Binlerce Apple kullanıcı bilgisi çalındı

Çin polisi, 22 Apple distribütörünü Apple veri tabanına girerek kullanıcılara ait Apple Id ve telefon numarası bilgilerini çalmak ve kara borsada satmaktan dolayı tutukladı.

Binlerce Apple kullanıcı bilgisi çalındı
Binlerce Apple kullanıcı bilgisi çalındı
GİRİŞ 08.06.2017 15:25 GÜNCELLEME 08.06.2017 15:25

Dijital dünyaya mesafeli duranların en büyük gerekçelerinden biri hiç kuşkusuz gizlilik. Özellikle finansal işlemler ve kimlik bilgileri gerekten internet uygulamalarında bu kaygı gitgide daha da artabiliyor.

İnsanların tedirgin olmasının başlıca nedeni, hacker olarak bilinen bilgisayar korsanları ya da çeşitli zararlı yazılımlar ve dolandırıclık yöntemleri üzerinden kullanıcı bilgilerinin çalınmasına yönelik girişimlerin çoğalması. Oysa tehdit artık sadece dışarıdan gelmiyor. İçerideki çürük elmalar da gizliliğimizi ve güvenliğimizi tehlikeye atabilir.

Çin'in Zhejiang şehrinde yaşanan son olay bunu doğrular cinsten. Forbes listesine göre dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın tedarik zinciri içerisindeki bazı kişiler, bulundukları pozisyondan faydalanıp biraz para kazanmaya çalışınca yakayı ele verdi.

APPLE DİSTRİBÜTÖRLERİ ÇALDI

Üçüncü parti 22 Apple distribütörü, iPhone kullanıcı verilerini sattığı iddiasıyla polis tarafından tutuklandı. Yetkililer, söz konusu çalışanların Apple veri tabanında ID ve telefon numaraları gibi hassas bilgileri aradığını ve her bir hesap başına 1.5 ile 26 dolar arasında kara borsada bu bilgileri satımaya çalıştığını açıkladı.

Hırsızların şu ana dek satışlardan elde ettiği miktarın 7.36 milyon dolar olduğu belirtilirken, yasa dışı satışlardan ne kadar kullanıcının etkilendiği ve Çin dışındaki kurbanların sayısı bilinmiyor. Keza, tutuklamalardan sonra dahili veri tabanıyla ilgili ne tür gelişmelerin yaşanacağı da şu an için muallakta. 

PERSONELLE VERİ PAYLAŞILMALI MI?

Çapı ne olursa olsun, distribütörlerin dev bilişim şirketlerinin verilerine olan erişimi endişeleri artırmaya devam ediyor. Başka üreticiler için de benzer riskler her zaman söz konusu.

Apple ya da diğer şirketlerin veri paylaşımıyla ilgili personel karşısında kullanıcıyı nasıl koruyabileceğine ya da bir takım engellemeler getirilip getirilemeyeceğine dair alınabilecek önlemler ilerleyen günlerde daha da çok tartışılacak gibi.

Zira Apple, veri güvenliği konusundaki katı tutumuyla ve kullanıcılarını korumasıyla biliniyor. Şirket, 2014 yılında ABD de dahil olmak üzere hiçbir kamu kurumuna, izinleri dahi olsa iPhone verilerine erişim sağlamayacağını deklare etmişti. FBI ile bu yüzden başı belaya dahi girmişti.

Hatta, iPhone şifresinin kırılmasına yönelik kendilerinin de bir teknolojisi olmadığını ve buna yönelik bir çalışma içerisinde gelecek yıllarda da olmayacaklarını belirtmişti.

Apple'da CEO görevini yürüten Tim Cook, o dönem yaptığı açıklamada "İş modelimiz çok açık. Mükemmel ürünler satıyoruz. Elektronik posta veya web tarayıcısı alışkanlıklarına yönelik verileri reklamcılara satmaya dayalı bir modelimiz yok. " demişti.

 

 

ETİKETLER
hırsızlık
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Japonya'dan Türk SİHA'larına övgü: ABD'yi zorluyor!
Eski CHP'li vekil Aykan Erdemir Biden'a açık açık yalvardı: Kabil Havalimanı’nı Erdoğan’a bırakmayın