Ay’a iniş projesinde heyecanlı anlar: İlk fırlatma sorunsuz gerçekleşti!

Intuitive Machines’in ilk Ay’a iniş aracı olan Nova-C’yi yörüngeye taşıyacak Falcon-9 roketi Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Ay’a iniş projesinde heyecanlı anlar: İlk fırlatma sorunsuz gerçekleşti!
Ay’a iniş projesinde heyecanlı anlar: İlk fırlatma sorunsuz gerçekleşti!
GİRİŞ 15.02.2024 11:21 GÜNCELLEME 15.02.2024 11:21

ABD merkezli Intuitive Machines (IM) şirketinin ilk Ay’a iniş denemesi olan IM-1 misyonu başladı.

IM tarafından tasarlanan Ay’a iniş aracı Nova-C’yi taşıyan Falcon-9 roketi, TSİ 09.06’da ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Sivil uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’e ait Falcon-9 roketinin yeniden kullanılabilirlik özelliğine sahip ilk aşama güçlendiricisinin fırlatma sonrasında Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'nda bulunan İniş Bölgesi 1'e (LZ-1) ineceği açıklandı.

Intuitive Machines’in IM-1 görevi kapsamında NASA'nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programı için Ay yüzeyine bilimsel ve teknolojik yükler taşıyacağı öğrenildi.

Halka açık bir şirket olarak faaliyet gösteren Intuitive Machines’in CLPS programı kapsamında Ay yüzeyine yük taşımak için NASA ile 3 yıllık sözleşme imzaladığı biliniyor.

IM-1 görevini başlatmak üzere normal şartlarda dün gerçekleştirilmesi beklenen fırlatma teknik aksaklıklar nedeniyle ertelenmişti.

KAYNAK: AA | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
BM: İsrail'in Refah'ta kampa düzenlediği saldırıda en az 200 kişi öldürüldü
ABD'den tüyler ürperten Refah açıklaması: İsrail henüz sınırı aşmadı