Z kuşağı, iş yerlerindeki eski teknolojiye sahip cihazlardan korkuyor!

Z kuşağının iş yerlerinde karşılaştıkları eski nesil teknoloji aletlerinden çekindikleri belirlendi. Bir yazıcıyla karşılaştıklarında bile panik yapıyorlar!

Z kuşağı, iş yerlerindeki eski teknolojiye sahip cihazlardan korkuyor!
Z kuşağı, iş yerlerindeki eski teknolojiye sahip cihazlardan korkuyor!
GİRİŞ 18.03.2023 14:30 GÜNCELLEME 18.03.2023 14:32
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Z kuşağı, internet ve teknoloji alanında birçok bilgiye hakim durumda; yeni nesil akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sayesinde neredeyse her konu hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Uzmanlar ise bu konuda Z kuşağının yeni teknolojilerde oldukça bilgili olmalarına rağmen iş yerlerindeki eski teknolojilere çok fazla yabancı olduklarını söylüyor; iş yerlerinde bulunan eski teknolojiye sahip cihazlar, Z kuşağı tarafından korkulu bir rüya olarak görülüyor.

ABD'deki Virginia Üniversitesi'nden Sarah Dexter, bu konuda yaptığı araştırmalarda Z kuşağının eski teknolojilere uyum sağlayamadığını şu sözlerle ifade ediyor;

Çocukların bilgi çağında doğduklarına ve tüm bunların onlara sezgisel şekilde geldiğine dair bir efsane var. Fakat bu gerçekçi değil. Daha önceden kendilerine öğretilmemişse bir tarayıcıyı nasıl kullanacaklarını nereden bilecekler?

HER BEŞ KİŞİDEN SADECE BİRİ ESKİ TEKNOLOJİYİ TANIYOR

Independent Türkçe'nin, ABD merkezli bilgi işlem ve yazıcı firması Hewlett-Packard'ın (HP) yaptığı bir araştırmadan aktardığı bilgiye göre, Z kuşağındaki her beş kişiden yalnızca bir kişinin eski nesil teknoloji cihazlarını kullanmayı bildiği ve bu nedenle eski teknoloji cihazlarını kullanmayı bilmeyenlerin iş yerindekiler tarafından yargılandığı belirtildi. Ayrıca yapılan araştırmada teknolojiyi kullanmayı bilmeyenlerle dalga geçildiğine dikkat çekildi.
 

Teknolojinin sosyal medya ile hayatımıza olan etkisi: Sosyal ikilemTeknolojinin sosyal medya ile hayatımıza olan etkisi: Sosyal ikilem


YAZICI GÖRDÜKLERİNDE ŞAŞKINA DÖNÜYORLAR

Teksas merkezli bilgisayar devi Dell'in bu konuda yaptığı bir çalışmada 18-26 yaş aralığındaki bireylerin yüzde 56'sının eski nesil teknoloji aletlerini kullanmak için eğitim almadıkları belirtildi. Konuyla ilgili örneklere devam eden şirket, New York'taki bir reklam şirketinde çalışan 25 yaşındaki Garrett Bemiller, "Yazıcı ve tarayıcı gibi cihazlar bana karmaşık geliyor" dediğini belirtti.

Kanada'nın Toronto şehrindeki bir firmada çalıştığını ve özellikle yazıcılarla ilgili sorun yaşadığını söyleyen 29 yaşındaki Max Simon ise "Yazıcı gördüğümde, ‘Aman Allahım' diyorum. Sanki antik çağlardan kalma bir eserle karşılaşmış gibi hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Max Simon, yaşadığı durumun zorluğunu komik bir şekilde ifade etmek için TikTok üzerinden yayınladığı bir videoda, TikTok'un nasıl kullanılacağını öğrenmenin 5 saniye sürdüğünü ve uygulamayı kullanmak için yazıcıda olduğu gibi karmaşık bir kullanma kılavuzuna ihtiyacımızın olmadığını belirtti.
 

DİĞER NESİLLERE GÖRE ÖĞRENMEYE DAHA HEVESLİLER

İş dünyasında yaşanan bütün gelişmelere rağmen Z kuşağının diğer nesillere göre öğrenmeye daha hevesli olduğu belirtiliyor. Steve Bench, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda; 

"Z kuşağı daha önce hiç denemedikleri yazılımları kullanmayı öğrenirken çok rahat çünkü bunu hayatları boyunca yapıyorlar. Deneme yanılma yöntemine alışkınlar. Excel kullanmayı otomatik olarak bilen işgücü için bir nimet olmayabilirler ama hızlı öğreniyorlar." dedi.

İş dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler bazı şirketler tarafından takip edilemiyor. Bunun bir nedenlerinden biri de şirket içindeki kullanım alışkanlığının kısa bir süre içerisinde zamandan tasarruf sağlayabiliyor olması. Bunu bazı şirketlerin teknoloji konusundaki alışkanlıklarını bırakıp yeni teknolojiye geçmeyi zaman kaybı olarak görebiliyor olmasıyla ifade edebiliriz.

Yıllar içinde gelişen teknolojik yenilikler, insanlara kullanım kolaylığı ve pratiklik sağlıyor. Bu nedenle çoğu işlemin artık otomatik olarak yapılıyor olması, manuel olarak yapılan işlere olan yabancılığımızı da artırmaktadır.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 2
  • ARTUKBEY 11 ay önce Şikayet Et
    bence kendilerini deyiştirsinler
    Cevapla
  • yazı/yorum 11 ay önce Şikayet Et
    Adliyede bilgi işlemde çalışıyorum. %100 doğru haber. tamir güren cihaz (pc, yazıcı istemezler) ya da ilk arızada sıfırı ile değişsin isterler. korkunç bir doyumsuzluk var.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TFF yayın ihalesini iptal etti
Levent Gültekin'den CHP'ye ve Özgür Özel'e ağır eleştiri