Oya Aydoğan'a ne oldu? Oya Aydoğan'ın sağlık durumu nasıl?

Oya Aydoğan dün akşam aort damarında meydana gelen çatlaktan dolayı ameliyata alındı. Oya Aydoğan'ın ameliyatı 12 saat sürdü. Ameliyatın ardından uyutulduğu öğrenilen Oya Aydoğan'ın sağlık durumuyla ilgili ilk açıklama sinema oyuncusu Nuri Alço'dan geldi. İşte Oya Aydoğan'ın sağlık durumuyla ilgili detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Oya Aydoğan'a ne oldu? Oya Aydoğan'ın sağlık durumu nasıl?
Oya Aydoğan'a ne oldu? Oya Aydoğan'ın sağlık durumu nasıl?
GİRİŞ 13.05.2016 14:14 GÜNCELLEME 13.05.2016 14:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Oya Aydoğan dün akşam rahatsızlanması üzerine Ulus'ta özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan Oya Aydoğan'ın  yapılan tetkikler sonucunda aort damarında çatlama meydana geldiği tespit edildi. Aort damarında meydana gelen çatlamadan dolayı ameliyata alınan Aydoğan, 12 saat ameliyatta kaldı. Ameliyattan çıkarılmasının ardından uyutulan Oya Aydoğan'ın sağlık durumuyla ilgili doktorundan bilgi alan sinema oyuncusu Nuri Alço, “ Sevindirici haber aldık. Hayati tehlikesi yok” dedi.

OYA AYDOĞAN'IN SAĞLIK DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Boğazına takılan patatesi çıkartmak isterken aort damarı yırtılan ve kaldırıldığı hastanede 12 saat süren ameliyat geçiren Oya Aydoğan'ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. 

Liv Hospital'den yapılan açıklamada, Oya Aydoğan'ın hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Uyutulmaya devam edilen Oya Aydoğan'ın tekrar çekilen  beyin tomografisinde, ödemin yapılan tedaviye cevap vermediği, yaygın olarak  devam ettiği saptanmıştır. Yoğun bakımda hekimlerimiz tarafından gerekli tedavilerin uygulanmasına devam edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Dizi ve sinema oyuncusu Oya Aydoğan'ın rahatsızlandığı haberini alan yakınları, meslektaşları ve sevenleri hastaneye akın etti. 

Hastanede yoğun bakımda yatmaya devam eden Oya Aydoğan’ı sanatçı dostları yalnız bırakmıyor.

Bülent Ersoy'dan Oya Aydoğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi geldi! Aydoğan'ın ziyaretine gelenler arasında Aydoğan'ın yakın dostlarından Bülent Ersoy da vardı.

Ziyaret çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy şunları söyledi: “Bir şey demeyeceğim. Ben beyanda bulunamam. Ama yoğun bakıma yanına girdim dualarımı ettim. Ben onun ablasıyım benim kardeşimdir Oya. Alakası olan olmayan bir yorumda bulunuyor. Başhekimle de görüştüm bundan son derece rahatsızlar. Hiç kimse bir şey bilmiyor. Esas bilgi bende ama ben de bir şey demeyeceğim” Serpil Çakmaklı'nın “ Doktorlar her şeye hazırlıklı olun dedi” açıklaması hatırlatıldığında, “Ne zaman konuşmuş Serpil doktorlarla. Kimsenin böyle bir açıklama yapmaya yetkisi yok. Bilmiyorlar, ben de söylemiyorum” şeklinde konuştu.

Memorial Şişli Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Dr. Bingür Sönmez “ Ben buraya sosyal ziyaret yaptım aslında. Ailesi, yakınları ve Oya Hanım'ın doktorunun isteği ile geldim. Mucize düzeyinde bir ameliyat yapılmış. Geldiğinde durumu gerçekten çok ağırmış. Bir iki güne toparlamaya devam ederse hayata dönecektir. Hala o kritik devrede ama en azında kanaması kesilmiş durumda.

Tansiyonu normale yaklaşmış. Bazı ilaç ve teknolojik yardımlar alıyor yavaş yavaş onlar da kesilecektir. Bizim kalp cerrahisinde en korktuğumuz en zor ameliyatlardan birisidir. En azından birinci aşama başarılmış. Yoğun bakım aşamasında sabırlı olmaları gerekiyor. ‘Ne kadar sürede uyandırılır?' sorusuna “ Bu ameliyatı olup 1,5 ay yoğun bakımda yatan hastalar var. Uzun bir yoğun bakım süreci bekliyor aslında” yanıtını verdi.

Beyaz TV'de her sabah ekrana gelen 'Söylemezsem Olmaz' programının yorumcularından  Oya Aydoğan cumartesi akşamı aort damarının yırtılması sonucu hastaneye kaldırıldı. Hastaneden gelen açıklamada; ünlü oyuncu  Oya Aydoğan'ın sağlık durumu halen ciddiyetini korumaktadır. Yoğun bakımda hekimlerimiz tarafından gerekli tedaviler uygulanmaktadır" denildi.

