Android kullananlar tehlikede

Güvenlik uzmanları tarafından Eylül 2011'de yapılan araştırma, Android tabanlı akıllı telefon kullanıcılarını korkutuyor. İşte son rakamlar ve tehlikeler.

Android kullananlar tehlikede
Android kullananlar tehlikede
GİRİŞ 08.11.2011 00:01 GÜNCELLEME 08.11.2011 00:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Güvenlik yazılımı üreten şirketlerin sağladığı verilere göre Android platformu, diğer platformları ve kötü amaçlı Java yazılımlarını geride bırakarak mobil zararlı programlar için en gözde platform olarak öne çıkıyor.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre sadece Eylül 2011'de Android tabanlı cihazlar için yeni fark edilen kötü amaçlı yazılımların oranı %30 oranında bir artış gösterdi. Buna paralel olarak mobil kötü amaçlı yazılımlarda görülen diğer bir eğilim ise kötü amaçlı mobil uygulamaların daha sıklıkla kullanıcıların kişisel verilerini hedef almaya başlaması oldu.

Artış hızlandı

Ekim 2011'de ise kişisel verileri çalmaya çalışan ve özellikle Andorid kaynaklı olan kötü amaçlı yazılımların oranı %34'e yükseldi. Uzmanlara göre bu tür kötü amaçlı mobil programların özellikle Android piyasasında belirdiği düşünüldüğünde bu eğilim tehlike sinyalleri veriyor.

 

 

Siber suçlular dünyası oyuncuları tarafından Android piyasasında oynanan bu oyun platformun piyasa payı, esnekliği ve şeffaflığından dolayı çok da şaşırtıcı değil. Sonuç olarak tüm mobil kötü amaçlı yazılımlar arasında Android kaynaklı kötü amaçlı yazılım payı %46'dan fazla ve bu oran giderek artıyor.

Kullanıcıları bekleyen tehlikeleri
öğrenmek için tıklayın.

Daha da endişe uyandıran durum ise kişisel verilerin çalınması, özel numaralara yazılı mesajlar atılması ve arama yapılmasının haricinde mobil kötü amaçlı yazılımların aynı zamanda, çoğunlukla mobil telefonlara bir seferlik şifre ve onay kodu gönderen bankacılık hizmetlerini de hedef alıyor olması.

:: Yeni nesil virüslerden nasıl korunuyorsunuz?
Tıklayın, SDN Forum'da tartışalım.

(ShiftDelete.Net)

YORUMLAR 1
  • mert 12 yıl önce Şikayet Et
    AKILLI hemde nasil AKILLI. Blackberry, IPhone, NOKIA, SAMSUNG, bunlarin yazilimlari kullaniciyi her yerde takip ediyorlar. ne türlü yazisma yapildi, nereye gitti, hangi sitelere giriyor, cevresindekiler kimler, arkadaslari kim, akrabalari kim. Bu bilgilerin hepsi android, microsoft, mac, vs hepsinde mevcut. icimizi DISIMIZI biliyorlar vesselam. iste ö GÖZ. Bizde kendi paramizla buna müsade ediyoruz. Ama hic kimsenin GIKI cikmiyor nedense. en cokda is adamlari bile bile buna müsade ediyor. yoksa isi yürümez diye korkuyor herhalde.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çanakkale'de 4,9 büyüklüğünde deprem
Başkan Erdoğan tarih verip duyurdu: Yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var