Meta'dan çalışanlarına tehdit: Ofise dönmezseniz kovulursunuz!

Meta, RTO politikasını daha katı yetkilerle güncelleyerek, çalışanların haftada 3 gün işe gelmemeleri halinde işlerini kaybedebileceklerini söyledi

GİRİŞ 22.08.2023 10:50 GÜNCELLEME 22.08.2023 11:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Meta, çalışanların haftada üç gün işe gelmemeleri durumunda işlerini kaybedebileceklerini yani "kovulacaklarını" söyledi.

Daha önce Facebook olarak bilinen şirket, Perşembe günü öğleden sonra çalışanlarına Haziran ayında duyurduğu RTO politikasına ilişkin rehberliğini güncelledi. Meta'nın insan kaynakları müdürü Lori Goler, şirketin iç forumu Workplace'e yazdığı bir yazıda,

"bir ofise atanan" tüm çalışanların o ofisten çalışması veya haftada en az üç gün yüz yüze çalışmaya katılması gerekeceğini yazdı. Tamamen uzaktan çalışma için halihazırda onaylanmış olan çalışanların bu zorunluluğa uyması gerekmiyor. Hesap verebilirlik, bunu adil ve etkili kılmanın merkezinde yer alacaktır" ifadelerine yer vererek çağırıda bulundu.

ÇALIŞANLAR YÖNETİCİLER TARAFINDAN DENETLENECEK

Insider'ın aktardığı bilgilere göre, Meta'daki yöneticiler, çalışanları aylık olarak takip etmekten ve politikaya uyduklarından emin olmaktan sorumlu olacak. İşçiler tekrar tekrar uymadıkları takdirde disiplin cezasına çarptırılacak ve hatta işlerini kaybedecek.

Meta, çalışanlarını ofiste tutamıyor: 5 Eylül son gün!Meta, çalışanlarını ofiste tutamıyor: 5 Eylül son gün!

Goler, "Yöneticiler, rozet ve Durum Aracı bilgilerini aylık olarak gözden geçirecek ve yerel yasalara ve iş konseyi gerekliliklerine tabi olarak gereklilikleri karşılamayanları takip edecektir" diye yazdı. "Diğer şirket politikalarında olduğu gibi, tekrarlanan ihlaller, performans derecelendirmesinin düşürülmesine kadar varan disiplin cezalarına ve nihayetinde ele alınmadığı takdirde işten çıkarmaya neden olabilir."

Meta sözcüsü, "Özellikle teknolojimiz geliştikçe, dağıtık çalışmanın gelecekte de önemli olmaya devam edeceğine inanıyoruz" diyerek,

"Yakın vadede, yüz yüze odaklanmamız ofisten çalışmayı seçen çalışanlarımız için güçlü ve değerli bir deneyimi desteklemek üzere tasarlandı ve uzaktan çalışmaya nereye yatırım yapacağımız konusunda düşünceli ve kasıtlı davranıyoruz" diye ekledi.

Meta, üçüncü kez işen çıkarmalara hazırlanıyor!Meta, üçüncü kez işen çıkarmalara hazırlanıyor!

MART AYINDA 10 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARMIŞTI

Şirket içi duyuru, CEO Mark Zuckerberg'in ofis içi çalışmanın faydalarını kamuoyu önünde ve şirket içinde övmeye başlamasının ardından geldi.

Mart ayında 10.000 çalışanın işten çıkarılacağını duyuran bir notta, bir şirket analizinin "kariyerlerinin başındaki mühendislerin haftada en az üç gün takım arkadaşlarıyla yüz yüze çalıştıklarında ortalama olarak daha iyi performans gösterdiklerini" bulduğunu yazdı. Analizin ayrıntıları paylaşılmadı.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • misafir 7 ay önce Şikayet Et
    Toplu istifa edip kurtulun, size başka firma mı yok da bununla uğraşıyorsunuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Facia 'geliyorum' demiş! Teleferik kazasından 45 dakika önce çekilen video ortaya çıktı
Beyoğlu’nda film gibi olay! Yanlış kişiyi vurdu: Bayramda el öperken yakalandı