ChatGPT'nin geliştiricisi uyardı... Eleştirmenler samimi bulmadı!

OpenAI'ın CEO'su Sam Altman, yapay zekanın varoluşsal risklerine karşı uyarıda bulunurken, eleştirmenler teknoloji devlerinin bu çağrılarına güvenilmemesi çağırısında bulundu.

ChatGPT'nin geliştiricisi uyardı... Eleştirmenler samimi bulmadı!
ChatGPT'nin geliştiricisi uyardı... Eleştirmenler samimi bulmadı!
GİRİŞ 28.05.2023 20:01 GÜNCELLEME 28.05.2023 20:15

OpenAI'nin liderleri, "süper zeka" ve yapay zeka sistemlerinin düzenlenmesi çağrısında bulunarak, teknolojinin oluşturduğu "varoluşsal riski" azaltmaya yardımcı olacağını öne sürüyorlar.

Şirketin web sitesinde bu hafta yayınlanan bir açıklamada, kurucu ortaklar Greg Brockman ve Ilya Sutskever ile CEO Sam Altman, uluslararası bir düzenleyicinin eninde sonunda "sistemleri denetlemek, denetimler talep etmek, güvenlik standartlarına uygunluğu test etmek ve dağıtım derecelerine ve güvenlik seviyelerine kısıtlamalar getirmek" için gerekli olacağını savundu.

Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!

"RİSKİ YÖNETMEK ZORUNDAYIZ"

OpenAI ekibi, "önümüzdeki on yıl içinde yapay zeka sistemlerinin çoğu alanda uzman beceri düzeyini aşacağı ve günümüzün en büyük şirketlerinden biri kadar üretken faaliyet yürüteceği düşünülebilir.

Hem potansiyel artıları hem de eksileri açısından süper zeka, insanlığın geçmişte mücadele etmek zorunda kaldığı diğer teknolojilerden daha güçlü olacaktır. Çok daha müreffeh bir geleceğe sahip olabiliriz; ancak oraya ulaşmak için riski yönetmek zorundayız." 

Açıklama, Altman'ın geçen hafta Kongre'de yaptığı ve ABD merkezli şirketin CEO'sunun da ayrı bir düzenleyici kuruma duyulan ihtiyacı ifade ettiği yorumları yineledi.

Uygarlık düzeyinde bir tehlikeye dönüşüyor: 'Tüm insanlar ortak hareket etmeli!'Uygarlık düzeyinde bir tehlikeye dönüşüyor: "Tüm insanlar ortak hareket etmeli!"

ELEŞTİRMENLER LİDERLERİN ÇAĞIRISINA GÜVENİLMEMESİ KONUSUNDA UYARDI

Eleştirmenler, teknoloji endüstrisinde kısıtlama olmaksızın gelişmeye devam ederek kâr elde eden liderlerin düzenleme çağrılarına güvenilmemesi konusunda uyarıda bulundular.

Bazıları tarafından, OpenAI'nin iş kararlarının bu güvenlik uyarılarıyla çeliştiğini söylüyor. Çünkü hızlı bir şekilde piyasaya sürülmeleri bir yapay zeka silahlanma yarışı oluşturduğunu ve Google'ın ana şirketi Alphabet gibi şirketlere, politika yapıcılar hala risklerle boğuşurken ürünleri piyasaya sürmeleri için baskı yaptığı hatırlatıldı.

Bill Gates: Yapay zeka, teknoloji devlerinin sonunu getirebilir!Bill Gates: Yapay zeka, teknoloji devlerinin sonunu getirebilir!

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hollanda ile Fransa puanları paylaştı!
Gaspçılarla çatışmaya giren emekli polisin vurulma anı kamerada