Türkiye'nin ayda kaç dakika konuştuğu açıklandı! Avrupa'da yine zirvedeyiz...

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde Türkiye, abone başına aylık ortalama 477 dakika mobil kullanım süresi ile "Avrupa ülkeleri arasında birinci sıradaki" yerini korudu.

Türkiye'nin ayda kaç dakika konuştuğu açıklandı! Avrupa'da yine zirvedeyiz...
Türkiye'nin ayda kaç dakika konuştuğu açıklandı! Avrupa'da yine zirvedeyiz...
GİRİŞ 15.05.2024 16:10 GÜNCELLEME 15.05.2024 16:14
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

23 Şubat 1994'te dönemin Başbakanı Tansu Çiller'in, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i aramasıyla gerçekleşen ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

92 MILYONUN ÜZERINDE MOBIL ABONE VAR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 2023 yılı pazar verilerine göre, 2023 yılının son çeyreğinde Türkiye'de mobil abone sayısı yaklaşık 92 milyon 230 bin 985'e ulaşarak yüzde 108'lik bir yaygınlık oranına erişti.

Geçen yılın birinci çeyreğinde 77 milyar dakika, ikinci çeyreğinde 80,6 milyar dakika, üçüncü çeyreğinde 83,7 milyar dakika ve dördüncü çeyreğinde 80,1 milyar dakika olarak kaydedilen konuşma süreleri, 2023 yılında internet üzerinden yapılan görüşmeler hariç, toplamda 321,4 milyar dakika mobil ve sabit trafik miktarına ulaştı.

Ekim-Aralık 2023 döneminde toplam mobil trafik miktarı yaklaşık 78,9 milyar dakika olurken, sabit trafik miktarı ise 1,2 milyar dakika olarak gerçekleşti. Trafiğin yüzde 95,4'ü mobilden mobile giden aramalardan oluştu.

TÜRKİYE, ZİRVEDEKİ YERİNİ KORUDU

Türkiye, 2023'ün dördüncü çeyreğinde kişi başına 477 dakika ortalama aylık mobil kullanımla Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer almayı sürdürdü. 2012'den beri cepten en fazla görüşme yapan ülke konumundaki Türkiye, en yakın takipçileri Norveç (377), Hırvatistan (322), Kuzey Makedonya (234), İzlanda (180) ve Çekya (167) ile arayı açtı. Türkiye'deki aboneler, aynı dönemde kişi başına 153 dakika ortalama aylık mobil kullanım süresi olan Almanya'nın üç katı, 239 dakika olan Avrupa ortalamasının ise iki katı cepten görüşme yaptı.

Mobil hizmetlerde abone başına elde edilen aylık gelir anlamına gelen "ARPU" rakamları ise Batı Avrupa ülkelerinde 2023'ün dördüncü çeyreği itibarıyla 17,21 euro seviyelerinde iken Türkiye'de 4,26 euro oldu.

Böylece Avrupa ülkeleri arasında Türkiye, abone başına 477 dakikalık konuşmayla birinciliğini korurken, abone başına aylık gelirde de en az konuşma bedeli alan ülke olarak dikkati çekti.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 3
 • Ali Bey 1 hafta önce Şikayet Et
  Konuşuyoruz ama icraat yok laf ile peynir gemisi gitmiyor dedikodu oluyor boş konuşma bedava çalış konuşan insan düşünmez düşünen insan da konuşmaz çenemiz düşmüş ise icraat sıfır demektir
  Cevapla
 • verme 1 hafta önce Şikayet Et
  gunde bir sat ustu konusan herkes kayit altina alinacak ne hat yiyor bakilacak gereksiz konusanlar olur ise hatlari kapatin gitsin
  Cevapla
 • temel 1 hafta önce Şikayet Et
  bedava diye aksama elinde cep nere denk gelir ise konusan nerde ise butun gun kari kiz koca araya mi ne ararsan var demek onlari hesap yapmamislar rekor daha fazla olur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Macaristan'dan skandal Netanyahu kararı: Tutuklama kararına uymayacaklar!
Üç dünya devi Türkiye için ağız birliği yaptılar! 'Rönesans' eşiğinde