Tüm markalarda şarj problemi tarih oluyor!

Akıllı telefon kullanıcılarını büyük bir dertten kurtaracak akıllı telefonunuzu yarım saatte yüzde 60 şarja ulaştıran hızlı şarj teknolojisi tam olarak nedir; nasıl çalışıyor?

Tüm markalarda şarj problemi tarih oluyor!
Tüm markalarda şarj problemi tarih oluyor!
GİRİŞ 01.07.2016 16:18 GÜNCELLEME 01.07.2016 19:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Akıllı telefonlarımızın en büyük sorunu, pilinin çabuk tükenmesi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yedek pil taşımak istemiyorsanız, izleyebileceğiniz iki yol var: Büyük pile sahip bir telefon kullanmak veya hızlı şarjdan faydalanmak.

Hızlı şarj işlevinde Qualcomm'un Quick Charge (Hızlı Şarj) teknolojisi önde giderken, diğer işlemci üreticileri de kendi hızlı şarj teknolojilerini sunuyorlar. Ancak hangi teknolojiyi kullandığınızın çok fazla önemi yok; hızlı şarj sayesinde pil şarj süresini önemli derecede kısaltabiliyorsunuz.

Hızlı şarj nasıl çalışıyor?

Her telefon, içerisinde güç yönetimini sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre, pilin belirli bir süre içinde ne kadar güç alacağını kısıtlar. Hızlı şarj, bu kısıtlamayı etkin bir biçimde azaltır. Güç adaptörü yeterince güç sağlıyorsa ve telefon, bu ek gücü alabiliyorsa, telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.

Telefonumda hızlı şarj var mı?

Hızlı şarj için şu üç şeye ihtiyacınız var:

1. Hızlı şarj destekli telefon veya tablet.

2. Yüksek voltajlı adaptör.

3. İyi bir USB kablosu.

Telefonunuzda Hızlı şarj veya "Quick Charge" özelliği yoksa, bu özelliği ona ekleyemezsiniz. Bu durumda yüksek voltajlı bir adaptör kullanmanız, şarj süresini kısaltmayacaktır. Benzer şekilde Hızlı Şarj destekli bir telefon, standart bir adaptör kullandığınızda hızlı şarj olmayacaktır.

Telefonunuzun Quick Charge'ı destekleyip desteklemediğini buradaki listeden öğrenebilirsiniz. MediaTek'in Pump Express'i ise şu an sadece birkaç cihazda destekleniyor.

Bir Quick Charge kablosunun özellikleri

Quick Charge, kablo olarak USB, USB Type A ve yeni USB Type C'yi destekliyor ancak kablonun en az 24 AWG (American Wire Gauge) olması gerekiyor. Burada daha düşük değer, daha büyük kablolar anlamına geliyor ve genellikle şu şekilde yazılıyor: 28/24 AWG. İlk sayı, veri kablosunun boyutunu söylerken ikincisi, güç telinden bahsediyor. Hızlı şarj için en az 24 AWG'ye ihtiyacınız var. 20 AWG USB kabloları, hızlı şarj için ideal olacaktır.

0'dan 100'e değil, 0'dan 60'a

Hızlı şarj, 10 bardağı büyük bir sürahiyle doldurmaya benziyor. Başta bardakları hızla doldurabilirsiniz, ancak 6 bardak dolduktan sonra hangilerinin boş olduğunu arayıp bulmanız gerekecektir ve bu, daha çok zaman alacaktır. Benzer şekilde hızlı şarj boş pillerde kendini gösterse de, pil seviyesi yüzde 60'lardayken aynı hızı elde edemeyeceksiniz. Qualcomm bunu Quick Charge 3.0'da çözmek istiyor, ancak henüz çalışmalarını tamamlamış değil. Bu arada yüzde 60'ın kabaca bir oran olduğunu söyleyelim - bazı telefonlar, yüzde 75'lere kadar hızlı şarj edebiliyor.

Marka önemli değil

Burada önemli bir nokta, hızlı şarj için kullanılan adaptörlerin bugün belirli bir standarda ulaşmış olması. Yani hangi telefonda hangi adaptörü kullandığınızın çok fazla önemi yok. Örneğin hızlı şarj özellikli bir Motorola şarj adaptörünü HTC One M8'i hızlı şarj etmek için kullanabilirsiniz.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • isa koç 4 yıl önce Şikayet Et
  Boş işler bunlar, enerji dünyası daima insanları sömürme üzerine kurulmuş bir yamyamlık düzenidir. Piller yıllardır yerine sayıyor neden muhtaç kaldırmak için. Bu iş sağlık ve gıda da hep böyle oldu, bu 3 kalem yamyamların milletin kanının emme alanı.
  Cevapla
 • Cesur 4 yıl önce Şikayet Et
  Benm sarj aleti 2amper ve yarim saat 40 dk da zaten %70-75 arasi sarj ediyor.1 amper olanlar sabaha kdr da takili olsa %70i zor dolduruyor.tamamen sarj aletinin kendisi ile alakali sarj aleti alirken 2 amper olanindan alin bukdr basit
  Cevapla
 • Bekir 4 yıl önce Şikayet Et
  Telefonunuzun bataryasının ve şarj cihazınızın kaç amper olduğuna bakın. Mesela bataryanın 2800 mah (miliamper) ise şarj cihazınızın da 1000 mah ise bu telefon 3 saatte şarj olur eğer şarj cihazı 2000 mah ise bu telefon 1:30 saatte şarj olur. Şarj cihazı 3000 mah ise saha yukarısı şu anda yok 1 saatte larj olur
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Maske uyarısı kadını deliye döndürdü! Copla polislere saldırdı!
Polise "Sen zor kullan, o zaman görüşürüz" diyen şahıs adliyeye sevk edildi!