Star'ın iddialı yarışması yayından kaldırılıyor

'Benzemez Kimse Sana' programının yapımcıları, telif haklarının maliyeti nedeniyle programı bitirme kararı aldı.

Star'ın iddialı yarışması yayından kaldırılıyor
Star'ın iddialı yarışması yayından kaldırılıyor
GİRİŞ 21.02.2015 16:35 GÜNCELLEME 21.02.2015 16:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyada milyonlarca takipçisi bulunan, İspanya, Portekiz, Çin, Amerika gibi birçok ülkede yayınlanan 'Your Face Sounds Familiar', Türkiye 'deki adıyla 'Benzemez Kimse Sana'nın üçüncü sezonunda, yapım şirketi Endemol Türkiye, erken final yapma kararı aldı.

Seyfi Dursunoğlu, Nükhet Duru ve Ümit Erdim'in jüri üyeliğini yaptığı, Murat Başoğlu'nun sunuculuğunu üstlendiği 'Benzemez Kimse Sana' programının yapımcıları, Türkiye'de bir türlü sisteme oturmayan telif hakları yasasının karşısında daha fazla direnmenin 'boş' olduğuna inanarak bu karara vardı. 'Benzemez Kimse Sana'nın final bölümü bu akşam 23.30′da Star'da ekrana gelecek.

BELİRLENMİŞ TELİF HAKKI YOK

'Benzemez Kimse Sana'nın yapımcısı, Endemol Türkiye Genel Müdürü Gökhan Tatarer programın bitirilişiyle ilgili olarak "Düşünün ki, her bölüm sekiz ayrı yarışmacı sekiz ayrı şarkı seslendiriyor. Jüri üyelerimiz Seyfi Dursunoğlu, Nükhet Duru ve Ümit Erdim de her bölüm birer şarkıyı ya da sadece nakaratını seslendirse 11 şarkı... Ülkemizde eserlerin belirlenmiş herhangi bir telif hakkı yok. Eser sahipleri isterse bin lira, 10 bin lira, canı isterse 20 bin lira talep edebiliyor seslendirilen şarkı karşılığında. Programda yer alan 11 şarkı için en az 220 bin liralık bir bütçenin (ki o da yayında sadece bir kez seslendirilmesi karşılığında, özette yer alamaz, sosyal medya sayfalarında yayınlanamaz şartıyla) altından kalkmamız mümkün değil. Bu para, tüm programın yapımının ve çalışanlarının da emeğinin çok üzerinde. Bu program dünyanın 27 ülkesinde yine Endemol tarafından yapılmakta ve Amerika'da bile böyle bir telif ücreti verilmiyor. Sadece Türkiye'ye özgü bir durum ve eğer bu bedelleri ödemezsek Türkiye'de Ağır Ceza mahkemesinde yargılanıyoruz. Bu da avukatlar tarafından karşımıza tehdit olarak çıkıyor. İsim vermek istemiyorum ama yakınlarda hayatını kaybetmiş bir sanatçımızın sözlerini de yazdığı eserini sırf onu anmak için kullandık ve eserin bestecisi, avukatı aracılığıyla ihtarname gönderip 20 bin TL istedi" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • dnç 5 yıl önce Şikayet Et
    Gereksiz bir yarışmaydı.Yayından kalktığı iyi olmuş..
    Cevapla
  • sdd 5 yıl önce Şikayet Et
    Seviyesiz bir yarışmaydı zaten .
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TEM’de yolcu otobüsü devrildi Ölü ve yaralılar var
Yunanistan'dan Türkiye itirafı: Bölgesel değil dünya gücü