Siber saldırılarla elektrikli araçlar hacklenebilir mi?

Dijital yaşamda gerçekleşen yenilikler insanlara birçok soruyu düşündürüyor. Siber dünyada gerçekleşen olaylar elektrikli araç sahiplerinin akıllarında merak uyandıran soruların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Siber saldırılarla elektrikli araçlar hacklenebilir mi?
Siber saldırılarla elektrikli araçlar hacklenebilir mi?
GİRİŞ 05.03.2023 17:30 GÜNCELLEME 05.03.2023 17:40
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Sanal ortamda gerçekleşen siber suçlar, araç sürücülerini tedirgin ediyor. Özellikle de elektrikli araç sahiplerinin bu konuda düşündüğü sorular, birçok cevabın peşinde dolaşıyor;

Elektrikli araçlar hacklanebilir mi? Elektrikli araçlar hacklenebilir mi Evet, hacklenebilirler. Siber güvenlik saldırılarına karşı savunmasız olanlar yalnızca elektrikli araçlar olmamakla birlikte, elektronik konsollara ve dijital anahtarlıklara sahip içten yanmalı motorlu araçlar da hacklenmeye yatkındır.

Neyse ki elektrikli araçların hacklenmesi nadir görülen bir durumdur, ancak hangi elektrikli araç hack'lerinin gerçekleşebileceğinin ve bunların aracı ve performansını ne şekilde etkileyebileceğinin farkında olmak önemli görülmektedir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HANGİ YOLLARLA HACKLENEBİLİR?

Elektrikli araçlar, sürüşün birçok yönüyle ilgilenen karmaşık sistem yazılımlarına sahiptir. Herhangi bir nedenle bilgisayar korsanının elektrikli aracınızın sisteminin güvenlik kodlarına erişim sağlaması durumunda, kişisel bilgilerinize erişebilir ve bazı işlevleri uzaktan kontrol edebilirler. İyi haber şu ki, karmaşık güvenlik duvarı sistemleri aracın tamamen ele geçirilmesini önleyerek bilgilerinizin bu durumda zarar görmesini engelliyor.

Fidye yazılımları kabus yaşatıyor! İş dünyası tehdit altındaFidye yazılımları kabus yaşatıyor! İş dünyası tehdit altında

Elektrikli araçların hacklenmesi, sürücü asistanı veya bilgi ve multimedya sistemi gibi işlevleri etkileyebilir. Eğer aracınızın bilgisayarında şifreler veya banka bilgileri varsa, bunların da hacklenmeye açık olacağını unutmamanız gerekiyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN HACKLENDİĞİNE DAİR İŞARETLER NELERDİR?

Eğer elektrikli aracınızın performansı yeterli değilse ve hacklenmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bu işaretlere dikkat edin;

Hızlı akü tükenmesinin gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olun

Piliniz gizemli bir şekilde olması gerekenden daha hızlı tükeniyorsa, bunun nedeni bir bilgisayar korsanlığı olabilir.

Zayıf frenleme ve hızlanma tepkisini tespit edin

Eğer elektrikli aracınız pedal kontrollerine yavaş tepki veriyorsa, bu bir bilgisayar korsanlığının sonucu da olabilir.

Arabanızın içinden kayıp eşyalar veya şüpheli hesap hareketlerini kontrol edin

Bilgisayar korsanları genellikle hırsızlıkla motive olurlar. Bu, anahtar sistemini veya banka şifrelerinizi ve verilerinizi ele geçirerek aracınıza fiziksel erişim sağlamak anlamına gelebilir.

KONUYU KISACA ÖZETLEYECEK OLURSAK:

  • Elektrikli araçların hacklenmesi mümkündür ancak bu nadir görülen bir durumdur ve araştırmacılar, elektrikli araç üreticilerinin herhangi bir sistem hatasını düzeltebilmeleri için neyin mümkün olduğunu göstermek amacıyla bunu üstlenmişlerdir.
  • Elektrikli aracın yazılımı hacklenirse, aracınızın bilgisayarında sakladığınız özel bankacılık veya kişisel bilgileriniz açığa çıkabilir ve bazı işlevler bilgisayar korsanlarının kullanımına sunulabilir.
  • Araştırmacılar, yansıtılan görüntüleri kullanarak Tesla'nın Otopilot özelliğini hackleyebilmiş ve stereo, ışıklar ve pencereler gibi işlevleri uzaktan ele geçirebilmiştir.
  • Elektrikli aracınızın hacklenmiş olabileceğine dair işaretler arasında hızla tükenen bir batarya, zayıf pedal tepkisi ve fiziksel veya veri hırsızlığı sayılabilir.

 

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • otonom 1 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye devleti elektrikli araçlarda İnternetin ve otonom sürüşün devre dışı bırakılabilmesine yönelik opsiyonu üretici ve satıcılara kanunla zorunlu hale getirmelidir. kullanıcı ve yolcuların hayatı firmaların keyfine mahkum edilemez. bakan varank ve hükumet bu konuyla ilgilenmeli.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de en ucuz şey dolar! 'En az 37 TL olmasını istediler'
Vatandaşa soruldu! 'Darbe olsa yine sokağa çıkar mısınız' dikkat çeken oran...