Birleşmiş Milletler'den yapay zeka atağı: Yeni bir danışma organı oluşturuyor!

Birleşmiş Milletler'in yapay zeka yönetişimini ele almak için danışma organı oluşturmaya karar verdiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler'den yapay zeka atağı: Yeni bir danışma organı oluşturuyor!
Birleşmiş Milletler'den yapay zeka atağı: Yeni bir danışma organı oluşturuyor!
GİRİŞ 29.10.2023 14:40 GÜNCELLEME 29.10.2023 14:40

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres Perşembe günü, yapay zekânın uluslararası yönetişimindeki sorunları ele almak üzere 39 üyeli bir danışma organı oluşturulduğunu açıkladı.

Üyeler arasında teknoloji şirketi yöneticileri, İspanya'dan Suudi Arabistan'a hükümet yetkilileri ve ABD, Rusya ve Japonya gibi ülkelerden akademisyenler yer alıyor.

Reuters'in aktardığı bilgilere göre, Sony Baş Teknoloji Sorumlusu Hiroaki Kitano, OpenAI CTO'su Mira Murati ve Microsoft Baş Sorumlu Yapay Zeka Sorumlusu Natasha Crampton teknoloji şirketlerini temsil eden yöneticiler arasında yer alıyor.

"YAPAY ZEKANIN İYİLİK İÇİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ POTANSİYELİNİ KAVRAMAK BİLE ZOR"

Temsilciler ayrıca ABD merkezli yapay zeka uzmanı Vilas Dhar'dan Çin'den Profesör Yi Zeng'e ve Mısırlı avukat Mohamed Farahat'a kadar farklı geçmişlere sahip altı kıtadan geliyor.

Guterres yaptığı açıklamada, "Yapay zekanın iyilik için dönüştürücü potansiyelini kavramak bile zor" dedi.

"Bir dizi kıyamet senaryosuna girmeden, yapay zekanın kötü niyetli kullanımının kurumlara olan güveni zayıflatabileceği, sosyal uyumu zayıflatabileceği ve demokrasinin kendisini tehdit edebileceği zaten açıktır." dedi.

'Bütün ülkeler' ilk defa aynı fikirde: İşte büyük tehlikeye karşı aldıkları önlemler!'Bütün ülkeler' ilk defa aynı fikirde: İşte büyük tehlikeye karşı aldıkları önlemler!

BİRÇOK ÜLKE YAPAY ZEKAYA KARŞI ÖNLEM ALMAYA BAŞLADI

OpenAI'nin geçen yıl ChatGPT'yi piyasaya sürmesinden bu yana, yeni teknolojiye olan ilgi tüm dünyaya yayıldı ve yapay zeka araştırmacılarının "topluma yönelik riskler" konusunda endişelerini dile getirmelerine yol açtı.

Birçok hükümet yapay zekanın yayılmasını düzenleyecek yasaları formüle etmek için çalışırken, araştırmacılar ve kanun yapıcılar küresel işbirliği çağrısında bulundu.

BM organı bu yılın sonuna kadar ön tavsiyelerini ve 2024 yazına kadar da nihai tavsiyelerini yayınlayacak.

BM, acil görevler arasında riskler ve zorluklar konusunda küresel bir bilimsel fikir birliği oluşturmanın ve yapay zeka yönetişimi konusunda uluslararası işbirliğini güçlendirmenin yer aldığını belirtti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor