Anket sonucu açıklandı: Yapay zeka işsizlik oranını artırabilir!

Yapılan araştırma sonucunda küçük işletme sahiplerinin neredeyse yarısı, yapay zeka nedeniyle işe alımlarda kesintiye gitmeyi planladığı belirtildi.

Anket sonucu açıklandı: Yapay zeka işsizlik oranını artırabilir!
Anket sonucu açıklandı: Yapay zeka işsizlik oranını artırabilir!
GİRİŞ 01.06.2023 09:14 GÜNCELLEME 01.06.2023 09:14

Küçük işletme sahipleri önümüzdeki yıl içinde insanlar yerine yapay zeka kullanmayı umsa da teknolojinin yakın zamanda kendi işleri için geleceğine inanmıyorlar.

FreshBooks, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki 1.000 küçük işletme sahibiyle mevcut yapay zeka kullanımları ve bir yıl içinde yapay zeka kullanımına ilişkin öngörüleri hakkında anket yaptı. Ankete katılanların dörtte biri, çoğunlukla içerik yazmak, görsel oluşturmak ve araştırma yapmak için işletmelerinde ChatGPT, Google Bard ve Microsoft Bing AI kullandıklarını söyledi.

Küçük işletme sahiplerinin yüzde 44'ü, yapay zeka yetenekleri nedeniyle gelecekte daha az kişiyi işe almayı bekliyor. Ancak üçte ikisi yapay zekanın kendi işleri için gelmeyeceğine inanıyor. İşletme sahiplerinin en çok etkilenmesini bekledikleri sektörler;

analitik (%52), satış ve pazarlama (%46), müşteri iletişimi (%45), muhasebe ve finans (%42), planlama/strateji (%40), hizmet/teslimat (%29) ve işe alma/işe alma (%28).

KENDİLERİ KULLANDIKLARI SÜRECE ENDİŞELİ GÖRMÜYORLAR

Ankete katılanlar yapay zeka ile ilgili birçok sorundan habersiz değil. Katılımcıların %80'i gizliliğin yanı sıra yapay zeka ile ilgili etik ve fikri mülkiyet konularında endişe duyduklarını belirtti. Ancak bu endişeler, kendi yapay zeka kullanımları söz konusu olduğunda bu endişelerinin görülmezden gelindiği belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Özgür Özel’den Mehmet Şimşek’le görüşme açıklaması
5 yaşındaki çocuktan kendisine İsrail malı satan markete sosyal medyayı sallayan tepki