Binali Yıldırım: Çocuklarımın gemileri var

Çocuklarının gemileri olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, çocuklarımın dokunulmazlığı yok buyursunlar istediklerini yapsınlar, açıklamasıyla meydan okudu.

Binali Yıldırım: Çocuklarımın gemileri var
Binali Yıldırım: Çocuklarımın gemileri var
GİRİŞ 26.03.2014 05:41 GÜNCELLEME 26.03.2014 13:15
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

AK Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Sizin veya oğlunuzun 30 gemisi var mı? Şeklindeki soruyu Yıldırım, "Çocuklarım denizcilikle uğraşıyor. Denizcilikle ilgili şirketim vardı. Siyasete girmeden önce denizcilikle uğraşıyordum. Siyasete girince bütün işlerimi çocuklarıma devir ettim. Çocuklarım, 14 yıldır denizcilikle ilgili çalışıyorlar. Uluslararası piyasada çalışıyorlar. Hiçbir kamu kuruluşu ile iş alışverişi ve ilişkileri yok. Kendilerine ait gemileri de işlettikleri gemileri de var. Çocuklarımın dokunulmazlığı yok buyursunlar istediklerini yapsınlar" diye yanıtladı.

Ses kayıtlarına ilişkin ve işadamlarını koordine edip etmediğine yönelik bir soru üzerine Yıldırım, "Bunu kim söylüyor Cüneyt bey? 'İşadamları kendi aralarında konuşuyor sizin adınızı anıyor Binali bey' Ama siz akıllı birisiniz. Ben siyasetçiyim. 11 yıldır da 300 milyarlık yatırım yapan bakanlığın başındayım. Herkes benim hakkımda konuşur. Bana ait düzenlenen bir fezleke yok. Bir suçlama da söz konusu değil. Hiç kimse beni yolsuzluklarla bir araya getiremez" diye konuştu.

"TWİTTER'DE AÇILAN KORUMALI LİNKİN ERİŞİMİNİN ENGELLENMESİNİ İSTEDİM"

Twitter'ı Siz mi kapattırdınız? Şeklindeki soruya Binali Yıldırım, "Twitter ile ilgili, kamu kuruluşuna TİB'e 650 civarında müracaat olmuş. Bu müracaatlardan birisi de 18 Mart'ta hakkımızda yapılan çok haksız ve suçlayıcı yayınlar. Suçlamalar karşısında suskun olmamı kimse benden beklemesin. Avukatıma vekalet verdim. Bu suçlamalarla ilgili Twitter'de açılan korumalı linkin içeriğinin kaldırılmasını veya erişiminin engellenmesini istedim. Mahkeme kararında isim Binali Yıldırım olunca, alınan kararın benim yüzümden alındığı olgusu oluştu. Biz hakkımızı aradık suç oldu. Sosyal medya sorumsuz medya olmaz. Bir şey gerçek hayatta suç ise, sanal alemde de suçtur. Twitter, Türkiye için de dünya için de önemli bir mecra. Türk makamlarının taleplerine, uyarılarına duyarsız kalmaları hiçbir adım atmamaları da bu ülkenin bir vatandaşı olarak benim kabul etmem mümkün değil. Hukuk uygulanırken asla çifte standart kabul edilemez" diye yanıt verdi.

"ÇOCUKLARIMIN KENDİLERİNE AİT GEMİLERİ DE İŞLETTİKLERİ GEMİLERİ DE VAR"

Sizin veya oğlunuzun 30 gemisi var mı? Şeklindeki soruyu Yıldırım, "Çocuklarım denizcilikle uğraşıyor. Denizcilikle ilgili şirketim vardı. Siyasete girmeden önce denizcilikle uğraşıyordum. Siyasete girince bütün işlerimi çocuklarıma devir ettim. Çocuklarım, 14 yıldır denizcilikle ilgili çalışıyorlar. Uluslararası piyasada çalışıyorlar. Hiçbir kamu kuruluşu ile iş alışverişi ve ilişkileri yok. Kendilerine ait gemileri de işlettikleri gemileri de var. Çocuklarımın dokunulmazlığı yok buyursunlar istediklerini yapsınlar" diye yanıtladı.

"HİÇ KİMSE BENİ YOLSUZLUKLARLA BİR ARAYA GETİREMEZ"

Ses kayıtlarına ilişkin ve işadamlarını koordine edip etmediğine yönelik bir soru üzerine Yıldırım şöyle konuştu: "Bunu kim söylüyor Cüneyt bey? 'İşadamları kendi aralarında konuşuyor sizin adınızı anıyor Binali bey' Ama siz akıllı birisiniz. Ben siyasetçiyim. 11 yıldır da 300 milyarlık yatırım yapan bakanlığın başındayım. Herkes benim hakkımda konuşur. Benden duyacağınız şey önemlidir. Kimin benim hakkımda ne konuştuğunun önemi yok. Bunu engelleme şansım da yok. Hiçbir şekilde dedi, dediler, diyerek, bir hukuk tesis edilemez suçlama yapılamaz. Ben herhangi bir yanlış yaptıysam bu mahkemelere düşer. Bana ait düzenlenen bir fezleke yok. Bir suçlama da söz konusu değil. İktidar alternatifi olan, yarın iktidar olmak için mücadele veren bir Anamuhalefet partisi liderinin bütün Türkiye'nin gözü önünde beni bir suçluymuş gibi göstermesinin hukukla ilgisi yok. Gereken hukuki haklarımı da saklı tutuyorum. Hiç kimse endişe etmesin, hesap vere vere bugünlere geldim. Hiç kimse beni yolsuzluklarla bir araya getiremez."

"ENDİŞE DUYMUYORUM SES KAYDI DA ÇIKABİLİR"

Bir ses kaydınızın ortaya çıkmasından endişe ediyor musunuz? Yönündeki bir soruyu Yıldırım, "Hiçbir endişe duymuyorum. Ses kaydı da çıkabilir. Ne söylediysem her zaman arkasındayım. Teknoloji gelişiyor. Bir başkasının konuşmasını, bir başkasının konuşması gibi vermek bile mümkün. Olumsuz söylediğiniz şeyi olumluya çevirerek vermek mümkün. Teknoloji de her türlü şey mümkün. Biz istiyoruz ki sosyal medyanın, sanal mecranın, insanları linç etmek, mahkum etmek için değil. İnsanları aydınlatmak için kullanılsın. Ne kadara asılsız suçlamalara dönüşürse, toplumun bunlara vereceği kıymet de o kadar azalıyor. Nitekim geldiğimiz nokta budur. Yapılan ses kayıtları, kasetlerin hiçbir işe yaramadığı geçmişten de bugünden de görülmektedir" diye cevapladı.

"İZMİRLİLERE DEĞİL BAŞBAKANA İZMİR'E HOŞ GELDİNİZ DEDİM"

İzmir mitinginde, 'İzmir'e hoş geldiniz' sözlerini değerlendirmesi istenen Yıldırım şöyle konuştu:

"Orada tam bir Bektaşi işi gibi oldu. Konuşmam sırasında sayın Başbakan kürsüye gelmek üzereydi. 'Sayın Başbakanım İzmir'e hoş geldiniz' dedim. Sayın başbakanım kısmını kestiler. CHP'liler bu bakan İzmirlilere, 'İzmir'e hoş geldiniz' dedi. Meydanı dolduranlar, 'İzmirli değildi taşımaydı' dedi. Bunlar ucuz siyaset."

YORUMLAR 6
 • murat kiraz 8 yıl önce Şikayet Et
  emin olun emin. Arkadaşlar halan kararsızım diyenlere sesleniyorum hep bir ağızdan başbakanımızı lince kalkışanlara karşı halan kararsız olmak inanılır gibi değil
  Cevapla
 • ismet yavuz 8 yıl önce Şikayet Et
  Timur CANDAN ,. Senin aradığın vasıflı adamlar, mahkemede yargılanmış,mahkeme kararıyla ceza almış ve cezasını çekmiş olan CHP'li eski İSKİ genel müdürünü, SSK yı dolandırmaktan CHP li kendi bakanı MUSTAFA KUL tarafından görevden alınan ve RAHŞAN AFFIYLA mahkumiyetten kurtulan Kılıçtaroğludur. Senin aklındaki cemaat ve kılıçdaroğlu'nun meydanlardaki söylediği insanlar hakkında daha iddianame bile hazırlanmamışken sen hangi vicdanla bu insanları HIRSIZ ilan edebiliyorsun.Bu arada hatırlatayım KEMAL efendiye RIZA ZARRAF 100 milyar TL., BAŞBAKAN 200 milyar TL. tazminat davası açtı. Yalancı başı KILIÇDAROĞLUNUN bu güne kadar BAŞBAKANA ödediği tazminat KONYADAN İSTANBULA kadar yol oldu ama adam ne utanıyor,nede yüzü kızarıyor.
  Cevapla
 • ismet yavuz 8 yıl önce Şikayet Et
  Timur candan,. İçişleri bakanının oğlu ile ilgili heman 17 aralık sonrası hem bakan hemde bakanın oğlunun evini alan şahıs mahkemeye bilgi verdi ama o savcılar dinlemedi bakanın oğlunu tutukladılar,ama aylar sonra bakanın oğlunun evini hatta 1 trilyon TL.peşin, 200 milyar TL.sini daha sonra ödenmek üzere toplam 1,2 trilyonTL.ye sattığı ortaya çıkınca içişleri bakanının oğlu serbest bırakıldı. Dinlemeler ANKARA'DA yapılıyor, Başbakan o gün gece 11,30 'a karad KONYA da ŞEB-İ ARUZ törenlerinde bu nasıl dinlemeymiş.Böyle komik MONTAJ,AHLAKSIZ kasetler ile kendini ve milleti yorma. Başbakanın oğlu hakkındaki iftiranız ise zaten çok komik ve saçma,Düşün bir başbakan oğluna dinlendiklerini bile bile aynı gün 4 defa ertesi gün bir defa paraları aktardın mı diyecek. Başbakan en yakınından birisini 5 tefa telefonla görüşeceğine Konyadan uçakla Bilal erdoğanın yanına gönderip güya malum paraları ortadan kaybetmeye hiç mi kafası çalışmıyor. Şu kesin ki bunu ortay atan iftiracıları aklı ve feraseti kalmamış.
  Cevapla
 • milletin ferdi 8 yıl önce Şikayet Et
  8 Milyonluk Yunanistan’ın deniz ticaret filosu bizimkinin kaç katı.. Bizim Timur Candan anlayışındaki kişiler de sanki deniz ticareti yapmak suçmuş gibi, gemisi olanları suçluyor. Her şeyde geri kalmamızı mı istiyorsunuz. Dünya deniz ticaretinde geri mi kalalım, ihracatımızı ithalatımızı yabancı gemilerle yapıp, kazancı Yunanistan gibi ülkelere mi bırakalım? Bu anlayışa yuh artık diyorum. Binali Yıldırım, siyasete girmeden denizcilik şirketim vardı diyor, oğullarım da 15 yıldır denizcilik yapıyor diyor. Bu zihniyet hala da suçlama derdinde ya, el insaf. Bakan bey meydan okumuş, dürüstseniz mertseniz varsa bir yamukluk onu ortaya koyun. Çocukların dokunulmazlığı mı var? Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen, fakir Afrika ülkeleri deniz ticaretinde sıfır olalım, parayı biz değil başkaları kazansın, hatta savaş gemimiz bile olmasın mı isterdiniz?
  Cevapla
 • Timur Candan 8 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler Sayin Bakan.... Bayagi meydan okumus... Tabii biliyor ne kadar dokunulmazliklari olmasa da bakan cocuklarina dokunulamiyor... Bakiniz evinde 7 kasa ve 3, 5 kurus 1 trilyon cikan icisleri bakaninin oglu... Bakiniz paralari bir turlu sifirlayamayan beceriksiz oglan...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin Ali Cengiz oyunu deşifre oldu... Kılıçdaroğlu'nun rozet taktığı muhtar konuştu
TPAO'ya yetki verildi! 3 ilde petrol aranacak