Aliya'nın efsane olan 'devasa haç' cevabı

Mostar'ın hakim noktası Hum tepesine dikilen devasa haç ve Aliya'nın bu haç ile ilgili Hırvat komutana verdiği cevap Bosna'da efsaneleşti.

Aliya'nın efsane olan 'devasa haç' cevabı
Aliya'nın efsane olan 'devasa haç' cevabı
GİRİŞ 21.10.2014 11:57 GÜNCELLEME 21.10.2014 17:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Avrupa’nın ortasında 1992’de yapılan Boşnak katliamına tüm dünya kör olmuş ve yapılan zulmü görmezden gelmişti.

O yıllarda sadece Türkiye ve birkaç ülke yaşanan bu vahşete sesini yükseltmişti.

Efsane komutan Aliya İzzetbegoviç ise eldeki sınırlı imkanlarla ülkesini ayakta tutmaya çalışırken bir yandan da İslam bayrağını yere düşürmemek için büyük çaba sarfediyordu.

Gözü dönmüş Sırp ve Hırvat askerler, komutanlarından aldıkları emirle yaşlı-çocuk-kadın demeden Boşnakları hunharca katlediyordu.

Hatta bu vahşet daha da ileri gitmiş, Avrupa’nın önde gelen ülkeleri ve ABD’den gelen zenginler, bu komutanlara para ödeyerek başkent Saraybosna’nın ele geçirdikleri tepelerinden sniper silahlarıyla sivil Boşnakları da avlıyorlardı. 

Artık iş Avrupa’dan sadece Boşnakları yok etmek değil İslam’ı da yok etmeye gidiyordu.

İslam adına ne varsa yakılıp yıkılıyordu. Köprüler, camiler, hanlar vb… Osmanlı eseri olan Mostar Köprüsü de tüm dünyanın gözü önünde canlı yayında bombalanarak yıkılmıştı.

Mostar’ın en hakim tepesi Hum tepesine ise devasa bir haç dikilmişti.

Bu konuyla ilgili Aliya’nın en yakınları şu hatırayı aktarıyor;

Bosna Savaşı esnasında, Osmanlı yadigârı Mostar Köprüsü’nün bulunduğu Mostar şehrinde Hırvat komutanla görüşen Aliya İzzetbegoviç’e, komutan, tehdit havasında dağın tepesine dikilen devasa büyüklükteki haç’ı göstererek “Bak, biz haçı nasıl diktik. Şimdi sizin hilâlden daha yukarıda bir haçımız var. Bunu kaldırmaya gücünüz yeter mi?” diye manalı bir soru sorar. Aliya İzzetbegoviç de, bu söz karşısında meseleyi gülümseyerek geçiştirir, “Hele bir gün geceye dönsün” der.

Akşam karanlığı basınca da onu dışarıya davet edip şahadet parmağını göğe kaldırarak tüyleri diken diken eden şu sözleri söyler: “Sayın komutan, şimdi sen de bir semaya bakıver! Şu hilâli ve yıldızı görüyor musunuz? Senin onları yok etmeye gücün yeter mi? Ne kadar yükseklere haç dikseniz de onu geçemezsiniz ve asla onu oradan da indiremezsiniz. Onlar semada olduğu müddetçe biz de inşallah varlığımızı devam ettireceğiz!..”

Efsaneleşen bu hikâyenin yayılmasıyla farklı türleri de ortaya çıkmıyor değil. Bosna basınında ise yaşananlar şöyle anlatılmaktadır:

“Hun tepesine haç dikilmesi sırasında silahlı çok sayıda Boşnak genç haçı indirmek ister. İçlerinden biri İzzetbegoviç’e ‘İzin ver o haçı başlarına geçirelim’ der. İzzetbegoviç parmağını gökyüzüne doğrultur ve Ay’ı gösterir. Etrafını saran ateşli kalabalığa ‘O hilalden daha yükseğe dikmedikleri sürece sorun yok’ cevabını vererek gençleri sakinleştirir.”

ferhat.esnek@haber7.com
twitter: twitter.com/fesnek
HABER 7

YORUMLAR 6
 • arif kara 5 yıl önce Şikayet Et
  resimde. resimde görüneneden daha büyük bir haç o, islamın kalbine saplanmış gibi, mostar'a girdim ve 10 dk durdum şehri terk ettim, hiç biryerini gezmek istemedim, ama olay ahim de inşallah söküp atacağız onu oradan ve o zaman keyifle mostar ı tekrar ziyarete gideceğim.
  Cevapla
 • nevzat 5 yıl önce Şikayet Et
  DURSUN SULUN???. Haberi tekrar oku... anlama bozukluğun var herhalde? dur ben sana özetleyeyim... boşnak gençler kaldırmak istemiş begoviç izin vermemiş zaten kaldırdık kaldırdılar diyen varmı?????
  Cevapla
 • Ali Gürbüz 5 yıl önce Şikayet Et
  İslam Alimi. Aliya İzzetbeyoğlu İslam Dünyasının 20. Yüzyılda yetiştirdiği istisnasız en büyük devlet adamıdır. ve artısıbir Müslüman Münevver ve değerli bir İslam Alimidir. askerliğimi Bosna Herkes Türk Barış Gücünde Zenitsa'da yapmıştım. Türk askeri ile gurur duymuştum. Çok şükür elhamdülillah. Cenabı Allah orayarı yeniden görmemizi nasip etsin. oralar kıyamete kadar İslam yurdu olarak kalsın.
  Cevapla
 • ercan aykan 5 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH(cc) RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET OLSUN..... Herkes bir gün ölür, lakin herkes gerçekten yaşayamaz. Aslolan doğrularla iz bırakmaktır.
  Cevapla
 • alper 5 yıl önce Şikayet Et
  Selam sana.... Mekanın Cennet olsun büyük komutan, selam sana ve senin gibi Allah'ın aslanlarına....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan'dan Türkiye itirafı: Bölgesel değil dünya gücü
1961'den bu yana ilk kez Ronaldo yaptı!