CANLI YAYINDA DUA İSTEDİLER

12 saatlik ameliyat sonrası durumu ciddiyetini koruyan  Aydoğan'ın program yorumculuğunu paylaştığı arkadaşları;  Lerzan Mutlu, Bircan İpek ve Sinan Özedincik programın bugünkü bölümünde  Oya Aydoğan'ın yaşadıklarını anlattı ve canlı yayında  Aydoğan için dua ettirdi.

Programı sundukları süre boyunca bir hayli üzgün oldukları görünen sunucular, cuma günü programda yaşadıklarını anlattılar.

LERZAN MUTLU GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Doktorların kanı durdurmakta çok zorlandığını söyleyen Mutlu, milyonların kendilerinden birhaber beklediklerini söyleyerek, durumu doktorlara sorduklarını anlattı. Ancak doktorun kendilerine; "hastanın hayatından çalıyorsunuz. Hastanın başında durmak zorundayız" dediğini dile getirdi.  Lerzan Mutlu gözyaşlarına hakim olamadı ve konuşmakta zorlandı.

"100 BİNDE BİR KİŞİDE GÖRÜLÜYOR"

Programa katılan Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr Serdar Akgün, bu damar çatlamasının 50-60 yaşları arasında, çoğunlukla kadınlarda 100 binde bir kişide görülen bir hastalık olduğunu söyledi. Tabii bunun daha önceden başlayan bir yırtılma olduğunu açıkladı.

"FELÇ RİSKİ VAR"

Ünlü oyuncu  Oya Aydoğan'ın sağlık durumu halen ciddiyetini korumakta ve yoğun bakımda hekimlerimiz tarafından gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

Mutlu, doktorların yaptığı açıklamalarda; "Ameliyat güzel geçti, ancak felç ya da nörolojik sonuç yaşanabilir" dediklerini de belirtti.

"AMELİYATA GİRERKEN TEBESSÜM EDİYORDU"

Programa bağlanan  Sevim Emre,  Oya Aydoğan'ı ameliyata girmeden önce gördüğünü ve konuştuğunu söyledi. O anda şakalaştıklarını, gülümsediğini ifade etti. Emre,  Aydoğan'ın kendi rahatsızlığını bildiğini ve ameliyata alınacağını da bildiğini de ifade etti.

'Patates yiyordum, patates yırtarak geçti boğazımı, takıldı ben de kurtarmak için çok öksürdüm' dediğini açıklayan Emre,  Aydoğan'ın annesinin de bu rahatsızlığı geçirdiğini söylüyor. Durumunun stabil olduğunu da ekleyen Emre, konuşmakta zorlandı.

“HAYATİ TEHLİKESİ YOK”

Aydoğan'ın doktorundan sağlık durumu hakkında bilgi alan ünlü sinema oyuncusu Nuri Alço, “Doktorlarla görüştüm. Uyutuyorlar kendisini, herhalde akşama kadar uyutacaklar. Başarılı bir ameliyat geçirmiş. Damarın çatlamasıyla olmuş. Şah damarında bir tıkanma varmış, onu da açmışlar. Sevindirici haber aldık. Kanaması durmuş. Şuanda tekrar ameliyata alınma durumu yok. Başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi doktoru. Hayati tehlikesi yok. Uyutuyorlar” dedi.
Hastaneye gelen isimlerden ünlü balet Tan Sağtürk, “İnşallah sağlığı iyidir. Bir girip bakacağım” diye konuştu. 

SANATÇI  DOSTLARI YALNIZ BIRAKMADI!

Sinema ve dizi oyuncusu Oya Aydoğan, dün akşam rahatsızlanması üzerine Ulus'ta bulunan özel hastaneye kaldırıldı. Aort damarının çatladığı anlaşılan ünlü oyuncu, ameliyata alındı. Oya Aydoğan'ın 10 saat süren ameliyatın ardından uyutulduğu öğrenildi. Oya Aydoğan'ın ameliyat olduğu haberini aşan meslektaşları ve sevenleri ise hastaneye akın etti.

“HAYATİ TEHLİKESİ YOK”
Aydoğan'ın doktorundan sağlık durumu hakkında bilgi alan ünlü sinema oyuncusu Nuri Alço, “Doktorlarla görüştüm. Uyutuyorlar kendisini, herhalde akşama kadar uyutacaklar. Başarılı bir ameliyat geçirmiş. Damarın çatlamasıyla olmuş. Şah damarında bir tıkanma varmış, onu da açmışlar. Sevindirici haber aldık. Kanaması durmuş. Şuanda tekrar ameliyata alınma durumu yok. Başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi doktoru. Hayati tehlikesi yok. Uyutuyorlar” dedi.
Hastaneye gelen isimlerden ünlü balet Tan Sağtürk, “İnşallah sağlığı iyidir. Bir girip bakacağım” diye konuştu. 

SANATÇI DOSTLARI YALNIZ BIRAKMADI!

