Akıllı saatler Parkinson hastalığının teşhisi için umut olacak!

Yarım milyondan fazla insanın verilerini kapsayan bir araştırmaya göre, akıllı saatlerin Parkinson hastalığının semptomlardan yedi yıl öncesine kadar teşhis edilmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

Akıllı saatler Parkinson hastalığının teşhisi için umut olacak!
Akıllı saatler Parkinson hastalığının teşhisi için umut olacak!
GİRİŞ 05.07.2023 12:57 GÜNCELLEME 05.07.2023 12:59

Cardiff Üniversitesi'ndeki Birleşik Krallık Demans Araştırma Enstitüsü ekibi, 103.712 akıllı saat kullanıcısından gelen verileri analiz etmek için yapay zeka kullandı.

İncelenen veriler ile 2013 ile 2016 yılları arasında tek bir hafta boyunca hareket hızlarını takip ederek, hangilerinin Parkinson'a yakalanacağını tahmin edebildiler.

"PARKİNSON'UN ERKEN EVRESİNİ TESPİT ETMENİN UCUZ VE KOLAY YOLU"

Bunun nihayetinde akıllı saatlerin bir tarama aracı olarak kullanılabileceği umuluyor.

Ancak araştırmacılar Nature Medicine dergisinde, bu bulguların ne kadar doğru olacağını kontrol etmek için dünya çapında toplanan diğer verilerle karşılaştıran daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Çalışma lideri Dr. Cynthia Sandor, Birleşik Krallık nüfusunun yaklaşık %30'unun akıllı saat kullandığını ve bu saatlerin Parkinson'un erken evresini tespit etmek için ucuz ve güvenilir bir yol sunabileceğini söyledi.

PARKİNSON HASTALIĞI YEDİ YIL ÖNCE TEŞHİS EDİLEBİLECEK

Sandor, "Burada tek bir haftalık verinin yedi yıla kadar gelecekteki olayları tahmin edebileceğini gösterdik. Bu sonuçlarla, Parkinson'un erken teşhisine yardımcı olacak değerli bir tarama aracı geliştirebiliriz.

Bunun hem klinik araştırmalara katılımın artırılması hem de gelecekte bu tür tedaviler mevcut olduğunda hastaların tedavilere daha erken bir aşamada erişebilmelerine olanak tanınması açısından klinik uygulamalar üzerinde etkileri olacaktır." dedi.

Çalışmada, yarım milyondan fazla insanı kapsayan derinlemesine bir sağlık veri tabanı olan Birleşik Krallık Biobank'tan elde edilen veriler kullanıldığı belirtildi.

Çalışmada görev alan Dr. Kathryn Peall, BBC News'e yaptığı açıklamada, "Bu çalışmanın alan için potansiyel olarak önemli olduğu nokta, nihayetinde hastalığın ilerlemesini yavaşlatmamıza olanak tanıyan yeni tedavilerin kullanılabilir hale gelmesini umuyor olmamızdır" diye ekledi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'de son seçim anketi! Tump mı, Biden mı? Fark 5 puan
New York Times: 118 Gazzelinin öldürüldüğü saldırıda yardım konvoyunu İsrail organize etti