Türkiye ve BAE, Uzay ve Yapay Zeka alanında stratejik işbirliğine geçiyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye ile BAE arasında teknoloji ve yatırım alanında imzalanan anlaşmalarla uzay ve yapay zeka dahil çeşitli konularda iş birliğine gidileceğini bildirdi.

Türkiye ve BAE, Uzay ve Yapay Zeka alanında stratejik işbirliğine geçiyor!
Türkiye ve BAE, Uzay ve Yapay Zeka alanında stratejik işbirliğine geçiyor!
GİRİŞ 20.07.2023 11:21 GÜNCELLEME 20.07.2023 11:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın körfez ülkelerindeki duraklarından olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) önemli anlaşmalara imza atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Körfez turu kapsamında gerçekleştirdiği Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti sırasında imzalanan anlaşmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kacır, Türkiye ile BAE arasındaki uzay ve yapay zeka alanındaki iş birliği sayesinde ortak bir fırlatma üssü kurulması ve fırlatma aracı geliştirmesine yönelik imkanların daha artacağını belirtti.

Yapılan anlaşmalarla birlikte dijital dönüşüm ve dijital altyapı projelerinin geliştirilmesine imkan sağlanacak.

STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ İÇİN MUTABAKAT ZAPTI

Bakan Kacır, stratejik iş birliğinin "Ticari Amaçlar İçin Ortak Fırlatma Araçları Kabiliyetlerinin Gelişmesi Hususundaki Mutabakat Zaptı" ile oluşacağını belirtti.

"Yatırımcılara şeffaf bir yatırım ortamı için yasal bir zemin oluşturuldu"

"Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma" ile yatırımcılara yönelik şeffaf bir yatırım ortamı için yasal bir zemin oluşturulduğunu belirten Kacır, karşılıklı yatırım ikliminin güçlendirilmesiyle ekonomik ilişkilerin daha ileriye taşınacağını söyledi.

"Dijital Dönüşüm Alanındaki İş Birliğine Yönelik Mutabakat Zaptı imzalandı"

Dijital Dönüşüm Alanındaki İş Birliğine Yönelik Mutabakat Zaptı imzalandığı bilgisini veren Kacır, bu mutabakatla iki ülkenin dijital dönüşüm ve dijital altyapı projelerinin geliştirilmesine imkan sağlanacağını ifade etti.

"VERİ MERKEZİ VE YAPAY ZEKA PROJELERİNE İMZA ATILACAK"

Kacır, bu çalışmaların veri merkezi ve yapay zeka projelerine imza atılmasına da fırsat oluşturulacağını dile getirdi.

"UZAY EKONOMİSİNDEN İKİ ÜLKENİN PAYININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR"

Ticari Amaçlar İçin Ortak Fırlatma Araçları Kabiliyetlerinin Gelişmesi Hususundaki Mutabakat Zaptı'nın imzalandığını da anımsatan Kacır, şunları kaydetti:

"Bu mutabakatla gelişen uzay ekonomisinden iki ülkenin payının artırılması hedefleniyor.

Bu sayede oluşacak stratejik iş birliği sayesinde ortak bir fırlatma üssü kurulması ve fırlatma aracı geliştirmesine yönelik imkanlar daha da artacak.

Bu çalışma ve projelerle Türkiye ile BAE arasındaki ilişkiler en üst düzeyde devam edecek."

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan Milli Muharip Uçak KAAN açıklaması
Emekli ikramiyesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi