Goldman Sachs açıkladı: Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs, hazırladığı raporda gelişen yapay zeka teknolojilerinin ilerleyen yıllarda yüz milyonlarca kişinin işsiz kalmasına neden olabileceğini belirtti.

Goldman Sachs açıkladı:  Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!
Goldman Sachs açıkladı: Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!
GİRİŞ 30.03.2023 11:59 GÜNCELLEME 30.03.2023 16:05

Yapay zeka teknolojisinin sürekli yeniliklerle karşımıza çıkması bütün ilgilerin bu alana yoğunlaşmasına neden oluyor. Yapay zeka teknolojisinde ChatGPT, Dall-E 2 ve Mincrosoft Bing gibi harika çalışmalarla karşılaşan insanlar bu alandaki sınırları merak etmeye başladı.

Oluşturulan yapay zeka dili algoritması, içinde bulundurduğu milyarlarca parametre sayesinde dünyada yer alan bütün kütüphanelerde bulunan kitaplardaki bilgileri içinde barındırabiliyor. Bilgileri sadece barındırmakla da yetinmiyor, elde ettiği bilgileri sentezleyerek kendi kendine öğrenme modelini uyguluyor. Yani kendisini sürekli geliştiriyor: ChatGPT üzerinden onunla sohbet ettiğinizde bile yapay zeka aracı bu sohbet içeriğini kendisini eğitmek için kullanıyor.

Yapay Zeka Teknolojisi

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ BİRÇOK KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKABİLİR

Yapay zeka çalışmalarının bu denli hızlı ilerlemesinden sonra dünyanın en büyük bankası olan Golman Sachs yapay zeka üzerine bir rapor hazırladı. Raporda yapay zeka teknolojisinin ilerleyen zamanda kaç kişinin işini elinden alabileceği gibi çarpıcı bir sorunun cevabı belirtildi. 

Goldman Sachs'ın raporuna göre, yapay zeka teknolojilerinin bu şekilde veya daha hızlı bir şekilde gelişmeye başlaması, iş gücü piyasasını etkileyerek ciddi sorunların ortaya çıkabileceği söyleniyor. Raporda verilen tahminlere göre yapay zeka teknolojileri dünya genelinde bulunan yaklaşık 300 milyona yakın işçi için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Yapay zekaya sahip yemek yapan bir robot

300 MİLYON KİŞİNİN İŞ GÜCÜNÜ TEHDİT EDİYOR!

OpenAI şirketi ile gündeme gelmeye başlayan yapay zeka teknolojisinin insanlar tarafından bu kadar hızlı benimsenmesi kaygı oluşturuyor. Bu konuyla ilgili sürekli açıklamalarda bulunan Elon Musk, halka açık olarak paylaşılan mektubu imzalayarak yapay zeka teknolojilerini 6 aylığına durdurarak bu konuda dikkatli bir şekilde ilerlenmesi gerektiği düşüncesini destekledi.

Goldman Sachs'ın raporlarına bakıldığında yapay zeka teknolojilerine karşı oluşan kaygıları haklı çıkartıyor. Rapora göre yapay zekanın daha fazla gelişip iş gücüne etki etmeye başladığında yaklaşık 300 milyon kişinin işsiz kalabileceği belirtiliyor.

Daha geliştirilme aşamasındayken bile neredeyse her yere entegre edilmeye çalışılan yapay zeka teknolojisi ile en basit örnekler olarak kodlama, dil öğrenimi ve metin yazarlığı yapılabiliyor. 

Yapay zeka teknolojisinden en çok etkileneceği düşünülen meslekler | Goldman Sachs

YAPAY ZEKA İLE EN ÇOK ETKİLENMESİ BEKLENEN MESLEKLER

Şirket, yapay zeka tarafından yapılacak işler nedeniyle birçok meslekteki kişilerin çalışma hayatının riske girebileceğini söylüyor. Bunun ise meslekler üzerinde büyük bir etkiye neden olacağı belirtiliyor.

Raporda en çok etkilenecek olan meslekler arasında Bina ve Zemin imalatı, Temizlik ve Bakım hizmetleri bulunuyor. Bunun hemen ardından ise Kurulum, Bakım ve Onarım hizmetleri yer alıyor. Sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 40 oranında etkileneceği ve ofis çalışanlarının ise yüzde 46 oranında etkileneceği belirtiliyor.

ABD'nin iş gücüne göre hazırlanan listede yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile en fazla etkilenecek meslekler şu şekilde;

Ofis ve İdari hizmet alanında %46

Hukuk alanında %44

Mimarlık ve Mühendislik alanında %37

Fizik ve Sosyal Bilimler alanlarında %36

Ekonomi alanında ise %35'lik bir oranla yapay zeka  tarafından etkilenecek.

1984 model IBM bilgisayarda ChatGPT'yi kurdular! İşte sonuç...1984 model IBM bilgisayarda ChatGPT'yi kurdular! İşte sonuç...

Rapora göre yapay zeka teknolojisinden en az etkilenecek mesleklerin listesi:

Teknik ve Altyapı alanında %1

Teknik Destek Hizmetleri alanında %4

İnşaat ve Madencilik alanında %6

Üretim alanında %9

Bunları %11'lik bir oranla Lojistik ve %12'lik bir oranla Yiyecek Hizmetleri takip ediyor.

Yayınlanan rapora göre idari personellerin diğer birimlerdeki personellere oranla işlerini kaybetme açısından daha büyük bir risklerle karşı karşıya oldukları belirtildi.

Yapay zeka teknolojisinden en çok etkileneceği düşünülen ülkeler | Goldman Sachs

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ EN ÇOK HANGİ ÜLKENİN İŞ GÜCÜNÜ ETKİLEYECEK?

Goldman Sachs, tarafından oluşturulan rapora göre dünya genelinde bulunan işlerin %18'i yapay zeka teknolojisinden etkilenecek. 

Hazırlanan rapora göre yapay zeka destekli çalışmaların artacak olması sonucunda bundan en fazla etkilenecek ülkelerin başında Hong Kong bulunuyor. Bu ülkeyi ise İsrail, Japonya, İsveç ve ABD takip ediyor. Yüksek risk grubundaki ülkeler bunlarken, yapay zeka teknolojisi tarafından oluşacak risklerden en az etkilenecek ülkeler ise Çin, Nijerya, Vietnam, Kenya olarak belirtiliyor.

 

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Korkunç olay! İETT otobüsünün camından direk girdi!
Pençe-Kilit bölgesinde bir askerimiz şehit oldu