Ünlü sanatçıyı sanatçı dostları yalnız bırakmadı. Aydoğan'ın meslektaşları ve sevenleri hastaneye akın etti. 
Hastaneye gelerek Oya Aydoğan'ın sağlık durumu hakkında bilgi alan sanatçıların arasında sarkıcı Selahattin Alpay, Ece Erken, oyuncu Merve Sevi, şarkıcı ve sunucu Lerzan Mutlu, sinema oyuncusu Serpil Çakmaklı, Hande Yener, Aylin Coşkun, televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan ve çok sayıda ünlü isim yer aldı. 

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise, "Ünlü oyuncu Oya Aydoğan şiddetli sırt ağrısı, sol kolunda güçsüzlük ve yüzünde ki uyuşma şikayetiyle geldi. Yapılan kontroller sonrasında kalpten çıkan aort damarında yırtılma tespit edildi. Prof. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Halil Hüzmeli tarafından acil olarak 12 saat süren açık kalp ameliyatıyla aort damarı suni damarla değiştirildi ve gerekli müdahaleler yapıldı. Yoğun bakıma alınan Oya Aydoğan'ın durumu ciddiyetini koruyor" ifadesine yer verildi.

Selahattin Alpay, "Hepimize geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Bacım kadar sevdiğim bir insan. Dosttur. En bunaldığım anda bana her konuda manevi yönden yardım eden biri. Biraz önce aldım haberi" diye konuştu. 

"ÖKSÜRÜRKEN DAMARI YIRTILMIŞ" 
Lerzan Mutlu ise üzüntüsünü dile getirerek, "İçim kan ağlıyor. Herkesten dua istiyoruz. Doktoruyla konuştum. Allah şifa verecek. bir şey yerken boğazına birşey takılmış. Yüksek tansiyon hastası. Öksürürken damarı yırtılıyor. kanamayı zor durdurmuşlar. kanama durumunda tekrar ameliyata alınacakmış" diye konuştu. 

"YARINA ÇIKACAĞIMIZIN GARANTİSİ YOK" 
Serpil Çakmaklı ise, "Hepimiz için geçmiş olsun. Haberi yeni aldım. Çok üzgünüm, şaşkınım. Yarına çıkacağımızın garantisi yok. Çok ciddi bir hastalık olduğunu duydum. Dualarımız onun için" şeklinde konuştu. 
Ece Erken ünlü sanatçının durumunun iyi olduğunu belirterek, "Kanama durmuş. Ameliyattan çıkmış. Allah acil şifalar versin" dedi. 

"HABERLER İYİ" 

Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan, "Haberler iyi. Kanamayı durdurmuşlar. Doktor daha iyi olduğunu söylemiş. Vücudunda bir hasar olup olmadığı bilinmiyor. İnşallah ayağa kalkar. Yanıma gelir çay içeriz, birlikte dedikodu yaparız" diye konuştu.

Aort damarı ne işe yarar? 

Aort damarı kalpten çıkan en büyük damardır. Vücuda giden bütün damarları besleyen damarlar aort damarından çıkar. Bu damardaki bir bozukluk vücuttaki bütün sistemi etkiliyor. 

Aort damarı yırtılması nasıl bir tablodur?
Aort damarı yırtılması, tıbbi olarak ölümcül; dakikalar içinde teşhisinin konulup tedavisinin yapılması gereken çok nadir ve çok tehlikeli bir patoloji. Aort damarı yırtılması; aort damarının iç kısmındaki ufak bir çatlaktan oluşan yırtığın, damarın duvarını ikiye ayırması sonucu kanın iki ayrı boşlukta ilerlemesidir. 

Eğer yırtık beyin damarını etkilemişse hasta felçle doktora başvuruyor. Bacak damarını etkilerse hasta bacak ağrısıyla bize başvuruyor. Aort damarı yırtılmalarında 100 hastadan ikisini kaybediyoruz. Aort damarı yırtıklarında çok çabuk bir şekilde teşhisin konulup, tedavinin başlatılması gerekir.

Aort Damarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Aort damar yırtılması (diseksiyonu) çabuk teşhis edilip, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken ölümcül bir hastalık. Aort damarı yırtığının, yarattığı sonuçlar nedeniyle hastayı doktora başvurmaya mecbur bırakabilir. Aort damarı yırtılmalarının en önemli nedeninin yüksek tansiyon.

Aort damarı değişim ameliyatlarında hastanın dolaşım sistemini tamamen dondurduklarını ve hastanın kanını boşalttılır ve bu değişimin çok çabuk ve dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR 3
 • Hediye 7 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet etsin
  Cevapla
 • selo 7 yıl önce Şikayet Et
  bunun gibi günde yüz kadin ölüyor .kimsenin sesi cikmiyor.bu kari biraz hastalanmis tüm türkiye onun pesine düsmüş.
  Cevapla
 • hacer 7 yıl önce Şikayet Et
  Kotu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Özel'in bedelli askerlik hakareti İmamoğlu'nu vurdu! 'Eş başkan' da bedelli çıktı
16 milyon emekli merakla bekliyor! Zamlı ikramiyeler ne zaman ödenecek?