Bilinen evrenin 3 boyutlu haritası çıkarıldı

Astronomlar, 10 yılı aşkın yoğun bir çalışmanın ardından 380 milyon ışık yılı kapsamındaki bilinen evrenin 3 boyutlu haritasını tamamlamayı başardı. İşte haritanın videosu:

GİRİŞ 28.05.2011 16:03 GÜNCELLEME 28.05.2011 16:03
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi'nden Karen Masters, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 218. Amerikan Astronomi Cemiyeti konferansında yaptığı açıklamada, '2MASS Redshift Survey' (2MRS) adlı proje ile 43 binden fazla galaksiyi katalogladıklarını belirtti.

Uzayın, şu ana kadar yapılan en geniş ve kapsamlı haritasını elde ettiklerini kaydeden Masters, "Proje harika bir şekilde tamamlandı ve bilinen evrene yeni bir bakış açısı yakaladık.

Ayrıca bu araştırmalara öncülük eden, Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nden 2010'da ölen John Huchra'nın mirasını da onurlandırmış olduk" dedi. Masters, dünya merkezli haritanın ortasında Samanyolu galaksisinin uzandığını kaydetti.

3 boyutlu harita için, gözlemleri bütün gökyüzünü kapsayacak şekilde Kuzey ve Güney Yarım Küre'ye yerleştirilen Arizona ile Şili'deki teleskopların, 1997 – 2001 yılları arasında çektikleri kızılötesi fotoğraflar kullanıldı. Elde edilen görüntülerin haritalandırılması 2010'a kadar sürdü.

Bilim insanları, 2MRS projesi'nin, Samanyolu galaksisinin ötesindeki pek bilinmeyen uzayı anlamada ve evrenin hayatımıza olan etkisini araştırmada önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

3 boyutlu harita, ABD'nin Boston kentindeki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi ile Portsmouth Üniversitesi'nin ortaklığında hazırlandı. Araştırma ile 43 bin galaksi bünyesindeki 300 milyondan fazla nokta kaynak ve bir milyon geniş kaynak kataloglandı.

KAYNAK: CİHAN
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • alat asim 10 yıl önce Şikayet Et
    ÇOK İYİ OLMUŞTUR. böylece, yolumuzu kaybetmeden istediğimiz yere gidebiliceez. uğraşan arkadaşlara teşekkür ederim. Not: Osmanlı zamanında olsalardı birer kese altın verip sürgüne gönderirlerdi.
    Cevapla
  • İbrahim Dursun 10 yıl önce Şikayet Et
    MATEMATİKTE Kİ-SONSUZ- KAVRA MI NE OLDU?!-1. İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi'nde evrenenin sınırlarının belirlendiği haberi gerçek mi?Yoksa izafi/tasarım mı?Kanımca evrenin sınırları (bize göre) SONSUZ!Ve kuran beyanına göre EVREN DEVAMLI GENİŞLETİLİYOR!EVRENİN Gerçek mahiyetini yalnız yaratıcı ALLAH CC biliyor..İnansanoğlunun araştırcı takımıda kendi bilgisi dahilinde bazı SUNUMLARI yapıyor..Bu sunumlar bilgisi arttıkça değişiyor.Buradan şunu söylemek istiyorum.Asrın en ileri tekniğiyle ölçülen mesafe IŞIK YILI hesabına göre midir?!Halbuki,bu -ışık yılı- birimi, evrenin boyutlarını anlamak için yeterli değildir.Bu sırrı anlamak için daha hızlı olan ruh ve başka manevi cevherlere gereksinim vardır.Bunun için mearic suresi 4. ayete bakınız.-Miktarı elli bin yıl olan mesafeleri bir günde kat eden hız sahibi yaratıklardan bahseder..VesSELAM
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Almanya'da Putin depremi: İstifa etti!
Son dakika: 22 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!