Avustralya Başbakanı uyardı: Her gece telefonunuzu 5 dakikalığına kapatın!

Avustralya Başbakanı her gece beş dakikalığına kapatın uyarısına, uzmanlar destek vererek uygulamaların zorla kapatılmasının suçluların kullanıcıları izlemesini veya veri toplamasını engelleyebileceğini söylüyor.

Avustralya Başbakanı uyardı: Her gece telefonunuzu 5 dakikalığına kapatın!
Avustralya Başbakanı uyardı: Her gece telefonunuzu 5 dakikalığına kapatın!
GİRİŞ 24.06.2023 10:56 GÜNCELLEME 24.06.2023 12:18

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, vatandaşlara siber güvenlik önlemi olarak akıllı telefonlarını günde bir kez kapatıp açmaları gerektiğini uyardı. Konuyu değerlendiren uzmanlar da Albanese ile aynı fikirde. 

Albanese, Avustralya'nın ilk ulusal siber güvenlik koordinatörünün atandığını duyururken, ülkenin siber riskleri engellemek için proaktif olması gerektiğini söyledi.

HER GECE TELEFONUNUZU BEŞ DAKİKALIĞINA KAPATIN

Başbakan Cuma günü yaptığı açıklamada "Özel sektörü harekete geçirmemiz gerekiyor, tüketicileri de harekete geçirmemiz gerekiyor.

Hepimizin bir sorumluluğu var. Basit şeyler, her gece telefonunuzu beş dakikalığına kapatın. Bunu izleyen insanlar için, bunu 24 saatte bir yapın, dişlerinizi fırçalarken ya da her ne yapıyorsanız yapın." dedi.

Avustralya hükümetinin tavsiyesi yeni değil. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı, 2020 yılında mobil cihaz güvenliği için, bilgisayar korsanlığını önlemek için akıllı telefonların haftada bir kez yeniden başlatılmasını içeren en iyi uygulama kılavuzlarını yayınladı.

Rusya'dan ABD'ye siber saldırı iddiası: 769 bin kişinin verileri ele geçirildiRusya'dan ABD'ye siber saldırı iddiası: 769 bin kişinin verileri ele geçirildi

UZMANLAR BU DURUMA NE DEDİ?

Her gün yeniden başlatma temel bir önlem gibi görünse de uzmanlar bazı durumlarda bunun yardımcı olabileceğine inanıyor.

Dr. Priyadarsi Nanda, Sydney Teknoloji Üniversitesi'nde siber güvenlik geliştirme alanında uzmanlaşmış kıdemli bir öğretim görevlisi, bir telefonun düzenli olarak yeniden başlatılmasının riski en aza indirebileceğini, çünkü arka planda çalışan ve kötü niyetli olarak kullanıcıları izleyebilecek veya veri toplayabilecek tüm uygulamaları ve işlemleri zorla kapattığını söyledi.

Nanda, birçok kullanıcının uygulamalarının genellikle arka planda çalıştığını fark etmediğini ancak "Karşı tarafta işleyen bir süreç varsa, telefonu kapatmanın zinciri kıracağı, sadece telefonun kapalı olduğu süre için bile olsa, potansiyel bilgisayar korsanını kesinlikle hayal kırıklığına uğratacağını" belirtiyor..

New South Wales Üniversitesi'nde siber güvenlik alanında kıdemli bir öğretim görevlisi olan Dr. Arash Shaghaghi, günlük yeniden başlatmanın "kullanıcıları iyi bir siber hijyen benimsemeye teşvik etmek için iyi bir ilk adım olduğunu, çünkü bağlantıyı kesmenin bazı riskleri en aza indirebileceğini" söyledi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin tarihi anlaşması PKK elebaşını korkudan kekeletti: Türkiye her yeri kuşatacak!
Ebu Ubeyde'den İsrail'e yeni meydan okuma! "Hazırız" deyip ilan etti