6 bin kişiyi kovmuştu: X bu sefer işe alıyor!

Eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X 'te yeniden işe alımların başlanacağı belirtildi. Şirketin hangi pozisyonlarda işe alımlar yapacağı henüz belli değil.

GİRİŞ 13.08.2023 15:19 GÜNCELLEME 14.08.2023 14:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Elon Musk'ın daha önce Twitter olarak bilinen 'X'i devralmasının ardından sosyal ağ şirketi personelinin yarısından fazlasını işten çıkardı. Son bilgilere göre ise X'in CEO'su Linda Yaccarino'ya göre yeniden işe alımlara başladığı belirtildi.

Perşembe günü CNBC'ye verdiği bir röportajda Yaccarino, göreve gelmesiyle birlikte odak noktasının maliyetleri kontrol altına almaktan büyümeye kaydığını söyledi. Büyüme de işe alımları gerektiriyor.

İŞE ALIM YAPILACAK POZİSYONLAR HENÜZ BELLİ DEĞİL

'X'in şirketin kariyer web sayfasında veya LinkedIn sayfasında herhangi bir açık pozisyon listelemediğini belirtti.

NBCUniversal'daki küresel reklam ve ortaklıklar başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra Haziran ayında X'e katılan Yaccarino, şirketin operasyonel çalışma oranının neredeyse başa baş olduğunu söyledi.

Ayrıca şirketin, Musk'ın Ekim 2022'de Twitter'ı devralmasından bu yana zarar gören reklamverenlerle olan ilişkisinin iyileştiğini ve ayrılan bazı reklamverenlerin platforma geri döndüğünü söyledi.

8 BİN KİŞİDEN BİN BEŞYÜZ KİŞİYE DÜŞTÜK

Yaccarino, işten çıkarmaların şirketin reklamverenlerle ilişkisi üzerindeki etkisi hakkında şunları söyledi: "8.000 kişiden oluşan ve çok gerekli bir maliyet disiplini uygulamasından geçerek yaklaşık 1.500 kişiye düşen bir şirketiz, bu nedenle bu kişilerle var olmanın bir tür etkisinin olmaması mantıklı değil."

Elon Musk yine işten kovdu: Çalışanların yüzde 10'u artık yokElon Musk yine işten kovdu: Çalışanların yüzde 10'u artık yok

Ayrıca eski CEO Parag Agrawal da dahil olmak üzere birçok üst düzey yöneticiyi kovdu ve 6.000'den fazla kişiyi işten çıkardı. Ayrıca Twitter'ın yönetim ve moderasyon politikalarıyla çatıştı ve eski ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere askıya alınan kullanıcılara yönelik yasakları geri alacağını söyledi.

X MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN YAPAY ZEKA KULLANIYOR

Yaccarino, X'in kendi geleceğine ve vizyonuna odaklandığını ve diğer platformların rekabetinden endişe duymadığını söyledi.

X'in kullanıcılara iletişim kurmaları, eğlenmeleri, işlem yapmaları ve içerik oluşturmaları için benzersiz bir platform sunduğunu söyledi.

Ayrıca X'in içerik üretimini otomatikleştirmek ve maliyetleri düşürmek için yapay zeka kullandığını söyledi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Hydra 9 ay önce Şikayet Et
    arkadaş bir sosyal medya uygulamasının şirketimi olur yaa,akıl alır gibi değil 6 bin çalışan diyor acaba ne iş yapıyorlar çok merak ediyorum...?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
MSB kaynakları iddialar sonrası duyurdu: Tuğgeneral emekli edildi, tutuklamalar var...
İsrail Refah'ta ilerliyor! Tanklar konuşlandı