Samanyolu'nda gizli kara deliğin kanıtları bulundu

Gökbilimciler, yaklaşık 17 bin ışık yılı uzaklıktaki Omega Centauri adlı yıldız kümesinin merkezinde, en az 8 bin 200 Güneş kütlesine eşdeğer bir kütleye sahip kara deliğin kanıtlarını buldu.

Samanyolu'nda gizli kara deliğin kanıtları bulundu
Samanyolu'nda gizli kara deliğin kanıtları bulundu
GİRİŞ 11.07.2024 07:13 GÜNCELLEME 11.07.2024 07:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Evrende en çok aranan nesnelerden biri olan orta kütleli karadelik, evimizde, yani Samanyolu Galaksisi'nde tespit edildi.

Almanya'daki Max Planck Astronomi Enstitüsü'nden Maximilian Häberle liderliğindeki bir gökbilim ekibi yaptığı açıklamada, "Hızlı hareket eden yıldızların hızları, yıldız kümesinin beklenen merkezi kaçış hızından önemli ölçüde daha yüksektir, bu nedenle varlıkları yalnızca büyük bir kara deliğe bağlı olmaları ile açıklanabilir.

Sadece hızlardan, kara delik kütlesinin yaklaşık 8 bin 200 Güneş kütlesi olan kesin bir alt sınırı olduğu çıkarabiliriz, bu da orta kütleli bir kara delik için iyi bir örnek oluşturur." dedi.

10 MİLYON YILDIZ İÇERİYOR

Omega Centauri'nin, bir zamanlar Gaia Sausage adlı cüce bir galaksinin çekirdeği olduğu düşünülüyor.

Yaklaşık 150 ışık yılı genişliğinde ve yaklaşık 10 milyon yıldız içeriyor.

Ekip, Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak 20 yılda toplanan 500'den fazla görüntüden oluşan verileri kullanarak, Omega Centauri'nin merkez bölgesinin güncellenmiş ve çok daha ayrıntılı bir kataloğunu oluşturdular ve devasa, görünmez bir kütle tarafından etkileniyormuş gibi görünen yıldızları aradılar.

Tam merkez bölgede, Sgr A* yörüngesinde dönenlere çok benzeyen, hızlı hareket eden bazı yıldızlar buldular.

Hızlarını ve hareketlerini dikkatlice inceleyerek, etkileşimde oldukları görünen nesnenin kütlesinin alt sınırını belirleyebildiler. 

Araştırmacılar, orta kütleli kara deliğin, buldukları şeyin tek makul açıklaması olduğunu söylediler.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Ali Bey 4 gün önce Şikayet Et
  Gök sırlarını keşfettikçe Allahın varlığı birliği büyüklüğü herkesçe bilinecek yine de iman etmeyenler için acı bir azap bekliyor
  Cevapla
 • Dava Adamı 4 gün önce Şikayet Et
  Allah vardır kanıtları bunlardır. Allah azze ve celle
  Cevapla
 • Misafir 4 gün önce Şikayet Et
  Ne olacak ya şimdi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Orman yangını faciası: 3 kişi hayatını kaybetti: 4 kişi gözaltında!
MSB duyurdu: Irak ve Suriye'de çok sayıda terörist öldürüldü