Bir kritik eşik daha aşıldı! Bayraktar TB3 SİHA yerli motorla rekor kırdı

Bayraktar TB3, Keşan'da başarıyla gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testi'nde yerli motor ile 36 bin 310 feet irtifaya çıktı. Milli SİHA'mız, TEI tarafından geliştirilen PD-170 motoruyla havalandı.

GİRİŞ 25.06.2024 21:08 GÜNCELLEME 25.06.2024 23:09
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3'ün test süreci başarıyla devam ediyor. İlk uçuşunu Cumhuriyet'in 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde yaptıktan sonra çeşitli irtifalarda sistem tanımlama ve performans testlerini başarıyla sürdüren milli SİHA, başarısını bir adım daha ileriye götürerek kendisine ait en yüksek irtifaya çıktı.

YERLİ MOTOR İLE EN YÜKSEĞE

Bayraktar TB3 SİHA, Edirne'nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirilen uçuşta 36 bin 310 feet irtifaya çıktığı Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalanan milli SİHA, böylece kritik bir eşiği daha geçti. Milli havacılık tarihimizin irtifa rekoru ise 45 bin 118 feet ile Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA'ya ait bulunuyor.

TCG ANADOLU'DAKİ RAMPANIN BENZERİNDEN HAVALANDI

Bayraktar TB3 SİHA, Tekirdağ Çorlu'da başlayan ve Edirne'nin Keşan ilçesinde bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde devam eden testlerde ilk kez 1 Haziran 2024'te rampadan havalandı. Keşan'da Bayraktar TB3'ün konuşlandırılacağı TCG Anadolu'nun güvertesindeki şartlar ile aynı özelliklerde inşa edilen pistte 12 derece eğime sahip bir rampa bulunuyor. Test kampanyası başarıyla ilerleyen Bayraktar TB3, başarılı rampa testleriyle birlikte gemiye çıkmaya giderek yaklaşıyor.

TOPLAM UÇUŞ 445 SAATE ULAŞTI

Bayraktar TB3 SİHA bugüne kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 445 saat 3 dakika havada kaldı. Milli SİHA, 20 Aralık 2023'te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde yere inmeden 32 saat havada kaldı ve gökyüzünde 5 bin 700 km yol katetti.

MİLLİ SİHA, MİLLİ KAMERA

Bayraktar TB3 SİHA, 26 Mart 2024 tarihinde ilk kez Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile uçtu. İcra edilen test kapsamında dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi.

TCG ANADOLU'DAN İLK UÇUŞ 2024'TE

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bayraktar TB3'ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye'nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

İHRACAT ŞAMPİYONU

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 83'ünü ihracattan elde etti. 2023'te 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Baykar, ülkemizdeki tüm sektörlerde en çok ihracat gerçekleştiren ilk 10 firma arasında yer aldı. İhracatın Şampiyonları Ödülü alan Baykar, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında Savunma Sanayi Başkanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. Son yıllarda gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023'te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3'te 1'ini tek başına yaptı. Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar'ın hâlihazırda imzalanan sözleşmelerinin yüzde 97.5'i ihracat kaynaklı gerçekleşti. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülke ile olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

KAYNAK: İHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Hukuk 3 hafta önce Şikayet Et
  Fiyat aralığı verilebilirdi, eksik bu şu an.
  Cevapla
 • Atatürk Hayranı 3 hafta önce Şikayet Et
  "Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." Atatürk'ün bu sözü Reisimiz'i, Selçuk Bey'i ve yoldaşlarını çok güzel tanımlıyor. Atatürk CHP'li olamaz, adını kullanıp halkı sömürüyorlar. Haydi Türkiye ... ileri!!!
  Cevapla
 • ahmetuucar@gmail.com 3 hafta önce Şikayet Et
  CHP nin kurucusudur M.Kemal
  Cevapla
 • memoli 3 hafta önce Şikayet Et
  oy kaybettirir....
  Cevapla
 • Rıfkı 3 hafta önce Şikayet Et
  Bize ne faydası var
  Cevapla
 • Hakan 3 hafta önce Şikayet Et
  Tamam ohalede Orduyu kapalım sen git çatışmaya
  Cevapla
 • Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah sana akıl fikir versin; başka birşey demeye ve faydalarını anlatmaya gerek yok.
  Cevapla
 • ayhan 3 hafta önce Şikayet Et
  savaş anında düşman saflarına geçeceğiniz için sana bir faydası olmaz zararı olur ondan haklısın
  Cevapla
 • Yunus 3 hafta önce Şikayet Et
  Yunanistan adına mı soruyorsun bu soruyu?
  Cevapla
 • Kazım 3 hafta önce Şikayet Et
  Sana yok Türk vatandaşlarına Rabbimin izni ile koruma sağlayacak
  Cevapla
 • Arif kara 3 hafta önce Şikayet Et
  Size zararı var, herhangi bir savaşta soydaşlarınızı yok edecek.
  Cevapla
 • Kerem 3 hafta önce Şikayet Et
  Sürekli ve çok hızlı geliştiriliyor. Bu çok iyi bir şey.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakkala güvendi, evine girince hayatının şokunu yaşadı
FIFA'dan skandal İsrail kararı!