Google uyardı! Android kullanıcıların telefonları her an hacklenebilir

Google'ın Project Zero ekibi Samsung exynos yonga setine sahip Android cihazların tehlikede olduğunu belirtti. İşlemcide 18 hata bulunduğunu ve bu hatalar sonucunda telefonların kolaylıkla ele geçirilebileceği söylendi.

Google uyardı! Android kullanıcıların telefonları her an hacklenebilir
Google uyardı! Android kullanıcıların telefonları her an hacklenebilir
GİRİŞ 17.03.2023 14:43 GÜNCELLEME 17.03.2023 14:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Teknoloji dünyasında yaşanan siber saldırılar, Google, Samsung, Apple ve Microsoft gibi büyük teknoloji devlerini daha fazla önlem almaya zorluyor. Google, son yaptığı açıklamayla birlikte, Samsung mikro çiplerinden kaynaklanan bir sorun nedeniyle Android kullanıcılarını uyardı. Google, çipte yer alan açıklardan kaynaklı sorunlar nedeniyle mesajların ve aramaların takip edilebileceğini belirtirken, bu durumdan korunmanın önemini vurguladı.

Teknoloji devi, birçok Android modeline sahip saatler, telefonlar ve giyilebilir cihazlardaki Samsung yonga setlerinde açıklar bulunduğunu belirtti. Kötü amaçlar için kullanılabilecek olan bu risklere karşı kullanıcıların önlem almaları gerektiğini söyleyen Google, telefonlarına güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama yüklenilmemesi gerektiğini vurguladı.

EXYNOS YONGALARINA SAHİP CİHAZLAR TEHLİKEDE

Google'ın Project Zero, (Güvenlik açıklarını bulmakla görevli ekip) Samsung Exynos yongalarında "18 sıfır gün açığı" adlı bir güvenlik açığıyla karşılaştıklarını belirtti. Bu güvenlik açığını kullanabilecek olan siber saldırganların, telefonlara hiç fark ettirmeden uzaktan sessiz bir şekilde ulaşabilecekleri belirtiliyor.

Project Zero tarafından yapılan testlerde, saldırganların kullanıcılarla hiçbir etkileşim içinde olmadan bu açığı kullanarak rahatlıkla telefonları kontrol edebileceklerini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Project Zero ekibinden Wilis,

“Project Zero tarafından gerçekleştirilen testler, bu dört açıklığın saldırganların hiçbir kullanıcı etkileşimi olmadan bir telefona uzaktan müdahale etmesine izin verdiğini ve saldırganın sadece kurbanın telefon numarasını bilmesi gerektiğini doğruluyor" dedi.

SAMSUNG DOĞRULADI AMA DETAY VERMEDİ

23 Mart tarihinde konuyla ilgili açıklamaları doğrulayan Samsung, detay vermekten kaçındı. Project Zero araştırmacılarından Maddie Stone'ın twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Samsung'un hataları düzeltmesi için 90 günü var, ancak henüz bu işlemi gerçekleştirmedi” ifadeleri yer aldı.

Dolandırıcılar WhatsApp üzerinden bilgilerinizi kopyalamaya çalışıyor!Dolandırıcılar WhatsApp üzerinden bilgilerinizi kopyalamaya çalışıyor!

Araştırma ekibine göre bu açıktan on adet Samsung cihazının etkilendiği söylendi. Ayrıca Exynos yonga setlerine bağlı giyilebilir cihazlarda da bu açıkların görüldüğü söylendi.

GOOGLE AÇIKLARDAN KORUNMA YÖNTEMİNE DEĞİNDİ

Google, kullanıcıların bu açıklardan korunabilmeleri için telefonlarına gelen güvenlik güncellemelerini mutlaka kurmalarını önerdi. Google, akıllı telefon üreticileri, kullanıcılara güvenlik güncellemelerini gönderene kadar, kullanıcıların ayarlardan LTE ve Wİ-Fİ arama özelliklerini kapatmaları gerektiğini söylüyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • ozan 1 yıl önce Şikayet Et
    ayfoncular alın 40-50 bin liraya hadi güvenli telefonlarınızı. maksatlı haberler veya doğru olsa bile maksatlı çalışmalar. samsung kötü yapıyor yine pahalı. apıl -güya- iyi yapıyor aşırı pahalı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bayram tatilinin acı bilançosu: 48 kişi hayatını kaybetti!
Yunanistan tatbikattan medet umuyor: Atina'nın aklı TCG Anadolu!