hem de Japonya'nın modüllerinde de aşinalık eğitimi alacaklar. Eğitimlerin büyük bir bölümü ABD'de olacak" açıklamasında bulundu.

Seçilecek bu iki adaydan bir tanesi, önümüzdeki yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderek çeşitli deneylerde görev yapacak.

TÜRKİYE UZAY AJANSI BAŞKANI SERDAR HÜSEYİN YILDIRIM'DAN ASTRONOT YERİNE FEZAGİR ÖNERİSİ

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamada , Türk uzay insanları için kullanılacak yerli bir isim önerisinde bulunmuştu. Yıldırım yaptığı açıklama "Benim, Orta Asya’da eskiden kullanılmakta olan bir kelime hoşuma gitmişti: Fezagir. Biraz eski bir kelime ama o da çağrışım olarak ne kadar doğru bulunur bilemiyorum" demişti.

Fezagir arapça-farsça kökenli bir kelime olup, “astronot" anlamına geliyor.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 9
 • Tc vat 2 ay önce Şikayet Et
  Gökbay ve gökbayan
  Cevapla
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Turkonot olsun
  Cevapla
 • Nitekim 2 ay önce Şikayet Et
  Fezagir ismi fena değil
  Cevapla
 • Mesut. 2 ay önce Şikayet Et
  Bence çok da fena! Uzaycı kelimesi bile ondan daha iyi
  Cevapla
 • Cengiz 2 ay önce Şikayet Et
  Aman ha , Türk olduklarından emin olsunlar . . .
  Cevapla
 • Levrock 2 ay önce Şikayet Et
  Türkcemizi güclendireceksek, kesinlikle Latin kelimeler kullanilmali. Bunun avantajini her yerde görecegiz cünkü bütün önemli ülkeler Latinceden devsirme kelimeler kullaniyor. Anlamadigin bir avrupa dilinde duydugun bir latince kelime sayesinde ne demek istediklerini az cok anlayabilirsin. Arapcayi okuyamiyoruzki arapca kökenli kullanalim.
  Cevapla
 • Şua 2 ay önce Şikayet Et
  Ben bu kadar saçma diline düşman bir yorum görmedim.osmanliyiz biz Osmanlı birilerine yaranacaz diye Latince secmek zorundamiyiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİDLAS'ın test atışı tamamlandı: Türkiye'yi "Şampiyonlar Ligi"ne çıkaracak
Son seçimlerdeki sonuçları en doğru onlar tahmin etmişti! Bomba sonuçları açıkladı...