Fitre miktarı belli oldu

Din İşleri Yüksek kurulu tarafından belirlenen 2017 fitre miktarı 16 TL olarak belirlendi. Belirlenen Fitre miktarı 2018 Ramazan ayına kadar geçerli olacak

Fitre miktarı belli oldu
Fitre miktarı belli oldu
GİRİŞ 31.05.2017 09:56 GÜNCELLEME 31.05.2017 09:56
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Din İşleri Yüksek Kurulu, 26/04/2017 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem KELEŞ'in başkanlığında toplandı.

2017 yılı Sadaka-ı Fıtır miktarı konusu görüşüldü. Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2017 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 16,00 TL olarak belirlenmesine karar verildi.

Fitre ne zaman verilir?

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olur. Fitreyi vermenin müstehab olan şekli ise, fecrin doğuşundan itibaren namazdan çıkmadan önce fakirlere verilmesidir. Fakat fitrenin bayramdan birkaç gün, hatta birkaç ay önceden verilmesinde de bir beis yoktur. Böylece fakirlerin bayram ihtiyaçlarını önceden karşılamaları, noksanlarını telâfi etmeleri sağlanmış olur. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir.

Ramazan fitresi kimlere verilmez?

Anne, baba, çocuk gibi kimselere, gayri müslimlere ve zengin sayılabilecek kişilere fitre verilmemektedir. Eğer fakir ise kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa, üvey babaya-anneye, kardeşe, geline, damada, fitre verilebilmektedir. Eğer gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, üvey çocuk ve kayınbirader gibi kan bağı olmayan akrabalar fakir ise onlara verilebilir.

YORUMLAR 1
  • Musa 6 yıl önce Şikayet Et
    Ortalama bir mekanda iftar bedeli 30- 45 TL , fitre bedeli ise 16 TL , biraz az olmamış mı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamas gizli cephaneliğini açığa çıkardı! İsrail'e korku salan paylaşım: Tel Aviv yanacak!
Bursa'da büyük değişim! Verilen sözlerin hepsi tutuldu