Uzaya daha az maliyetli yolculuk için çalışmalar başladı

NASA'nın da aralarında bulunduğu 4 kuruluş, daha az maliyetli uzaya yolculuğu için kolları sıvadı. Elektrikle çalışan kinetik bir sistemin testlerinin başarılı olması halinde, uzaya gitmek için gerekli yakıt miktarı büyük ölçüde azalacak.

Uzaya daha az maliyetli yolculuk için çalışmalar başladı
Uzaya daha az maliyetli yolculuk için çalışmalar başladı
GİRİŞ 05.10.2022 21:38 GÜNCELLEME 05.10.2022 21:38

İnsanoğlu hem uzayı keşfetmek hem de kendine yeni yaşam alanları bulmak için çaba sarf ediyor. Ancak bu çalışmalar oldukça maliyetli.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli uzay teknolojisi şirketi SpinLaunch, uzaya gitmenin ekonomik ve çevreci yolu için çalışıyor. Firmaya aralarında NASA'nın da bulunduğu kurum ve kuruluşlar da destek veriyor. Bugüne kadar 10 test gerçekleştirilen çalışmada geleneksel yakıt tabanlı roketlerden farklı teknoloji kullanılıyor.

Elektrikle çalışan 33 metrelik kinetik sistem, sapan benzeri bir mekanizma ile fırlatmayı gerçekleştiriyor. Son testte, uzay aracı yaklaşık 7 kilometre yüksekliğe kadar fırlatılabildi. Amaç bu yüksekliği 60 kilometreye kadar çıkarabilmek.

Bilim insanları, yapılan testlerle, fırlatma ortamı ve yüklerin entegrasyon süreci hakkında kritik veriler sağlandığını belirtiyor. Uzun vadede yakıt ve altyapı gereksinimlerinin yüzde 70 azalacağı kaydediliyor. 

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk askerinin kafa kamerasından PKK mağarasına giriş anı
Sağlık Bakanı açıkladı: Kokteyl virüse yeni önlem!