Sanal alem, yalan alem olmuş!

"Sanal alem yalan alem" özdeyişi nihayet bilimsel olarak da olarak doğrulandı. İnsanlar e-posta yazarken daha fazla yalan söylüyor. İşte sonuçlar.

Sanal alem, yalan alem olmuş!
Sanal alem, yalan alem olmuş!
GİRİŞ 08.10.2008 12:03 GÜNCELLEME 08.10.2008 12:03

Patronunuzdan, mesai arkadaşınızdan veya diğer tanıdıklarınızdan aldığınız e-postalar ne derece güvenilir? Spam ve trojan için çeşitli güvenlik çözümleri bulunsa da, yalan için henüz üretilmiş bir çözüm yok. Rutgers ve DePaul Üniversiteleri, insanların e-posta ile haberleşirken, kağıt kalem ile yazışmalarından daha fazla yalan söylediklerini bilimsel açıdan inceledi.

Yalanın Bini Bir Para

Araştırmaya katılan öğrencilere, tanımadıkları biriyle paylaşabilecekleri bir miktar paraları olduğu söylendi ve durumu bu yabancıya izah etmeleri istendi. Öğrencilerin tam %92'si e-posta gönderirken paranın miktarı konusunda yalan söyledi. Aynı izahı kağıda yazanlarda ise bu oran %64'te kaldı. Bu okullardaki öğrencilerin yalana oldukça meyilli olmalarının yanı sıra, e-postaların mektuplardan daha güvensiz olduğunu da ortaya koyan bu araştırmaya bakalım diğer bilim çevrelerinden yanıt gelecek mi.

:: E-posta gönderirken gerçekliğe özen gösterir misiniz?

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihi belli oldu
Başkan Erdoğan Biden ile görüştü! Beyaz Saray'dan flaş F-16 açıklaması