Google'ın şirket politikaları gözden geçiriliyor: Şiddet ve nefret söylemi engellenecek!

Google'daki sivil haklar denetimi, nefret söylemi ve yanlış bilgilerle kapsamlı bir şekilde mücadele edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Google'ın şirket politikaları gözden geçiriliyor: Şiddet ve nefret söylemi engellenecek!
Google'ın şirket politikaları gözden geçiriliyor: Şiddet ve nefret söylemi engellenecek!
GİRİŞ 06.03.2023 15:59 GÜNCELLEME 06.03.2023 16:00

Washington, Cuma günü, Google politikalarının ve hizmetlerinin sivil hakları nasıl etkilediğini inceleyen bir denetim yayınladı ve savunucuların böyle bir inceleme yapılması yönündeki baskılarının ardından teknoloji devinin yanlış bilgi ve nefret söylemiyle mücadele etmek için adımlar atmasını tavsiye etti.

Reuter'ın yayınladığı habere göre Google sivil haklar denetimi, nefret söylemi ve yanlış bilgiyle daha iyi mücadele edilmesini öneriyor. Şirket tarafından yapılan açıklama, Washington Post'un Cuma günü erken saatlerde Google'ın sivil haklar incelemesinin yapılması üzere, dışarıdan bir hukuk firmasını görevlendirdiğini bildirmesinin ardından geldi. Hukuk firması WilmerHale değerlendirmeyi yürütmekle görevlendirildi.

GOOGLE POLİTİKALARINI GÖZDEN GEÇİRDİ

Cuma günü yayınlanan incelemede, Google'ın, özellikle de YouTube'un, nefret söylemi ve taciz politikalarını gözden geçirerek, bireylerin kasıtlı olarak yanlış cinsiyetlendirilmesi veya isimlerinin değiştirilmesi gibi konuları ele almasını ve "korunan gruplarla ilgili değişen normlara uyum sağlamasını" tavsiye etti.

Rekabet Kurulu’ndan Google’a soruşturmaRekabet Kurulu’ndan Google’a soruşturma

İncelemede ayrıca, seçimlerle ilgili yanlış bilgilendirmelerle daha iyi mücadele etmek için, şirketin çeviriye güvenmek yerine, dil akıcılığına sahip çalışanların uygulama eylemlerine daha fazla dahil olmasını sağlaması gerektiği belirtildi.

Google sivil haklar başkanı Chanelle Hardy Cuma günü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kendimizi sürekli geliştirmeye adadık ve bu, medeni haklar ve insan hakları konusundaki yaklaşımlarımızı güçlendirme çabalarını da içeriyor. Bize yol göstermesi için politikalarımız, uygulamalarımız ve ürünlerimizle ilgili gönüllü bir sivil haklar denetimi gerçekleştirdik ve yayınladık." 

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Survivor All Star'da 'çakarlı araç' ayıbı! Görüntüler tepki çekti
Kene tehlikesi arttı: Sivas ve Erzincan'dan acı haber geldi!