AB'den Twitter'a tehdit gibi uyarı

Avrupa Birliği (AB), Elon Musk hakkında paylaşım yapan bazı gazetecilerin hesaplarını askıya alan Twitter'a yaptırım uyarısında bulundu.

AB'den Twitter'a tehdit gibi uyarı
AB'den Twitter'a tehdit gibi uyarı
GİRİŞ 16.12.2022 19:50 GÜNCELLEME 16.12.2022 19:51
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Twitter'ı satın alan Musk hakkında mesaj paylaşan The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America gibi medya kuruluşlarının muhabirlerinin hesaplarının Twitter yönetimince askıya alınmasına AB Komisyonu tepki gösterdi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, yine Twitter'dan paylaştığı mesajında, gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasını "endişe verici" şeklinde nitelendirdi.

AB'nin Dijital Hizmetler Yasasının medya özgürlüğü ve temel haklara saygı gerektirdiğini vurgulayan Jourova, "Medya Özgürlüğü Yasamızda bu desteklenmiştir. Elon Musk bunun farkında olmalıdır. Kırmızı çizgiler var. Yakında da yaptırımlar." mesajını paylaştı.

AB'nin Dijital Hizmetler Yasası, internet platformlarının kullanıcıların hesaplarını askıya alması gibi durumlarda uyarıda bulunması ve gerekçesini sunmasını zorunlu kılıyor.

Twitter, hesapları neden kapattığını, profillerini ve geçmiş paylaşımlarını neden ortadan kaldırdığını gazetecilere açıklamamıştı.

Twitter’ın sahibi Elon Musk, sosyal medya platformundan yaptığı bir paylaşımda, gazetecileri, kendisinin bulunduğu yer hakkındaki özel bilgileri paylaşmakla suçlamıştı.

Musk’ın mesajında, "Herkes için olduğu gibi gazeteciler için de aynı kurallar geçerli. Bütün gün beni eleştirmeniz sorun değil ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmeniz ve ailemi tehlikeye atmanız sorun." ifadesini kullanmıştı.

Musk, daha önce özel jetine ait uçuş bilgilerini paylaşan bir hesabı askıya alarak sahibini dava açmakla tehdit etmişti. Musk'ın özel uçuşlarıyla ilgili kamuya açık verileri paylaşarak popülerlik kazanan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Jack Sweeney'e ait hesabın, hangi kuralları ihlal ettiği hakkında detaya yer verilmemişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 3
 • Samsunlu55 3 ay önce Şikayet Et
  Siz ve Elon Muska yaptirim öylemi? Valla hic gülesim yoktu gece yarisi.
  Cevapla
 • Baybars 3 ay önce Şikayet Et
  Musk twitterı satın alarak kendi uydularıyla da dünya çapında uydu internet altyapısı kurarak uluslar üstü kontrol dışı bir sosyal medya gücü olmayı amaçlıyor. Devletlerin yasaklayamayacağı bir internet erişimi ve twitter ile istediği yerde istediği gibi operasyon yapacak.
  Cevapla
 • temel 3 ay önce Şikayet Et
  o gazeteci dedikleri de kesin fetø pkk terør olanlar yoksa bunlarin sesi cikmaz normal haberci olsa
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakanlıktan asgari ücret açıklaması: Gerçeği yansıtmıyor
FOX Ana Haber'in sunucusu Gülbin Tosun'dan kadınlar üzerinden muhalefet propagandası