Ulaştırma Bakan yardımcısı Sayan, Twitter yasağını Threads üzerinden açıkladı!

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Twitter'a uygulanan reklam verme yasağı hakkında Threads üzerinden açıklama yaparak bu adımın Türkiye'deki kullanıcıların haklarının korunması için atıldığını belirtti.

Ulaştırma Bakan yardımcısı Sayan, Twitter yasağını Threads üzerinden açıkladı!
Ulaştırma Bakan yardımcısı Sayan, Twitter yasağını Threads üzerinden açıkladı!
GİRİŞ 21.07.2023 11:36 GÜNCELLEME 21.07.2023 11:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Dün gece Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu'ndan yapılan açıklamayla Twitter'a reklam verilme yasağı getirilmişti. Yayınlanan karara göre Türkiye'de yerleşik vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler, artık Twitter'a reklam veremeyecek.

TWİTTER YASAĞINI THREADS ÜZERİNDEN AÇIKLADI

Bugün ise Twitter hakkında verilen karar ile ilgili Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Threads’ten açıklama yaptı. Bakan yardımcısı Sayan'ın Threads gönderilerinden oluşan açıklaması şu şekilde:

"2020 yılında 5651 sayılı Kanuna eklenen ek madde 4 ile Türkiyeden günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılara Türkiyede temsilci belirleme yükümlülüğü getirilmişti. Bu kapsamda aralarında aralarında Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal ağların bulunduğu 9 sosyal ağ temsilci belirlemiş ve BTK’ya bildirmişti. Temsilciler adli merciler ve idari makamlardan gelen talep, bildirim ve tebligatların gereğini yerine getirmekle yükümlü kılınmıştı.

Ayrıca altı ayda bir raporlama yapmak, kullanıcı başvurularını Türkçe cevaplamak gibi çeşitli yükümlülükleri yerine getirmek temsilcinin görevleri arasındaydı. 2022 yılında söz konusu maddede sosyal ağ sağlayıcılar ile muhataplık ilişkisinin güçlendirilmesi, Türkiye’deki kullanıcıların haklarının daha etkin bir şekilde korunması ve yetkili mercilerin kararlarının süresi içerisinde yerine getirilmesi amacıyla değişiklik yapıldı.

KULLANICI HAKLARININ ETKİN BİR ŞEKİLDE KORUNMASI AMAÇLANIYOR

Bu kapsamda; sosyal ağ sağlayıcılara çocuklara özgü ayrıştırılmış hizmet sunma, kullanıcı haklarını daha etkin bir şekilde koruma, kriz planı sunma, reklam kütüphanesi oluşturma ve şeffaflığın artırılması bağlamında çeşitli yükümlülükler getirildi.

Ayrıca aralarında Twitter’ın da bulunduğu Türkiye’den günlük erişimi 10 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar ayrıştırılarak bunların temsilcisinin idari, teknik, mali ve hukuki yönden tam yetkili ve sorumlu tutulmaları konusunda düzenleme yapıldı.

BTK'dan flaş karar! Twitter'a reklam verilmesi yasaklandıBTK'dan flaş karar! Twitter'a reklam verilmesi yasaklandı

"YASAK KAPSAMINDA PARA TRANSLERİ YAPILAMAYACAK"

Ancak, verilen süreye ve yapılan tüm görüşmelere rağmen yeni düzenleme uyarınca temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen Twitter’a Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesi yasaklandı. Yasak uyarınca Twitter’a yeni reklam verilemeyecek, bu kapsamda yeni sözleşme kurulamayacak ve buna ilişkin para transferi yapılamayacak.

Hakkında reklam yasağı uygulananlara verilen reklamların giderleri Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gider kabul edilmeyen ödemeler ve Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca kabul edilmeyen indirimler arasında sayılacak.

Üç ay içinde temsilci belirlemezse Twitter’ın bant genişliğinin daraltılması gündeme gelecek."

Türkiye'nin Twitter'a uyguladığı reklam kararıyla ilgili şirketin üç ay içinde bir temsilci atayacağımı düşünülüyor. bunun yapılmaması durumunda bant bant genişliği daraltılacak. Bu da siteye veya uygulamaya girecek kişilerin gönderilerin yavaş yüklendiği bir Twitter'ı kullanacağı anlamına geliyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Faruk e 10 ay önce Şikayet Et
    güzel
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Altın fiyatları baş döndürdü! Yıl sonu için bomba tahmin
MGM 'Şiddeti artacak' diyerek uyardı! İşte il il son dakika hava durumu...