Akıllı telefonların işlemcileri uyurken aktif oluyor

Dünyaca ünlü iki telefon markasının geliştirdiği uygulamalar, kullanıcılarını istemeleri halinde birer denek haline getirebiliyor.

Akıllı telefonların işlemcileri uyurken aktif oluyor
Akıllı telefonların işlemcileri uyurken aktif oluyor
GİRİŞ 22.04.2014 07:38 GÜNCELLEME 22.04.2014 11:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birer cep bilgisayarına dönüşen akıllı telefonların her geçen gün özellikleri gelişse de aslında bir çoğu kullanılmıyor. Özellikle de işlemciler. Yapılan araştırmalara göre sıradan bir kullanıcı sahip olduğu akıllı telefonun işlemci kapasitesinin yaklaşık yüzde 70'ini kullanıyor. Bu da önemli bir gücün boşa harcanması anlamına geliyor. Ancak son dönemlerde teknoloji devlerinin üzerinde durduğu bu konuyla akıllı telefonların işlem kapasitesi değerlendirilmiye başlanıyor. Kullanıcılar uyurken işlemcilerini bilimsel araştırmaları için kullanabiliyor.

UYURKEN AKTİF OLUYOR

Şu anda kullanıcılara sunulan iki farklı işlemci paylaşık platformu bulunuyor. Bunlardan biri Samsung'un geliştirdiği 'Power Sleep'. Viyana Üniverisitesi'nin hücreler arasındaki proteinlerin benzerliği projesi (SIMAP) için kullanılan platformun en büyük amacı kansere çare bulabilmek.

Kullanıcılar uyurken aktif olduğu uygulamada alarmın kurulmasıyla çalışmaya başlıyor. Bu esnada üniversite kullanııcıların telefonlarına proteinlerin dizilimlerini bir veri paketi olarak gönderiyor ve telefon işlemcisi bunu açarak gereken çözüm işlemlerini gerçekleştiriyor. Alarm çaldığında ise üniversite ile telefon arasındaki bağlantı kesiliyor. Uygulama Android mağazasında yer alıyor ve ücretsiz olarak indirilebiliyor.

AIDS ARAŞTIRILIYOR

Buna benzer diğer bir uygulama ise HTC tarafından geliştirildi. 'Power to Give' adındaki uygulamada farklı kurumların birçok projesine destek verilebiliyor. Telefonun Wi-Fi bağlantısı ve şarja takılmasıyla aktif olan platformda kullanıcılara sunulan projeler arasında seçim yapılabiliyor. Örneğin, AIDS, 'Schistosoma' hastalığı ve su kirliliği gibi projeler için kullanıcılar akıllı telefonların işlemcilerini kullanabiliyor. HTC, araştırması tamamlanan projelerin yerine ise farklı kurumlarla anlaşarak, platformu güncellemeye devam ediyor. Bu uygulama ise sadece HTC'nin cihazlarına ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sistem nasılçalışıyor?

Kullanıcılarının, akıllı telefonların uygulama mağazalarındaki 'Power to Give' veya 'Power Sleep' uygulamasını indirmesi gerekiyor. Kullanıcı uygulamayı çalıştırdığında üniversiteler telefona bağlanıyor ve araştırma yapacakları ham veriyi telefona gönderiyor. (Hürriyet)

YORUMLAR 1
  • Cem Tekin 8 yıl önce Şikayet Et
    Keşke o kadar ile sınırlı kalsa idi.. Bugün herhangi bir işlemci içerisine, sadece işlemci içerisine, ROM,BELLEK,WİRELESS,PİL,HAFIZA, MİKROFON,PROGRAM yüklemek mümkündür.... İster enerjisini, cihazdan alsın, ister kendisi depolasın, isterse programın dışarıdan istediğin yazılımı olsun, içerisine yazılım yukleyip program çalıştırabilirsiniz, bunların hepsi de cihazdan bagımsız olarak calısır, ve sizin haberiniz olmadan, veri, ses ve her turlu bilgiyi toplayıp, düzenli olarak bunu istediği yere ulastırır, dışarıdan harici olarak da bunu istenildigi gibi yönlendirir. kameralar içerisinde harici olarak degisik açılarda hariket eden göz veya kamera icinde baska bir kamerada olabilir, bu kemera hareketli ve cesitli acılardan goruntu de elde edebilir. Telefon ve ortam konusmalarının hepsini mukemmel sekılde kaydeder ve aktarabilir. bulundugunuz ortamın ısısını, nemini,basıncını ve bircok bilgiyi de alır ve kullanır. sizi dinleyebilir. Bu teknoloji şuan vardır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
NATO Zirvesi Sonuç Bildirisi: İsveç ve Finlandiya'ya resmi davet, Türkiye'ye teşekkür
Akşener, Madrid anlaşmasını 'beğenmedi': Türkiye taviz verdi