'Truva atı' Mobil Bankacılığı hedef aldı: Saldırılar ikiye katlandı!

Kaspersky uzmanları, "Mobile Threats in 2022" raporunun sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu: "Truva atı" mobil bankacılığı hedef alarak saldırıları ikiye katladı. Kaspersky, kullanıcıların tedbirli olması için uyarıda bulundu.

'Truva atı' Mobil Bankacılığı hedef aldı: Saldırılar ikiye katlandı!
'Truva atı' Mobil Bankacılığı hedef aldı: Saldırılar ikiye katlandı!
GİRİŞ 09.03.2023 11:12 GÜNCELLEME 09.03.2023 11:16

Buna göre, mobil hizmetlerin ve teknolojilerin gelişmesiyle birlikte mobil tehditler de giderek daha yaygın hale geliyor. Kaspersky uzmanları, artan bu endişeyi gidermek için mobil tehdit ortamını sürekli izliyor, tehdit eğilimlerini takip ediyor, kullanıcıları ve siber güvenlik topluluğunu potansiyel tehlikeler hakkında bilgilendiriyor.

KASPERSKY'IN ANALİZLERİ TEDİRGİN EDİYOR

Kaspersky ürünleri, 2022'de 1 milyon 661 bin 743 kötü amaçlı yazılım veya istenmeyen yazılım yükleyicisi tespit etti. En yaygın ve endişe verici mobil tehditler arasında yer alan ve çevrimiçi bankacılık ve e-ödeme sistemleriyle ilgili verileri avlamak için kullanılan Truva atlarının artışı dikkat çekti.

Geçen yıl 196 bin 476 mobil bankacılık Truva atı yükleyicisi tespit edildi. 2021'de tespit edilen saldırıların iki katından daha fazla olan bu veri, son 6 yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Bu durum, siber suçluların mobil bankacılık kullanıcılarını hedef aldığını, finansal verileri çalmaya giderek daha fazla ilgi gösterdiğini ve büyük kayıplara yol açabilecek yeni kötü amaçlı yazılımların oluşturulmasına aktif olarak yatırım yaptığını vurguluyor.

UYARI YAPILDI: "KULLANICILAR TETİKTE OLMALI" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky güvenlik uzmanı Tatyana Shishkova, kötü amaçlı yazılım yükleyicilerinin kullanımındaki genel düşüşe rağmen mobil bankacılık odaklı Truva atlarının büyümeye devam etmesinin, siber suçluların finansal kazanca odaklandığının açık göstergesi olduğunu bildirdi.

Shishkova, "Hayatlarımız giderek daha fazla mobil cihazlar etrafında dönerken, kullanıcıların mobil tehditlere karşı tetikte olmaları ve kendilerini korumak için gerekli adımları atmaları her zamankinden daha önemli." ifadesini kullandı.

Fidye yazılımları kabus yaşatıyor! İş dünyası tehdit altındaFidye yazılımları kabus yaşatıyor! İş dünyası tehdit altında

SİBER SALDIRILARDAN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Kaspersky uzmanları, mobil kullanıcıların kendilerini tehditlerden korumaları için şunları öneriyor:

"Uygulamalarınızı yalnızca Apple App Store, Google Play veya Amazon Appstore gibi resmi mağazalardan indirin. Bu marketlerdeki uygulamalar yüzde 100 güvenli değildir ancak en azından mağaza temsilcileri tarafından kontrol edilirler ve bazı filtreleme sistemleri vardır. Kullandığınız uygulamaların izinlerini kontrol edin ve bir uygulamaya izin vermeden önce dikkatlice düşünün. Güvenilir bir güvenlik çözümü, kötü amaçlı uygulamaları ve reklam yazılımlarını risk oluşturmaya başlamadan önce tespit etmenize yardımcı olabilir. iPhone kullanıcıları, Apple tarafından sağlanan bazı gizlilik denetimlerine sahiptir ve kullanıcılar bu izinlerin gereksiz olduğunu düşünüyorlarsa fotoğraflara, kişilere ve GPS özelliklerine uygulama erişimini engelleyebilir."

Açıklamada, işletim sisteminin ve önemli uygulamaların sürekli güncellenmesi önerisi de yer aldı.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
800 bin liranın üzerine çıktılar! işte en ucuz otomobil listesi..
Dünyayı Türk buluşu temizleyecek - 3 Mart günün gazete manşetleri