Google devri bitebilir... ChatGPT arama motoru oluyor!

Microsoft, milyarlarca yatırım yaptığı ChatGPT'nin bing servisini kullanarak sohbet içinde bir arama motoruna dönüşebileceğini duyurdu.

Google devri bitebilir... ChatGPT arama motoru oluyor!
Google devri bitebilir... ChatGPT arama motoru oluyor!
GİRİŞ 25.05.2023 14:55 GÜNCELLEME 25.05.2023 14:55
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

4 Eylül 1998'den beri hizmet veren Google arama motorunun devri bitebilir. OpenAI aldığı yeni bir karar sonrasında ChatGPT için varsayılan arama deneyimi olarak Bing'i kullanmaya başlayacağını duyurdu.

Yeni arama işlevi bugün ChatGPT Plus kullanıcılarına sunulacak ve yakında ChatGPT'deki bir eklenti aracılığıyla tüm ücretsiz ChatGPT kullanıcıları için etkinleştirilecek.

CHATGPT ARAMA MOTORU GİBİ ÇALIŞACAK

Microsoft'un tüketici pazarlamasından sorumlu başkanı Yusuf Mehdi bugün yayınladığı bir blog yazısında "Yeni Bing ile kaydettiğimiz ilerlemenin temelinde OpenAI ile olan harika ortaklığımız yatıyor, ChatGPT artık web'den erişimle daha zamanında ve daha güncel yanıtlar sağlamak için yerleşik birinci sınıf bir arama motoruna sahip olacak." dedi.

Tıpkı Bing'in sohbet deneyiminin GPT-4 tarafından desteklenmesi ve bağlantılar için alıntılar kullanması gibi, OpenAI'nin ChatGPT AI sohbet robotu da alıntılar içeren arama ve web verilerini içerecek.

ChatGPT'ye Bing entegrasyonu, Samsung'un Bing Search'e geçeceği söylentilerinin ardından Google'da kalmaya karar vermesinin ardından Microsoft'un arama motoru için bir kazanç elde etmenin yolunu arıyor.

MİCROSOFT'TAN MİLYARLARCA DOLAR YATIRIM ALDI

Entegrasyon ayrıca Microsoft'un OpenAI ile yıllarca yakın çalıştıktan sonra bu yılın başlarında "milyarlarca dolarlık bir yatırımla" OpenAI ortaklığını genişletmesinin ardından geldi.

Microsoft ayrıca OpenAI'nin ChatGPT için kullandığı aynı açık eklenti standardını kullanmayı taahhüt ederek Bing Chat, Microsoft'un Copilot platformu ve ChatGPT için eklentiler arasında birlikte çalışabilirlik sağlıyor.

Yeni arama özelliği, ChatGPT Plus üyelerine sunulacak. Ancak sunulacak olan eklenti sayesinde özelliği herkesin kullanması sağlanacak.

1998'DEN BERİ HİZMET VERİYOR

Arama motoru denilince ilk olarak Google'ın akla gelmesinde köklü bir başlangıç yer alıyor. ABD'li teknoloji devi kullanıcılara Google, 4 Eylül 1998'den beri kullanıcılara hizmet veriyor. Sunulduğu ilk günden itibaren her kullanıcının mutlaka kullandığı Google arama motoru, son zamanlarda bu popülerliğini kaybetme korkusu yaşıyor.

2022'nin son çeyreğine kadar gündemden düşmeyen Google, OpenAI'ın geliştirdiği ChatGPT yapay zeka robotunun Bing'e entegre edilmesinden sonra ciddi kaygılar yaşıyor.

ABD'li şirket yapay zeka yarışına dahil olmak için Google Bard'ı sunmuştu ancak istenilen ivmeyi yakalayamadığı için kendi çalışanları tarafından bile eleştirilere maruz kalmıştı.

Microsoft'un ChatGPT'nin arama motoru gibi çalışması için çalışmalara başlaması ise Google devrini bitirebileceği düşünülüyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Molla Kasım 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahoo vardı, tekenolojiye ayak uyduramadı Google geldi, yapay zekaya ayak uyduramazsa pazarı Bing alır.
  Cevapla
 • ebabil 65 1 yıl önce Şikayet Et
  ikisine abd mali kendi goglemizi yapmamız gerekiyor
  Cevapla
 • Misafir1234 1 yıl önce Şikayet Et
  Youtube ya da bir altarnetif bulunda ondanda kurgulalim
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  ChatGPT arama motoru olursa ve uygulama olarak telefonlara indirilirse bir çok uygulama ve site çöp olur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yanan ormanlarda çalışma! 167 bin 718 hektar alan küllerinden doğuyor
Erdoğan'dan uçak gemisi hamlesi! Dünya basını İspanya ziyaretini yazdı