F-35'lerde skandallar bitmiyor: Uçuş sırasında parçasını kaybetti!

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-35A Lightning II savaş uçağının sağ paneli, Japonya’nın Okinawa şehri üzerinde uçuş icra ettiği sırada düştü.

GİRİŞ 20.12.2023 09:08 GÜNCELLEME 20.12.2023 10:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Japonya’nın Okinawa şehrinde bulunan ABD Hava Üssü’nde konuşlu bir F-35A, 18 Aralık Pazartesi günü rutin eğitim uçuşu için havalandı. Uçuş sırasında sağ paneli düşen uçak, inişe geçti. Yerde yapılan kontrollerde, savaş uçağının, sağ tarafında bulunan yaklaşık 2 kilogram ağırlığındaki altıgen yan panelinin eksik olduğu tespit edildi.

Kayıp panelin, elektronik cihazlar için harici bağlantı noktalarını kapsadığı ve parça olmadan uçağın stealth yani düşük radar kesit alanı özelliğini kaybedebileceği vurgulandı.

Japonya Savunma Bakanlığı’nı adada temsil eden Okinawa Savunma Bürosu’ndan bir sözcü Salı akşamı yaptığı açıklamada, ABD ordusunu gelecekteki aksilikleri önlemeye çağırdı. Sözcü, “Güvenliğin sağlanması ABD askeri uçaklarının operasyonu için önemli bir gerekliliktir ve ABD tarafının mümkün olan tüm önlemleri almasını talep etmeye devam edeceğiz” dedi.

F-35, Alaska’daki Eielson Hava Kuvvetleri Üssünden Okinawa’ya rotasyonel olarak konuşlandırılmış durumda. Sağ paneli düşen F-35A, kalıcı bir çözüm bulunana kadar daha önce Kadena’da konuşlandırılmış olan 48 adet yaşlanan F-15C/D savaş uçağının geçici olarak yerini alacak uçaklardan biridir.

JAPON HALKI KAZALARA KARŞI HASSAS

Okinawa halkı, geçtiğimiz yıllarda yaşanan ve büyük yankı uyandıran birkaç olayın ardından uçak kazaları ve düşen parçalarla ilgili haberlere karşı hassas. ABD Deniz Piyadelerine ait bir CH-53D Sea Stallion, 13 Ağustos 2004’te Okinawa Uluslararası Üniversitesi’nin Ginowan kampüsüne düşmüş ve üç mürettebat yaralanmıştı.

Aralık 2017’de Deniz Piyadeleri’nin CH-53E Super Stallion helikopterinden bir pencere düşmüş ve Ginowan’daki Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu Futenma’nın çit hattı yakınındaki bir ilkokulun spor sahasına inmişti. O sırada yaklaşık 40 çocuk yakınlarda oynamaktaydı. Düşen pencereden fırlayan bir taş nedeniyle bir çocuk hafif yaralandı.

Dört yıl sonra, çelik bir nakliye konteyneri açıklanamaz bir şekilde bir Deniz CH-53E Super Stallion helikopterinden denize düştü.

ABD'nin savunma yetkilisinden F-35 itirafları! | Haber7.com

ABD'NIN SAVUNMA YETKİLİSİ F-35'i YERDEN YERE VURMUŞTU: PROJEİIN IPTAL EDİLMESİ GEREKİYORDU!

ABD'nin savunma yetkilisi Dan Grazier, geçtiğimiz günlerde kaybolan F-35 uçağında binlerce siber zayıf nokta bulunduğunu belirterek, "projenin iptal edilmesi gerekiyordu ama siyasi bir proje olduğu için iptal edilmedi" açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 3
 • H Sabri KARADENİZ 5 ay önce Şikayet Et
  Dahada beter olsunlar her gün düştüğünü görmek nasip eylesin.
  Cevapla
 • ali 5 ay önce Şikayet Et
  Ya bir gidin habere bak neyse
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  beter olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Muğla'da kıldı
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinin ilk günü acı haber